למה פעילי מחאת האפודים הצהובים התחילו לשרוף שקלים?

מחאת האפודים הצהובים בצרפת עולה מדרגה: פעילי המחאה הודיעו כי התחילו לשרוף שטרות כסף המודפסים בצרפת עבור מדינות זרות, וכי השטרות הראשונים ששרפו היו של שטרות ישראלים.

קבוצת עובדים במפעל של הבנק המרכזי של צרפת שבו מיוצרים גיליונות נייר מיוחדים המשמשים מצע להדפסת שטרות כסף, העלו לרשת סרטון בו הם נראים שורפים גיליונות שהיו מיועדים להדפסת שטרות של 100 שקלים ישראלים.

בסרטון ניתן לראות סימני ביטחון למניעת זיוף שכבר הוטבעו בגיליונות, ואשר מהם ניתן להסיק בבירור כי היו מיועדים לשטרות ישראלים. בנק ישראל אינו מדפיס את שטרות הכסף שלו בארץ, אלא בחו"ל, אולם מסרב בתוקף לגלות היכן.

"במהלך 15 הימים החולפים שרפנו נייר שמיועד להדפסת דרכונים, המחאות בנקאיות ורישיונות רכב", נאמר בסרטון שריפת הגיליונות שפורסם ב-1 בפברואר 2019.  "אבל ממשלת צרפת אטומה לחלוטין, אז אנחנו עולים מדרגה – אם ממשלת צרפת תמשיך לנסות ליצור רושם שלא מתרחש שום דבר שערורייתי, נדאג לכך שכל העולם יידע מה מתרחש".

"החל מהיום אנחנו מתחילים לשרוף את מלאי השטרות הזרים – וחבילת גיליונות הנייר הראשונה שיש לנו כאן מיועדת לשטרות כסף ישראלים", הסבירו העובדים. "נתחיל עם זה, ואז נשרוף הכל – אם ממשלת צרפת לא תשנה גישה, כל המדינות הזרות שמחכות לשטרות שלהן, לא יקבלו אותם".

זו אינה הפעם הראשונה שבה שריפת שטרות כסף משמשת ככלי מחאה בצרפת. בשנת 1984, הזמר סרז' גינסבורג שרף בזמן ראיון בטלוויזיה שטר של 500 פרנק צרפתי במחאה על העלאת מסים.

בשנת 2010, גודרון שימן, דוברת מפלגת יוזמה פמיניסטית בשבדיה, שרפה שטרות כסף בסך 100 אלף קרונות שבדיות במחאה על אי שוויון בשכר של גברים ונשים במדינה הסקנדינבית.

אולם נדמה כי המקרה המפורסם ביותר התרחש ב-1994, כאשר חברי להקת הפופ הבריטית המצליחה KLF משכו מהבנק במזומן את כל רווחי הלהקה בסך מיליון ליש"ט, ושרפו את כל השטרות במדורה גדולה.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew