מיש על סערת הקריקטורה: "בגיל 8 שאלו אותי פעם ראשונה למה אני שותה דם של תינוקות"

לאחר שבחג הפסח 2017 יצר מיש רוזנוב קריקטורה נוקבת על חג החירות, גם בפסח 2018 פירסם המאייר בעמוד פייסבוק שלו קריקטורה מעוררת מחשבה ומחלוקת.

רוזנוב פירסם את הקריקטורה יום לאחר שצה"ל הרג 17 פלסטינים ופצע מאות ב"צעדת השיבה" ברצועת עזה. עם זאת, השימוש שעשה בדימוי שמשלב מצה ודם המתייחס לעלילות דם נגד יהודים, גרר כצפוי האשמות אוטומטיות כי מדובר בציור אנטישמי ובהסתה גזענית.

"הפעם הראשונה ששאלו אותי למה אני שותה דם של תינוקות, היתה כשהייתי בן שמונה. חברה הכי טובה מהכיתה, עם דמעות בעיניים. הייתי בשוק. איך אפשר לחשוב עלי כזה דבר, ועוד מישהי שאני כל כך אוהב? אז, בתור מי שמכיר את עלילות דם מיד ראשונה, אני יכול להגיד לך בלב שלם, שהסיפור הזה מזעזע אותי", כתב רוזנוב בתשובה לאחת מהתגובות נגדו בעמוד פייסבוק שלו.

"אתה יודע מה עוד מזעזע אותי? כשהייתי בצבא, כאן, בישראל, קרבי-רגלי כזה, אני זוכר שממש טחנו לנו במוח על ההבדל בין 'פקודה בלתי חוקית' ו'פקודה בלתי חוקית בעליל'. זאת שמצווה לגזול חיי אדם בלי שנשקפת סכנה ברורה ומידית. זאת שחובה על החייל לסרב לה. אז, מזעזע אותי לראות שהמונח הזה נשחק ונעלם. שמפקדים נותנים פקודות, וחיילים מבצעים פקודות", הסביר.

"מצדיקים הרג של אנשים לא חמושים, שלא מהווים סכנה מידית לחיים של אף אחד. חברים בארגון טרור? אולי. אנשים לא נחמדים? יכול להיות. לא אוהבים אותך ואותי? רוב הסיכויים. אף אחת מאלה אינה סיבה לקחת את חייהם ככה, באמצע שדה פתוח, באמצעות רובה צלפים. זה שהגענו למצב שזה קורה, יום יום, באופן יותר ויותר גלוי, יותר ויותר מגובה, והופך למדד החדש של המוסר במקום בו אני חי – זה מזעזע אותי בדיוק כמו עלילת הדם ההיא", המשיך רוזנוב.

"כדי שתבין עד כמה אני מזועזע מהם, אני חייב להעביר אותך זעזוע – ולכן אני בוחר לחבר את הזעזוע העכשווי שלי עם הזעזוע מהעבר, אחד כזה שבטוח יעשה גם לך משהו, יוציא אותך לרגע מאדישות ההדחקה. הזדעזעת? תן לזה רגע, לפני שאתה פותר את עצמך בתגובה אוטומטית. תחשוב על זה שנייה. עושה טוב".

כשר ושמח…

Posted by ‎Mysh| Illustration and Comics מיש| איור וקומיקס‎ on Saturday, March 31, 2018

זו אינה הפעם הראשונה שבה רוזנוב, שהוא גם אנימטור ובמאי קולנוע, מפרסם בדף פייסבוק שלו קריקטורות נוקבות. בעבר אף צינזרה הרשת החברתית שתי קריקטורות שפירסם בתגובה לגל האלימות והגזענות ששטף את ישראל באביב 2012. האיור הראשון שהוסר, "בעיית דימוי עצמי", פורסם על ידי מיש בתגובה לאלימות נגד פליטים ומהגרי עבודה בדרום תל אביב, ועורר דיון סוער בפייסבוק.

הקריקטורה השנייה שצונזרה על ידי פייסבוק, "הצבר הירוק", הציגה פארודיה על גיבור-העל "הענק הירוק" – דמות של אדם שאינו שולט על כעסו, ובכל פעם שהוא שמתעוררת חמתו – הופך ליצור ירוק ומפלצתי.

"השתמשתי בדמות כאלגוריה לתכונה הישראלית של שימוש בכוח בלתי פרופורציוני כאמצעי הראשון והאחרון לפתרון כל בעיה", הסביר אז מיש.

עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew