התאבד מפתח נוסף של תיבת הדלפות אנונימיות שנוצרה בהשראת ויקיליקס

ג'יימס דולאן

חבר שני מתוך צוות של שלושה אנשים שפיתחו בהשראת ויקיליקס מערכת שמאפשרת הדלפת מסמכים לעיתונאים באופן אנונימי, התאבד בגיל 36, מסרה הקרן לחופש העיתונות – שעל שורותיה נימנה חושף תוכנית הריגול של ארה"ב, אדוארד סנואודן.

מהנדס התוכנה ג'יימס דולאן נטל את חייו בידיו זמן קצר לפני שמלאו חמש שנים להתאבדותו של ארון שוורץ, שותפו ליצירת תיבת ההדלפות האנונימיות SecureDrop.

דולאן, לשעבר חייל מארינס בצבא ארה"ב, פיתח את המערכת בשנת 2012 יחד עם שוורץ ועם עורך מגזין הטכנולוגיה וויירד (Wired), קווין פולסן.

מאז איפשרה המערכת לגופי חדשות כמו העיתונים "ניו יורק טיימס" ו"וושינגטון פוסט" וסוכנות הידיעות "AP" להקים שירותי אחסון בענן עבור מדליפים, שהעלו אליהם קבצים עם מידע או מסמכים רגישים באופן אנונימי – כף שאפילו גופי התקשורת עצמם לא ידעו מה המקור.

שוורץ שם קץ לחייו ב-11 בינואר 2013 בגיל 26 על רקע הליכים פליליים שנפתחו נגדו על ידי הממשל בארה"ב בגלל שהוריד עותקים דיגיטליים של מיליוני מאמרים אקדמיים שהגישה אליהם היתה כרוכה בתשלום. לדבריו, אין הצדקה למנוע מהציבור הרחב גישה ליצירה אקדמית שמלכתחילה מומנה ברובה על ידי הציבור.

ארון שוורץ

לאחר מותו של שוורץ, עבר פרויקט SecureDrop לניהול הקרן לחופש העיתונות, שם דולאן היה "האדם היחיד בעולם, פשוטו כמשמעו, שהכיר את המערכת על כל פרטיה, איך להתקין אותה, ואיך לשפר אותה", מסרה הקרן.

דולאן סבל מזה זמן רב מפוסט-טראומה בעקבות שירותו במארינס בעיראק, נכתב בהספד שפירסמה הקרן. "זו היתה התנסות שהשפיעה עליו בדרכים רבות. לעיתים קרובות אמר כי המלחמה בעיראק היא שגרמה לו לרצות לסייע לעיתונאים ומדליפים; המלחמה גרמה לו להבין שנדרשים הרבה יותר שקיפות ודין וחשבון מצד ממשלות".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew