כפר אל עראקיב נהרס בפעם ה-28; תושביו הצטרפו למאבק הדיור

כוחות משטרה מלווים בדחפורים הרסו את בתי הכפר הבדואי הלא מוכר אל עראקיב זו הפעם ה-28 בתוך שנה, ושוב הותירו את תושביו מופקרים בשטח ללא קורת גג. בעקבות הריסת הכפר הצטרפו תושביו למאבק הדיור בבאר-שבע. בה בעת, הגישה המדינה תביעה נגד תושבי הכפר בסך 1.8 מיליון ש"ח כפיצוי על ההוצאות שהוציאה בפעולות ההריסה החוזרות והנשנות של הכפר.

במהלך שלל הפעמים שנהרס אל עראקיב בשנה החולפת, הקפידו אנשי הסיירת הירוקה גם לעקור את כל העצים בכפר. ודאי תשאלו מה בוער כל כך לרשויות החוק לעקור את העצים במקום? ובכן, מסתבר שהקרן הקיימת מתכוונת לנטוע על אדמות הכפר את "יער הטלוויזיה של אלוהים" שנתרם על ידי הארגון הנוצרי האוונגליסטי God TV. במילים אחרות, מדינה יהודית הורסת את בתים של אזרחים מוסלמים בכדי לטעת עליהם עצים מתרומות של נוצרים. אם זה לא היה עצוב, זה היה יכול להיות פאנץ' של בדיחה.

אל עראקיב – הנמצא סמוך לרהט – עומד במוקד מאבק הבדואים להכרה בכפרים הבלתי מוכרים, לאחר שנהרס כליל על ידי המשטרה ב-27 ביולי 2010 – ימים ספורים לפני חודש הרמדאן – ומאז 27 פעמים נוספות, כאשר ברקע כוונת הקרן הקיימת לנטוע יער על אדמות הכפר שבמחלוקת משפטית.

עמוס גבירץ על איך ישראל שדדה באמצעות חקיקה את אדמות הבדואים באזור אל עראקיב:

"כל שבטי הבדואים שחיו על אדמותיהם באזור אל-עראקיב פונו בתחילת שנות החמישים. לא בסערת הקרב של 1948 פונו, אלא בהחלטה פוליטית! נציג השלטון הצבאי הודיע לבדואים כי הצבא צריך את המקום לאימוניו, והבטיח את חזרתם לאדמותיהם לאחר חצי שנה. את ההבטחה לא קיימו, ובמקום זאת חוקקו את חוק רכישת מקרקעין (בשנת 1953), אשר באמצעותו העבירה המדינה את אדמות הבדואים לרשותה. היה זה שוד קרקעות באמצעות חקיקה! את רוב הבדואים שפונו מאדמותיהם בשנות החמישים העבירה המדינה לאזור הסייג (בין באר שבע, דימונה, ערד ופרוזדור לצומת קמה).

הגדילה המדינה לעשות, ובשנת 1965 העבירה הכנסת את חוק התכנון והבנייה, שבמסגרתו הוכרז אזור הסייג כאזור אסור לבנייה. אם-כן, באמצעות חקיקה הפכה המדינה את כל כפרי הבדואים באזור לכפרים לא מוכרים ואסורים לבנייה! המדינה, שהעבירה את הבדואים מאדמתם ומביתם למקום אחר, היא זו שקבעה כי במקומם החדש הם פולשים, ואסור להם לבנות בית, לקבל מים, חשמל ושירותים! המדינה יצרה מצב שחוקיה מתנגשים במוסר! המדינה יצרה מצב שבו אדם ישר צריך להחליט אם הוא מוסרי – ומפר את חוקיה, או לא מוסרי – ומקבלם!".

בימי הקיץ הלוהטים של שלהי יולי 2010, לאחר הריסת אל עראקיב בפעם הראשונה, קוננה אראלה דונייבסקי על כך שיש כאלה ששווים יותר וכאלה ששווים פחות. באוגוסט, לאחר הריסתו של אל עראקיב בפעם הרביעית, נרשמו דברים מפיו של השייח' סיאח אל-טורי, אשר נאלץ לעבור להתגורר בבית הקברות של הכפר עקב צו הרחקה שמנע ממנו לשהות בכפר עם בני משפחתו.

אחרי שהכפר נהרס בפעם החמישית, מיד לאחר חג רמדאן, כתב גדי אלגזי מאמר על הפוליטיקה שמאחורי ייהוד הנגב ועל תוכניות המלחמה של נתניהו ואהרונוביץ'. באותם ימים גם נערך רב שיח תחת הכותרת "בדואים בנגב – מיתוסים ועובדות", שקטעים מתוכו שודרו בטלוויזיה החברתית. מאז כאמור, נהרס הכפר 20 פעמים נוספות, אך תושביו לא התייאשו. ואם זה לא מאבק דיור, אז מה כן?

לקריאה נוספת:
חידון אהבה בדואי
"יער הטלוויזיה של אלוהים"
מי כיסה את בית קק"ל בצילומים של אל עראקיב?
סיור באל-עראקיב – זוכרות
הנכבה של הבדואים
אין דין ואין דיין?

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew