למה פוליטיקה נשית לא עובדת בפוליטיקה?

אדה קולאו היא האישה הראשונה שמכהנת כראש העיר ברצלונה, ונחשבת לאחד המנהיגים הפוליטיים הרדיקליים והמעניינים ביותר באירופה.

קולאו, פעילה למען צדק חברתי ודמוקרטיה השתתפותית, נמנתה בשנת 2009 על מייסדי התנועה נגד פינוי משפחות שהתקשו בתשלום משכנתאות (PAH) שהוקמה לאחר קריסת שוק הנדל"ן הספרדי בעקבות המשבר הפיננסי העולמי.

היא זכתה לחשיפה ציבורית גדולה ראשונה בפברואר 2013 לאחר שבדיון בוועדה של הפרלמנט הספרדי לחקר המשבר הכלכלי במדינה – בו השתתפה מתוקף תפקידה כדוברת PAH – כינתה קולאו את נציג איגוד הבנקאות הספרדי "פושע" ו"גנב" והאשימה אותו ואת עמיתיו באחריות פלילית למשבר.

קולאו גם עודדה את הציבור להתחיל להפגין מחוץ לבתיהם של פקידי ממשל בכירים, ובמסגרת פעילותה ארגנה אין ספור שביתות שבת (סיט-אין) שמנעו מאות פינויים של אנשים שהתקשו לעמוד בתשלומי משכנתאות.

בחודש מאי 2015 זכתה בבחירות לראשות עיריית ברצלונה כמועמדת חזית שהוקמה על ידי פעילים חברתיים ומספר תנועות פוליטיות.

העמדה של קולאו בשאלת עצמאות מחוז קטלוניה בו שוכנת ברצלונה, אף היא מעניינת: היא תמכה בקיום משאל העם על עצמאות קטלוניה אך מתנגדת להכרזת עצמאות.

בשנת 2016 עלה לאקרנים הסרט התיעודי "אדה לשלטון" של הבמאי הספרדי פאו פאס. בסרט, העוקב אחרי מסע הבחירות של קולאו לראשות העיר ברצלונה, היא מדברת בין השאר על הניסיון להפוך את הפוליטיקה לנשית.


לזה אנחנו מתכוונות כשאנחנו מדברות על להפוך את הפוליטיקה לנשית. אפשר להיות בפוליטיקה מבלי להיות גבר חזק ויהיר, סופר-בטוח בעצמו, שיודע את התשובה להכל, ושאין לו שום ספקות.

ישנן דרכים אחרות. המטרה שלי היתה להראות שאפשר להיכנס לפוליטיקה, מתוך מטרה לנצח, מבלי שיהיו לך את המאפיינים הללו, ועם ספקות וסתירות כמו אנשים רגילים, ולהיות מסוגלת להחצין את זה ולדבר על זה בפתיחות.

אבל זה לא עובד בפוליטיקה, בגלל שהאנשים שלך עצמך רוצים שתמיד תהיי חזקה, שתובילי ושלא יהיו לך שום ספקות.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew