לא תאמינו מי הפיל את הפסל המוזהב של נתניהו בכיכר רבין

צילום: מגד גוזני

צילום: מגד גוזני

פסל מוזהב בדמותו של בנימין נתניהו הוצב בחשאי באישון לילה בכיכר רבין בתל אביב על ידי האמן איתי זלאיט.

לדברי זלאיט, הצבת הפסל, שגובהו 4.5 מטרים, היתה רק תחילתה של סדרת פעולות אמנותיות שהוא מתכנן. "המטרה היא לבחון את גבולות חופש הביטוי בישראל 2016 – מה קורה כשאני מציב פסל כזה? האם זה גורר סנקציות, כמו מעצר למשל, או שרק יסירו אותו?", הסביר זלאיט בראיון לחדשות ערוץ 2. "כמו כן, אני רוצה לבחון את האינטראקציה שלו עם הקהל, לאן אנשים לוקחים את זה".

צילום: אבשלום ששוני

צילום: אבשלום ששוני

תגובות עוברי אורח לפסל היו מעורבות, ולא נחלקו בהכרח על פי קווים פוליטיים. כך למשל, היו אנשי ימין שהביעו שמחה על הפסל. "ביבי ראש ממשלה זהב. עשו לו כבוד", אמר גבר שהזדהה כימני. לעומתו, אדם אחר שהזדהה אף הוא כבעל דעות ימניות הביע שאט נפש מהפסל ואמר כי היצירה אינה מכבדת את ראש הממשלה.

התגובות היו מעורבות גם בקרב מי שהזדהו כאנשי שמאל. "זאת סאטירה מעולה. אשכרה לסגוד לעגל הזהב", אמר צעיר שהגדיר את עצמו כשמאלני. "אותי באופן אישי זה מזעזע", הוסיפה בת זוגו, אף היא בעלת דעות שמאליות. "זה בלתי נסבל לראות אותו (נתניהו) בכל מקום. ועכשיו אפילו בכיכר רבין".

 מה הדעות של מי שהפיל את הפסל? 

פיסול במרחב הציבורי בתל אביב דורש אישור של ועדת הפסלים. פקחי עיריית תל אביב תלו עד מהרה על הפסל הודעה שלפיה יש להזיזו, אולם כבר בצהרי היום למחרת הצבתו הופל הפסל על ידי הפעיל החברתי, עובד סוציאלי וקומוניסט ליאור קיי אבישי. "הפסל זה פסל מזהב – עגל מזהב וסופו של כל פסל או שליט מישהו צריך לבוא ולהפיל אותו", אמר אבישי "אני דואג למה שקורה בארץ הזאת, צריך להפיל את ביבי".

"אוהדי נתניהו פרשו את הפסל כפשוטו – ביבי המלך", כתב אבישי בעמוד פייסבוק שלו. "במחנה שלי ראו את הפסל כמיצג ציני. ציניות היא סוג של התנשאות, השלב שמתייאשים מהכל ומאבדים תקווה לשינוי. מצטער, אני אדם חולם – אולי נאיבי. כך חונכתי בבית. כפועל יוצא מהנאיביות אני אדם אופטימי. מאמין שיהיה כאן יותר טוב. לכן החלטתי להפיל את העגל מזהב הזה ושיהיה לנו כאן יותר טוב בארץ שלנו. זה המניע שלי", הוסיף אבישי.

לאחר הפלת הפסל הוא פונה מהכיכר על ידי זלאיט, שסיפר בשיחה עם עיתון "הארץ" שהציב את הפסל כי רצה לבחון את תגובות האנשים. "אני רוצה לבחון את הבשלות שלנו כחברה לקבל פסל כזה. אולי אנחנו בשלים להצבה של פסל של מנהיג בכיכר. אני בעיקר רוצה להציג את המציאות כמראה. יש הרבה אנשים שמקבלים השראה ושרוצים מנהיג חזק. דברים שהיו נראים לנו רחוקים ולא מציאותיים השתנו. לפני שנתיים לקחנו בצחוק שטראמפ יהיה נשיא. אז מה שעשיתי יכולה להיות פרובוקציה ויכולה להיות נבואה".

"זו פעם ראשונה שאני עושה דבר כזה פוליטי", הוסיף זלאיט, שעבד על הפסל במשך כשלושה חודשים בהם הרכיב אותו מעץ ופולימרים לפני שהזהיב אותו.

 נתניהו הפך למושא פופולרי של אמנות מחאה 

בשנת 2010, יצרה האמנית סיון הורביץ סדרה של ציורים במסגרת פרויקט בשם "סוף העולם ימינה – עתידה של מדינה שמאסה בדמוקרטיה". אחד האיורים הציג פסל של אביגדור ליברמן שהוצב בכיכר רבין.

כאשר נשאל זלאיט בראיון ל"הארץ" על כך שהפסל שלו הוא קצת העתקה וכי כבר נעשו דברים דומים בעבר, ענה: "באמנות כבר עשו הכל".

בשנים האחרונות הפך נתניהו למושא פופולרי במיוחד בקרב אמני מחאה בארץ וגם בעולם. החל מציורי קיר ואמנות דיגיטלית שמציגים את ראש הממשלה עושה את צרכיו, דרך רמיקסים וסרטונים סאטיריים של נאומי נתניהו ומשחקי סמארטפון בכיכובו, וכלה בדמויות מצוירות כמו "ביבימון" או "מר שואה", וקריקטוריות שלו פרי עטם של קרלוס לטוף, קייטי מירנדה ומיש רוזנוב.

יצירה של קבוצת אמני הרחוב החיפאית ברוקן פינגאז

 

קריקטורה של קרלוס לטוף

 

עלילות מר שואה – אגדה שהיתה באמתאיורים מעולים של:Mysh| Illustration and Comics מיש| איור וקומיקס

Posted by ‎אסף הראל‎ on Monday, May 9, 2016

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew