פייסבוק רודפת אמנים דיגיטליים

שני אמנים דיגיטליים מאיטליה אספו מיליון פרופילים מאתר הרשת החברתית פייסבוק, העבירו את צילומי המשתמשים דרך תוכנת זיהוי תווי פנים, ואז העלו רבע מיליון מהם לאתר היכרויות מפוברק שהקימו, תוך מיון הפרופילים לפי הבעות פנים, מגדר ולאום.

אתר ההיכרויות Lovely Faces עלה לאוויר לפני שבוע במסגרת פרויקט האמנות Face To Facebook של פאולו סיריו ואלסנדרו לודוויקו. הפרויקט, שאינו למטרות רווח ואשר הוצג בתחילת החודש בפסטיבל המדיה הדיגיטלית טראנסמידיהלה, מבקש להתריע על הפגיעה בפרטיות המשתמשים בפייסבוק. "רצינו להמחיש כמה קל להעתיק את המידע הזה, לבצע בו מניפולציות, לארגן ולעצב אותו מחדש", אמר סיריו בראיון ל-CNN. "הפרויקט רק נועד להדגיש כמה עולם האינטרנט פגיע וכי מידע – לא רק צריך להיות חופשי, הוא חופשי מעצם מהותו".

מצגת וידיאו של הפרויקט:

כצפוי, הנהלת פייסבוק לא ממש אהבה את הפרויקט, ודרשה כי סיריו ולודוויקו ישיבו לפייסבוק את "המידע שלה" ואף איימה בתביעה משפטית נגדם. עקב כך, נאלצו השניים להשבית את אתר ההיכרויות. עם זאת, פייסבוק אינה מסתפקת בכך ודורשת כעת להוריד גם אתר האינטרנט Face To Facebook אשר מסביר את מהות הפרויקט.

"המטרה הבסיסית של פייסבוק היא להעלים מהרשת כל נוכחות של הפרויקט האמנותי והניסוי החברתי הזה", נאמר בהודעה לעיתונות שהוציאו סיריו ולודוויקו בשבוע שעבר. "הם גם לא שמו לב לכך שהפרויקט הוא מחווה לתוכנת פייסמש, המערכת הראשונה שהקים מרק צוקרברג שהתבססה על שמות וצילומים של שותפיו ללימודים שהוא גנב ממסדי הנתונים של האוניברסיטה, ואשר היתה פייסבוק המקורית", נכתב בהודעה.

פרויקט Face To Facebook הוא האחרון בסדרה של שלושה פרויקטים של סיריו ולודוויקו שעסקו בחברות אינטרנט ענקיות. במסגרת הפרויקט הראשון, Google Will Eat Itself, גרפו השניים הכנסות מהקלקות על מודעות מקוונות שלהם בשירות הפרסום AdSense של גוגל ואז השתמשו בכסף כדי לקנות מניות של גוגל. "השתמשנו בכסף שלהם כדי לקנות את עצמם", אמר סיריו.

הפרויקט השני, Amazon Noir, התמקד בקמעונאית האינטרנט אמזון וכלל יצירת תוכנה שהצליחה לשחזר ספרים שלמים באמצעות תוכנת Search Inside של אמזון. בהמשך הומרו הספרים לקבצי PDF והופצו בחינם ברשת.

"גנבנו מידע בכל שלושת הפרויקטים, אך לא השתמשנו במידע כדי להרוויח כסף או כדי לשפר את מצבנו הכלכלי, אלא רק כדי להפנות את המידע הגנוב נגד התאגידים", ציינו סיריו ולודוויקו.

ולסיום, אי אפשר בלי הזווית הישראלית. הכתב חד העין של הכל שקרים בפסטיבל המדיה טראנסמידיהלה, שבו הוצג בראשונה פרויקט Face To Facebook, מצא בין אין ספור הפרצופים בתצוגה של אתר ההיכרויות המפוברק גם את פניו של לא אחר מאשר שר הביטחון של מדינת ישראל. האם גם אתם תוכלו למצוא אותו?

צילומים נוספים מהתערוכה כאן.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew