אורנה קזין

האפליקצייה החדשה שלי לאייפון

פורסם במקור בבלוג לאן הולך הכסף

בימים האחרונים אני עסוקה במחשבות על אפליקציה חדשה לאייפון. אני בטוחה שהיא תעשה הרבה כסף, ולכן התלבטתי אם כדאי לספר עליה כאן בבלוג החדש שלי ב"סלונה". אני מחליטה לעשות זאת בכל זאת, בשם הרוח החופשית, וגם כי אולי אקבל מקוראות וקוראים רעיונות לשיפור (אל תהססו לשלוח כל הצעה והערה!) לפני שאוציא אותה לשיווק המוני.

הרעיון הוא כזה: קראתי בחודשיים האחרונים כמה וכמה ידיעות על מצבם הנפשי של העובדים במפעל פוקסקון [Foxconn] בעיר שנזן שבדרום סין. זהו מפעל בבעלות אחד האנשים העשירים בטייוואן, שמייצר את מכשירי אייפון לאפל (ומכשירים של סוני אריקסון והיולט פקארד ועוד). עד יוני השנה התאבדו במפעל הסיני עשרה עובדים, שניים נוספים ניסו להתאבד, ואחד, ין לי בן 27,  נמצא מת לפני שבועות אחדים בביתו – בני משפחתו אומרים שקרס מעומס עבודה.

אני שבה וקוראת את הידיעות, שמופיעות במיטב העיתונים וכלי התקשורת העולמיים: 12 מעובדי המפעל שמייצר את אייפון – בני 18 עד 20 ומשהו – התאבדו, קפצו אל מותם, בחרו לפרוש מהעולם הזה – בפחות מחצי שנה. העיתונים מדווחים שבמפעל המסוים – שהוא מעין עיר בתוך עיר, ונראה מבחוץ כקדמת הטכנולוגיה, עם מאות אלפי עובדים – נהוגים נהגי עבודה קשוחים, צבאיים, ובהם: שעות עבודה ארוכות מנשוא ללא הפסקות, לחץ מתמיד של עמידה בהספקים, איסורים על התרועעות, ומשכורות עלובות, שאינן מספיקות כדי לקיים אדם חופשי. הפועלים במפעל של אייפון – בדרך כלל מהגרי עבודה מרחבי סין, שלנים במגורי עובדים בתחומי המפעל, ומוגבלים בתנועה במדינתם – הם פשוטו כמשמעו: עבדים נרצעים.

דוברים של אפל הכריזו כי יחקרו את תנאי העבודה במפעל ויקפידו על זכויות עובדים. אלא שגם אם יש כנות כלשהי בהצהרת הכוונות הזאת, אין בעצם שום אפשרות להוציאה אל הפועל: כל עוד אפל מבקשת מחיר נמוך מהספק הטיוואני שלה, כדי להפיץ את מכשיריה לכל דכפין, הפועלים של סין יידרשו לקרוע את עצמם, להתרוקן מכל תקווה, כדי לספק את הדרישה. זו לא תקלה בייצור ששוחקת את הפועלים הסינים. כל אחת ואחד מאיתנו יכולים להחזיק אייפון ביד – להרשות לעצמנו להשתתף בחגיגה הגדולה – בדיוק משום שסינים צעירים משלמים בחייהם. זאת השיטה. בהא הידיעה.

טוב, אז העיקרון די ברור: האפליקציה שאני מפתחת בימים אלה תעשה דבר פשוט מאוד: בכל פעם שיתאבד פועל במפעל הייצור של אייפון בשנזן, משהו יקרה. השאלה היא מה: המכשיר יקפוץ? ייכבה? יצרח? ישמיע צפירה וכל מי שבסביבה יעמוד דקת דומייה? יש למישהו רעיון?

אגב, בזמן האחרון רץ ביו-טיוב סרטון שעוסק בהיבט אחר בעייתי של ייצור המכשירים הלוהטים של אפל.


זהו הקמפיין שמובילה השחקנית ברוק סמית, בניסיון להפנות את תשומת הלב למלחמה שמתחוללת בקונגו. חברות כמו אפל ומייקרוסופט רוכשות חומרי גלם לבניית המוצרים שלהן מחברות בקונגו, שמעורבות בלחימה, באונס ובהרג המוני. במידה רבה אפל ומייקרוסופט מרוויחות מהמלחמה האפריקאית הבלתי נלאית. וממילא הן אדישות לעובדה הזאת. בדיוק כמו שאנחנו אדישים לעובדה הזאת. אנחנו משדרגים.

במלים אחרות: ברוכות וברוכים הבאים לבלוג "לאן הולך הכסף" בסלונה. זהו בלוג שינסה לקלקל את המסיבה. לענות על השאלה: לאן הולך הכסף שלנו. לבדוק מה עושים בעלי העסקים עם הכסף שהם מקבלים מאיתנו. איך הם מתייחסים לעובדות ולעובדים שלהם, לאנשים בסביבתם, ללקוחות, לטבע, לעולם. זהו בלוג שיוצא מנקודת הנחה בסיסית שקניות הן פעולה פוליטית.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew