הכפר הראשון בעולם שנבנה כולו מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים

בקוסטה ריקה, תתקשו למצוא פסולת לצד הדרכים או בחופים הודות למודעות הסביבתית של התושבים ולעובדה שתיירות היא הענף המוביל במדינה. עם זאת, בפנמה השכנה, תתקלו כמעט בכל מקום בבקבוקי פלסטיק וזבל.

רוברט בזו הבין זאת זמן קצר לאחר שעבר להתגורר בפנמה בשנת 2009. בזו, קנדי במקור, נדהם מכמות בקבוקי הפלסטיק לצד הכבישים ובחופים. אז יחד עם מתנדבים, במשך שנה וחצי, הוא אסף יותר ממיליון בקבוקים למחזור.

לאחר שבקבוקי המים המינרליים התחילו להיערם, הוא החל לתהות כיצד יוכל למצוא להם שימוש חדש. סיעור המוחות הוביל להחלטתו של בזו לבנות את מה שמכור כיום בתור "כפר בקבוקי הפלסטיק".

הוא גם פיתח שיטה לבניית בתים מבקבוקים על ידי יצירת כלובי רשת מתכת שלתוכם דחס בקבוקי פלסטיק.

בבניית בית אחד משתמש בזו בכ-20 אלף בקבוקים – בערך מספר הבקבוקים שצורך בממוצע בימינו אדם במהלך כל ימי חייו. בזו מודע לכך שמחזור בקבוקים בבנייה אינו פותר מהשורש את בעיית הפסולת, אולם מקווה ששימוש בהם למטרה מועילה לפחות יצמצם חלק מהנזק.

"הרעיון הוא לשנות את העולם מבלי לשנות את כדור הארץ", הסביר בזו בסרט תיעודי אודותיו של הקולנוען דיויד פריד. "זה רעיון מטורף. אני מודה שזה רעיון מטורף. אבל מהו מטורף? מה נכון, ומה לא נכון? זה תלוי באופן שאתה רואה את הדברים. אני רואה את הדברים אחרת".

מסתבר גם שבקבוקי פלסטיק הם חומר מבודד יעיל, ולדברי בזו בשיא החום, הטמפרטורה בתוך בתים שנבנו מבקבוקים יכולה להיות נמוכה בכמעט 20 מעלות מהטמפרטורה בחוץ. יתר על כן, בנייה ממסגרות בקבוקים הופכת את הבית לעמיד יותר בפני רעידת אדמה, ואפילו יכולה באופן תיאורטי להציל חיים בזמן שיטפונות מכיוון שהקירות יצופו.

היעד של בזו הוא לבנות 120 בתי בקבוקי פלסטית על פני שטח של 335 דונם. כדי להגיע למטרה זו הוא מתכנן להקים תוכנית חליפין שתעניק למשפחות מקומיות מזון בתמורה לבקבוקים שיאספו למחזור. לאחר שישלים את הקמת "כפר בקבוקי הפלסטיק", בכוונתו ללמד אחרים את שיטת הבנייה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew