חומסקי על מצרים: "זו ההתקוממות המדהימה ביותר שאני זוכר"

זו ההתקוממות האזורית המדהימה ביותר שאני מסוגל לזכור, אמר הבלשן והפילוסוף האנרכיסט נועם חומסקי ביחס להפגנות המתחוללות במצרים ומדינות נוספות במזרח התיכון, בראיון לתוכנית Democracy Now.

"האירועים במצרים הם בהחלט מרהיבים. האומץ, הנחישות והמחויבות שמגלים המפגינים הם בלתי רגילים. ולא חשוב מה יקרה, אלה רגעים בלתי נשכחים שיהיו להם ודאי תוצאות בטווח הארוך, כמו גם העובדה שהם הצליחו לגבור על המשטרה, השתלטו על כיכר תחריר, ונשארים שם למרות חבורות בריונים תומכי מובארכ שאורגנו על ידי הממשלה בניסיון לדחוק אותם החוצה מהכיכר או ליצור מצב שבו הצבא יחליט להיכנס כדי להשיב את הסדר על כנו ואז להנהיג משטר צבאי מסוג כלשהו. קשה מאוד לצפות מה יתרחש. אבל האירועים באמת מרהיבים. וכמובן שזה מתרחש בכל רחבי המזרח התיכון. בתימן, בירדן, כמעט בכל מקום יש לכך תוצאות משמעותיות", אמר חומסקי, שכניסתו לישראל נמנעה בשנה שעברה, בראיון.

"ארה"ב, עד כה, פועלת על פי הנוהל הקבוע, כמו במקרים של רודנים דוגמת מרקוס, דובליה, צ'אושסקו וסוהרטו, שכולם זכו לתמיכה גדולה מצד ארה"ב ובריטניה. הנוהל הוא לתמוך בהם כל עוד הדבר אפשרי; ואז, כאשר הדבר הופך לבלתי אפשרי – בדרך כלל כאשר הצבא מעביר את נאמנותו – לבצע סיבוב של 180 מעלות, ולטעון כי תמכת בעם לכל אורך הדרך, למחוק את העבר, ואז לפעול כדי להשיב את המערכת ישנה תחת שמות חדשים", המשיך חומסקי.

"הנשיא אובמה עצמו תמיד מאוד תמך במובארכ. שווה לזכור כי בדרכו לנאום המפורסם שלו בקהיר, שאמור היה להיות נאום של פיוס עם העולם הערבי, נשאל אובמה על ידי עיתונאי – אשר חושב זה היה כתב של BBC – האם בכוונתו להתייחס לשלטון הרודני של מובארכ. תשובתו של אובמה היתה לא, אינני מתכוון להתייחס לכך. הוא אמר: 'אני לא אוהב להדביק תוויות לאנשים. מובארכ הוא איש טוב. הוא עשה דברים טובים. הוא שמר על יציבות. אנחנו נמשיך לתמוך בו. הוא ידיד'. מדובר באחד הדיקטטורים האכזריים ביותר באזור, וקשה להבין איך אחרי זה מישהו עוד היה מסוגל להתייחס ברצינות למשהו שאובמה אמר בעניין זכויות אדם. ארה"ב היא התומכת החשובה, החזקה והעקבית ביותר במשטר המצרי… וכמובן גם ישראל. מכל מדינות האזור, ישראל וסעודיה הביעו את התמיכה הגדולה ביותר בשלטון מובארכ. למעשה, ישראל זעמה על כך שאובמה אינו נוקט בעמדה תומכת יותר בידידה מובארכ", הוסיף.

בהתייחסו להתפשטות הפגנות המחאה למדינות נוספות במזרח התיכון, אמר חומסקי: "זו ההתקוממות האזורית המדהימה ביותר שאני מסוגל לזכור. יש מי שמשווה אותה למזרח אירופה, אבל אין הרבה מקום להשוואה. ראשית, במקרה הזה, אין שום מקבילה לגורבצ'וב – מכיוון שארה"ב ומדינות חזקות אחרות תומכות בדיקטטורות באזור. זה הבדל עצום".

"איש לא יודע לאן הדברים יובילו. הבעיות שעמן המפגינים מנסים להתמודד הן בעלות שורשים עמוקים, ולא ייפתרו בקלות. יש עוני עצום, דיכוי, והיעדר דמוקרטיה ופיתוח. מצרים ומדינות אחרות באזור עברו תקופה נאו-ליברלית, שהביאה לצמיחה על הנייר, אבל גם לתוצאות הרגילות: ריכוז גבוה של עושר, עונשי עצום וחוסר שביעות רצון בקרב מרבית האוכלוסיה", סיכם חומסקי.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew