היאפים באים! המשטרה פינתה את אחד הסקוואטים האחרונים בברלין

לייביג 14 (Liebig 14), אחד הסקוואטים האחרונים שנותרו בברלין, פונה השבוע מיושביו על ידי המשטרה במבצע כמו צבאי בו השתתפו לא פחות מ-2,500 שוטרים בליווי מסוק ומשאית עם זרנוקי מים.

25 חברי הקומונה בסקוואט לייביג 14, השואב את שמו מכתובת הבניין בו הוא נמצא, סירבו להתפנות, וזכו לתמיכה מצד כאלף מפגינים סביב הבניין. "מרחב חיים, לא מרחב משקיעים" נכתב על אחד הבאנרים שנתלו על הבניין. כעבור חמש שעות, כאשר הצליחו לבסוף השוטרים לפרוץ לתוך הבניין, הם עשו שימוש בתרסיס פלפל נגד הדיירים שנותרו במקום. למעלה מ-80 בני אדם נעצרו.

הקומונה של לייביג 14 הפכה לסמל של המאבק נגד העלאת מחירי הדיור בברלין ובעד פרויקטים אלטרנטיביים בתחום הדיור. דמי השכירות בשכונות רבות בברלין שנחשבו בעבר ככאלה שמאפשרות אורח חיים אלטרנטיבי וזול, הלכו ועלו בשנים האחרונות על רקע כניסתם של "יאפים" לשכונות.

לייביג 14 נמצא באזור שהיה בעבר שכונת פועלים במזרח ברלין ואשר נודע בסצנה הרדיקלית שלו. לאחר נפילת חומת ברלין בשנת 1989, השתלטו סקוואטרים – בהם פאנקיסטים ואמנים – על בניינים רבים באזור בתקווה ליצור קהילות שיבטיחו דיור זול. אלא שבמהלך שנות ה-90 הפך האזור ליותר יקר ואופנתי, ומספר גדל והולך של בניינים בו פונו, ונמכרו תוך העברת הבעלות עליהם ליזמים פרטיים.

סקוואט לייביג 14 הוקם בשנת 1990, והדיירים חתמו בהמשך על הסכמי שכירות. אולם בשלהי שנות ה-90 נמכר הבניין והבעלים החדשים ביטלו את הסכם השכירות עם הדיירים ודרשו מהם להתפנות. לאחר שורה של מאבקים משפטיים, פסק לבסוף בית המשפט כי עליהם לפנות את הבניין עד ל-2 בפברואר.

עוד על פינוי לייביג 14 אפשר לקרוא (באנגלית) אצל מייקל שיין בויל באתר Counter Punch.

סרטונים של הפינוי:

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew