גינון גרילה נגד הומופוביה

זה עשור שהאמן הבריטי פול הרפליט שותל פרחי אמנון ותמר במקומות שבהם אירעו מעשי אלימות או שנאה כלפי הומוסקסואלים. במסגרת פרויקט אמנון ותמר – אשר שמו הלועזי, The Pansy Project, טומן בחובו משמעות כפולה מכיוון ש-pansy הוא גם שמו באנגלית של צמח אמנון ותמר וגם כינוי גנאי נפוץ להומוסקסואלים – מצלם הרפליט כל פרח שהוא שותל ומעניק לכל צילום כותרת הלקוחה מתוך המעשה ההומופובי שהתרחש באותו מקום.

לפעמים כותרת הצילום כוללת את מילות הגנאי שנאמרו באותו מקום כלפי הומואים, כמו "מתרומם מזדיין" או "בוא נהרוג את ההומו", ואילו במקרים שבהם נרצחו אנשים ניתן למצוא כותרות כמו "לזכר מייקל קאוזר, 1989-2008, ליברפול". (צפו בגלריה של הצילומים). הפרחים שנשתלים מייצרים זרעים בעצמם, והופכים בכך למצבות זיכרון חיות.

בנוסף לאלפי הפרחים שכבר שתל ברחבי אירופה (כולל טורקיה), מקים הרפליט גם דוכני רחוב לחלוקה חינם של עציצי פרחי אמנון ותמר, ומסביר לאנשים את הרעיון מאחורי היוזמה. מיצגים שלו, המבוססים על הפרויקט, הוצגו בשורה של תערוכות אמנות.

הפרויקט, שאפשר אולי להכתיר אותו בתור שילוב של גינון גרילה ו-Flower Power, נולד לאחר שהרפליט ספג מספר פעמים קריאות גנאי ברחוב בעת שהלך עם בן זוגו. תחילה הוא שתל פרחי אמנון ותמר במקומות שבהם סבל מהטרדות, ובהמשך החל לשתול גם במקומות שבהם התרחשו פשעי שנאה הומופובים כלפי אחרים.

אפשר לעקוב אחרי הרפליט בטוויטר ופייסבוק או באתר הפרויקט.

סרטונים נוספים על פרויקט אמנון ותמר, הכוללים גם ראיונות עם הרפליט:

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew