לראשונה בעידן המודרני: נהרות קיבלו מעמד של בני אדם

לראשונה בעידן המודרני, הכירו בשבוע החולף שתי מדינות בנהרות בתחומן כישויות חיות, והעניקו לנהרות מעמד משפטי כמו של בני אדם.  

בית משפט בצפון הודו העניק לנהר גנגס ולנהר יאמונה, אחד מיובליו, מעמד של בני אדם. בפסיקה מה-20 במרץ 2017 קבע בית המשפט כי לשני הנהרות יש להעניק יחס זהה לזה שמקבלים בני אנוש, וכי מי שיפגע בהם או יזהם אותם ייענש כפי שהיה נענש לו פגע בבני אדם.

החלטת בית המשפט באה בעקבות זיהום של מי נהר יאמונה בביוב ובפסולת תעשייתית הזורמת לנהר גנגס, הנחשב למקודש עבור יותר ממיליארד בני הדת ההינדית בהודו.

נהר גנגס: מקודש ליותר ממיליארד הינדים

ימים ספורים קודם לכן, ב-15 במרץ, הפך נהר בניו זילנד לראשון בעולם שזוכה למעמד משפטי זהה לזה של אדם, לאחר שהפרלמנט בניו זילנד אישר חוק שמכיר בנהר וואנגנוי שבצפון המדינה, כישות חיה.

שבט מאורי מקומי שמתגורר על גדות נהר וואנגנוי ניהל במשך 150 שנה מאבק על הכרה בנהר השלישי בגודלו בניו זילנד כאביו הקדמון. מאות נציגים של השבט המאורי חגגו את אישורו של החוק בדמעות ובמוזיקה בפרלמנט הניו זילנדי בוולינגטון.

"הסיבה שבגינה נקטנו בעמדה הזו היא משום שאנחנו מחשיבים את הנהר כאב קדמון ותמיד עשינו זאת", אמר ג'רארד אלברט, ראש צוות המשא ומתן מטעם שבט וואנגנוי איווי.

נהר וואנגנוי בניו זילנד

נהר וואנגנוי בניו זילנד

המשמעות של המעמד החדש שניתן לנהר היא שאם מישהו יזיק או יפגע בו, אז החוק לא יעשה הבחנה בין פגיעה בשבט לבין פגיעה בנהר משום ששניהם דבר אחד ואותו הדבר. משמעות נוספת היא שהנהר יוכל להיות מיוצג בבית משפט על ידי עורך דין.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

תגובה אחת

  1. לצאת מכלא הזהות - אם נרצה
    ספט 11, 2017

    […] – בעלי-חיים, צמחים, פטריות, ויש כאלו שיגידו שגם את המים, האדמה, ושאר האלמנטים של הטבע שהיו מונפשות בעידן הטרום […]

    להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew