וידוי של סוכן משטרתי סמוי

בהפגנה האחרונה נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, סופרה מעל הבמה טענה שנשמעה מעט דמיונית: סוכן משטרתי שתול עקב בשנה באחרונה אחר מנהיגי המחאה. בשבוע שעבר, ויטלי בזרודניך, בן 25 מחולון, אישר את הסיפור: לטענתו, בחודשים באחרונים הופעל על ידי המשטרה כדי להתחקות אחר פעילים חברתיים ומפגינים תוך התחזות לאחד מהם.

"את השמאל ראיתי כבוגדים, ולמדתי שהם עוכרי ישראל וזה מה שקיבלתי בהשקפה שלי", מספר ויטלי, שביקש לפעול נגד אותם עוכרי ישראל. הוא פנה לפעיל ימין ידוע, שלדבריו, הציע לו הצעה מפתיעה: "הוא שאל אותי אם אני רוצה לעבוד עם המשטרה והוא קבע פגישה ביני לבין המפעיל במרחב ירקון, ישראל הורן".

הורן הוא רכז סדר ציבורי במרחב ירקון. כשהתבקש בעבר להגדיר את תפקידו בבית המשפט השיב: "לטפל בכל נושא המחאות בתחום המרחב". עבור זה, צריך מקורות מידע. ויטלי מספר שהתחזה לפעיל אותנטי במחאות שונות, אסף מידע פנימי על תוכניותיהם של פעילים ודיווח לרכז.

"התחלתי לעקוב אחר 'החזית לשחרור בעלי החיים'", מספר ויטלי. בשלב מסוים, החלו ההפגנות מול בית היועמ"ש. "הייתי מגיב כמו שמאלני נגד ביבי בפייסבוק ובניתי לעצמי פרופיל של פעיל שמאל. הייתי אמור להתחבר למנהיגים כמו אייבי בנימין, אלדד יניב ומני נפתלי. נאמר לי שמחפשים דברים חתרניים, שעשויים להיות על גבול הפלילי".

במשטרה טענו כי מעולם לא הפעילו סוכן בקרב המפגינים, אולם לאחר פנייה עם הפרטים המלאים – לא הכחישו שם כי ויטלי הופעל על ידם. הקלטות של שיחות בין ויטלי לבין הורן מוכיחות את הקשר ביניהן.

ויטלי: חשפו אותי. אלדד יניב מפרסם את זה ב"מעריב" ובכל החדשות. חשפו אותי וחשפו את כל העבודה שלנו.
ישראל הורן: איך חשפו? מי אמר להם?
ויטלי: אני לא יודע, אתמול במחאה ראיתי שפרסמו את זה.
ישראל הורן: ויטלי, רד מזה. אל תגיע לשם יותר, אל תדאג, הכל בסדר, לא יכולים לדעת כלום. אם אתה לא אמרת כלום, אף אחד לא יודע כלום. בסדר חמוד? אל תדאג…
אתה לא מדבר עם אף אחד נקודה. ואתה מתעלם מכל פנייה שיש לך אם תהיה פנייה, אתה לא… אתה מכחיש מעל ומעבר כי העבודה שלנו היא לא עם אלדד יניב, זה במקרה, אנחנו עובדים על אנרכיסטים. בינתיים אתה לא מגיע להפגנות בשלב הזה.
ויטלי: הבנתי, בסדר.

גם תכתובות בווטסאפ בין ויטלי להורן מוכיחות שהראשון הופעל על ידי המשטרה. בתכתובות אלו נראה כי ויטלי הופעל גם נגד עמותת אליפלט, הפועלת למען מבקשי מקלט. באחת ההודעות נכתב: "תבדוק אם השמאל מתכנן לנו הפגנה מול השופטת בעליון אסתר חיות".

לאחר שנחשף, הדריך הורן את ויטלי לא לדבר על הנושא עם איש, וטען כי מי שעניין אותם הוא לא אלדד יניב אלא מנהיגי מחאה אחרים, בהם אנרכיסטים. ויטלי מספר על הורן: "הוא דיבר נגדם הרבה פעמים ואמר ששמאלנים הם פשוט האנשים הכי הזויים והכי מטומטמים שרק יכולים להיות".

בתמורה לפעילות טוען ויטלי שתוגמל כספית. "הייתי מקבל כ-800 ש"ח בחודש. הוא היה מוציא מזומן מהכיס ומחתים אותי בעט על טופס". הכסף היה משמעותי עבור ויטלי שמצבו הכלכלי לא קל, אך לאחרונה הרגיש שהוא לא מסוגל להמשיך ולהתחזות.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה מכבדת ומאפשרת את חופש הביטוי ואת זכות המחאה. במהלך חלק מהמחאות שהתקיימו לאורך השנים במגוון נושאים, הייתה גלישה והתרחקות ממחאה לגיטימית ועניינית והתפתחו הפרות סדר ואלימות קשים. במסגרת הערכות מודיעין נעשה שימוש באמצעים שונים, הכל בהתאם לחוק ולנהלים. איננו נוהגים כלל להתייחס פומבית לסוגיות מודיעין".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew