ואנונו בדרך לנורבגיה? אושרה בקשתו להתאחד עם אשתו

חושף סודות האטום מרדכי ואנונו, שמדינת ישראל הנקמנית עושה ככל יכולתה כדי למרר את חייו, קיבל אישור מהרשויות של נורבגיה להגר למדינה הסקנדינבית כדי שיוכל להתאחד עם אשתו הנורבגית.

ואנונו, שנאסר עליו לצאת מהארץ למרות שהשתחרר מהכלא כבר לפני יותר מתריסר שנים, התחתן במאי 2015 עם בחירת לבו, ד"ר כריסטין יואחימסן, בטקס צנוע בעיר העתיקה של בירושלים (צפו באלבום התמונות המהמם!).

לאחר שנישאו, הגישו בני הזוג לרשויות בנורבגיה בקשה לאיחוד משפחות, ואתמול הודיעו רשויות ההגירה על אישור הבקשה, סיפרה יואחימסן בראיון לערוץ TV2 הנורבגי. "ערכי המשפחה ניצחו", אמרה.

ואנונו כבר ביקש מקלט בנורבגיה בשנת 2004, לאחר שסיים לרצות עונש של 18 שנות מאסר (11 מהן בבידוד מוחלט) שנגזר עליו בעקבות ראיון עדות לעיתון "סאנדיי טיימס" הלונדוני על ייצור חומרים לנשק גרעיני בכור בדימונה.

גם לאחר שסיים את ריצוי מלוא עונשו ושוחרר ממאסר, ממשיך השב"כ להטיל עליו מגבלות רבות, בהן חובת דיווח על כל תנועותיו, איסור לשוחח עם אזרחים זרים ואיסור יציאה מהארץ.

בשנת 2010 הוא שב ונכלא לשלושה חודשים אחרי שלטענת המדינה הפר את תנאי שחרורו.

בדצמבר 2014, בעקבות עתירה של ואנונו, חתם אלוף פיקוד העורף על צו שהקל במעט על תנאי שחרורו. על פי הסעיף החדש, עדיין נאסר על ואנונו לשוחח עם זרים, אולם הותר לו "לקיים שיחה מזדמנת בעל פה עם אזרחים זרים או תושבים זרים, ובלבד, שמדובר בשיחה חד פעמית, המתקיימת פנים אל פנים, שלא תוכננה מראש, שנערכת במקום ציבורי פתוח לקהל הרחב, ושתתקיים למשך פרק זמן שלא יעלה על 30 דקות".

עם זאת, באביב 2015 נעצר ואנונו שוב לאחר שניהל שיחה מזדמנת עם שני תיירים שפגש בחנות ספרים בירושלים. כוח של שבעה שוטרי מג"ב ושוטרת כחולה פרץ לחנות הספרים הבינלאומית שליד מלון אמריקן קולוני, ולתדהמת הלקוחות עצר את ואנונו.

הוא הורשע על סיס הטענה כי שיחתו המזדמנת עם האזרחים הזרים התארכה ליותר מ-30 דקות, ונידון על ידי בית המשפט ל-120 שעות שירות.

במקרה אחר הוגשו נגדו אישומים בגין מעבר דירה ללא דיווח לשב"כ והענקת ראיון לערוץ 2, אולם הוא זוכה מאישומים אלו.

ההגבלות שמטילה ישראל על ואנונו – בהן גם איסור היציאה מהארץ – נבחנות מחדש מדי שנה, כאשר הפעם הבאה בנובמבר.

אפשרות נוספת היא שלילת אזרחותו על ידי שר הפנים, מהלך שעשוי להוביל לגירושו לנורבגיה או כל מדינה אחרת שתסכים לקבל אותו.

תגובה אחת

  1. Nick
    נוב 20, 2017

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew