וכתתו מכוניתם לאתים ומזמרות

העיר דטרויט, בירת תעשיית הרכב האמריקאית, ועד לפני דור – העיר הרביעית בגודלה בארה"ב – נתונה בעיצומו של שינוי בסדר גדול שלא נראה כמותו מעולם בעיר אמריקאית גדולה. המשבר הקשה שפקד את ענף הרכב בארה"ב בשנים האחרונות גרם להאצת הבריחה ההמונית של תושבים, ואוכלוסיית העיר נמוכה כעת במחצית משהיתה לפני שני דורות. שכונות שלמות הפכו לאזורי רפאים, מפעלים בפאתי העיר הפכו לתילי הריסות מעלי חלודה, אחד משלושה תושבים מובטל וקופת העירייה ריקה.

בהיעדר פתרונות מצד הרשויות, החלו תושבים לנקוט ביוזמות משלהם לעיצוב מחדש של הנוף האורבני של דטרויט. אחת מיוזמות אלה היא קולקטיב קהילת ג'ורג'יה סטריט, שמבקש להחליף את משטחי הבטון והאספלט באזורי חקלאות עירונית, שבהם יישתלו עצי פרי וגינות ירק. הפרויקט זכה למחווה מקסימה מצד הרכב מוסיקת הטראנס הבריטי Above and Beyond, אשר צילם את הקליפ ללהיטו On A Good Day בגינת חממות שכונתית שהקים הקולקטיב. ניתן לצפות גם בסרטון על הרקע לעשיית הקליפ.

הפרתנון של דטרויט – תכנון עירוני אלטרנטיבי: תחנת הרכבת המרכזית הסגורה והזנוחה של דטרויט נתפסת על ידי רבים כשיקוף של מצב תושבי העיר. אך יש תושבים הגורסים כי ניתן למצוא שימושים חדשים למבנה העצום, ולשוב ולהפיח בו חיים.

"אפשר להפוך את המקום ליעד תיירותי שכולנו יכולים ללמוד ממנו, כמו למשל הפרתנון. אני חושב שיש לה את הפוטנציאל לכך, ואינני רואה סיבה לכך שהתחנה לא תיתפס כמו הריסות יווניות עתיקות, כי זה מה שהיא, ויש לה ארכיטקטורה מתאימה. פשוט בדטרויט קצב השינויים בציביליזציה הוא יותר מהיר".

לתאגידים יש תוכניות אחרות: אולם מול יוזמות התושבים עומדים האינטרסים של תאגידים ובעלי הון, שממשיכים לראות בעיר קרדום לחפור בו. "התוכנית בה התחלנו לפני 50 שנה קרובה להשלמתה. בקרוב כל העיר תהיה בשליטתנו. העירייה, הזקוקה נואשות למשרות חדשות וכסף, מוכנה להעניק לנו הקלות מס נדיבות… הצלחנו לגרום להעלאת מיסי התושבים ולעלייה ביוקר המחייה… כדי לאלץ את התושבים לעזוב. העיר החדשה תיבנה לפי התוכניות שלנו. תחילה לקחנו את האדמות מהאינדיאנים, וכעת ניקח אותן מהאוכלוסיה השחורה שמתגוררת בשכונת העוני ששמה דטרויט. אנחנו פותחים דף חדש".

"משפרים את דטרויט למענך". סרטון (בדיוני, יש יאמרו) על מזימה תאגידית נגד תושבי העיר:

למרות מזימות בעלי ההון, אנשים מרחבי העולם מתגייסים לעזרת תושבי העיר. הסרט מראות מדטרויט, אשר צולם בחודש נובמבר האחרון על ידי קבוצה של סטודנטים לתכנון אורבני מדנמרק, הוא חלק מניסוי מחקרי לגבי האופן שבו קולנוע יכול לשמש כאמצעי לקידום פיתוח עירוני. בין השאר, מציג הסרט את פרויקט המיקרו-נדל"ן Love Land.

עיריית דטרויט מתכננת להרוס 10,000 מבנים בעיר בשנים הקרובות. אך בזמן שמבנים ישנים נהרסים, העיר מגדירה את עצמה מחדש בדרכים אחרות. קטע מתוך התוכנית Democracy Now על התנועה לחקלאות עירונית בעיר ופרויקט חוות D-Town של הרשת לבטחון תזונתי של הקהילה השחורה – אחת החוות החקלאיות העירוניות הגדולות ביותר בדטרויט.

עוד באותו נושא:

גלריית הצילומים נפילתה הנוראית והיפיפייה של דטרויט.

הסרטון Re-Greening Detroit. שני קילומטרים בלבד דרומית לדאון טאון דטרויוט, חיות בר וצמחים חוזרים לשטחים הירוקים שהתפנו עקב התפוררות העיר.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew