האיש שגנב את בנקסי

"האיש שגנב את בנקסי" (The Man Who Stole Banksy), סרט תיעודי חדש של במאי הקולנוע האיטלקי מרקו פרוסרפיו, מביא את סיפורו של ציור קיר שיצר אמן הרחוב הבריטי בנקסי בבית לחם.

בנקסי, שיצירותיו נמכרות במחירים של מאות אלפי דולרים במכירות פומביות ברחבי העולם, ביקר בעיר הפלסטינית בשנת 2007 והשאיר אחריו שש יצירות אמנות רחוב.

אולם בעוד שבאירופה ובארה"ב כל ציור חדש של בנקסי מעורר התרגשות עצומה, הרי שבבית לחם התקבלו יצירותיו ברגשות מעורבים.

הסרט עוקב אחרי סיפורה של אחת היצירות, ציור קיר של צללית חייל ישראלי בודק את מסמכיו של חמור – שמטרתה היתה למחות על שליטת צה"ל בחייהם של הפלסטינים.

אבל כוונות לחוד, ותוצאות לחוד. הציור גרר ביקורת מצד חלק מתושבי העיר, בעיקר מבוגרים, שנעלבו מכך שאמן הרחוב הנודע הציג את הפלסטיני בתור חמור.

"התגובה באמת היתה מעורבת. זה ממש תלוי בהקשר", אמר הבמאי פרוסרפיו על ציורי בנקסי בעיר. "רבים מהמקומיים אוהבים את בנקסי ומה שהוא עשה שם, אבל היו הרבה שמועות בעיר על אנשים שלא אהבו את מה שעשה, אפילו לא את המלון מוקף החומה".

גיבור הסרט הוא נהג מונית מקומי בשם ואליד – שעוסק בפיתוח גוף ועל כן זכה לכינוי "החיה" – אשר זיהה את הפוטנציאל הגלום בציור החייל והחמור. אם יצירות של בנקסי כל כך מבוקשות בעולם, חשב לעצמו, למה לא למכור ציור שלו ולהשתמש בכסף כדי לסייע לבני משפחתי העניים?

בעזרת איש עסקים מקומי, ואליד חתך את קטע קיר הבטון שעליו רוסס הציור של בנקסי, והעמיד אותו למכירה באתר אי-ביי במחיר של 100 אלף דולר.

סוחר אמנות מדנמרק רכש את גוש הבטון שמשקלו כמעט שלושה טון, אולם לא הצליח למצוא לו קונה, והיצירה מעלה אבק איפה שהוא באירופה.

בסופו של דבר, ואליד לא הרוויח פרוטה מכל הסיפור, ובית לחם איבדה יצירת אמנות עירונית.

בנקסי כבר ביקר בפלסטין מספר פעמים. באחד מביקוריו האחרים יצר סדרה של ציורים על הצד הפלסטיני של חומת ההפרדה. פלסטיני זקן שחלף במקום וראה את אחד הציורים העיר לבנקסי כי הציור גורם לחומה להיראות יפה.

האמן הודה לו על המחמאה, ובתגובה אמר לו הזקן: "אנחנו לא רוצים שהיא תיראה יפה, אנחנו שונאים את החומה הזו. לך הביתה".

סרטו התיעודי של פרוסרפיו מציג גם את האופן שבו מתקבלת האמנות של בנקסי על ידי פלסטינים צעירים שמודעים לכוח של אמנות רחוב ככלל ולמוניטין הבינלאומי שלו.

"אני חושב שהאמנות של בנקסי ברובה לא מיועדת להשפיע על אמנים פה", אמר צעיר פלסטיני בסרט. "היא נועדה להפנות את אור הזרקורים למקום הזה. אבל תהיה לכך השפעה רבה יותר אם הוא יצייר על הצד השני של החומה. אנחנו כבר יודעים מה קורה כאן, אז שיצייר על הצד הישראלי".

"עד שבנקסי יצר את הציורים על חומת ההפרדה ובבית לחם, כל התיירים שהגיעו לעיר ירדו מהאוטובוסים בכיכר המרכזית של כנסיית המולד, ואז עלו חזרה ושבו לישראל", אמר פרוסרפיו בראיון. "כיום, אם אתה מסתובב ברחובות בית לחם, אתה פוגש מלא צעירים משוטטים ברחבי העיר כדי לחפש יצירות של בנקסי".

בית לחם אפילו נכללה לא מזמן ברשימת "20 ערים בעולם שבהן צריך לבקר כל חובב אמנות רחוב".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew