מי אמר שישראל לא עוזרת לעזה? עסקי הפרוטזות משגשגים

מי אמר שמדיניות ישראל אינה תורמת לשוק התעסוקה ברצועת עזה?

מרכז עזה לפרוטזות ופוליו, המקום היחיד ברצועה שבו ניתן להתקין פרוטזות, דיווח על הכפלת היקף הייצור של פרוטזות עבור תושבי הרצועה שנותרו קטועי גפיים בזכות ירי כוחות צה"ל לעבר משתתפי מחאת צעדת השיבה.

מנהל המרכז, מוחמד דווימה, אמר כי כמות הפרוטזות שמיוצרות על ידי טכנאי המרכז והיקף שעות העבודה שלהם יותר מהוכפלו מאז החלה מחאת צעדה השיבה במרץ 2018, דיווח אתר החדשות מונדוויס.

המרכז, שמייצר פרוטזות, מתאים אותן למטופלים ומתקין אותן, מסוגל לייצר בין 15 ל-20 גפיים תותבות מדי חודש. המרכז נחשב למוסד מרכזי לטיפולי שיקום שונים, ושירותיו ניתנים ללא תשלום.

למעלה מ-200 מפגינים נהרגו בצעדת השיבה ויותר מ-18 אלף נפצעו – מהם לפחות 90 קטועי גפיים.

עם זאת, עדיין נותרה לישראל עבודה מרובה בעידוד שוק התעסוקה ברצועה. אף כי מרכז עזה לפרוטזות ופוליו הוא המקום היחיד ברצועה שבו ניתן להתקין פרוטזות, איכות הפרוטזות המיוצרות שם נופלת מהפרוטזות המותקנות בישראל.

רופא שיקום מטעם ארגון רופאים לזכויות אדם שביקר במרכז אמר כי הפרוטזות המיוצרות שם, על אף היותן טובות, נופלות מהישראליות הן באיכותן והן בשני פרמטרים משמעותיים נוספים: המשקל שלהן גדול יחסית, מה שמקשה על הניידות ועל התפעול שלהן; וחשוב מכך – הפרוטזות של הגפיים העליונות הן קוסמטיות בלבד ואינן תפקודיות, ולכן לא מאפשרות לקטועים באמת לחזור לחיי שגרה.

אמנם ניתן להתקין פרוטזות גם בבתי חולים בגדה המערבית, אולם בניסיון לעודד את צמיחת עסקי הפרוטזות המקומיים בעזה, מקשה ישראל על מעבר קטועי גפיים עזתיים לגדה.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew