מסע בזמן: מניפסט

לכולם יש דרישות, לכולם יש מניפסטים. אז ברוח המהפכנות והאמונה הצרופה, אנו מתכבדים להגיש לך 12 מניפסטים ששינו (או ישנו) את העולם. או לא.


מניפסט צבא הליצנים

במקום שבו פצצות נכשלו, צחוק מתגלגל אולי יצליח. מתוך מניפסט התקוממות צבא הליצנים המורדים החשאי.

אנחנו צבא מפני שאנחנו חיים בעולם שנמצא במלחמה מתמדת – מלחמה של כסף נגד חיים, של רווחים נגד כבוד, של קידמה נגד העתיד. משום שרק צבא שטותי ומגוחך מסוגל להכריז על מלחמה אבסורדית נגד מלחמה אבסורדית אחרת. אנחנו צבא מכיוון שליצן בודד עשוי לכל היותר לעורר חמלה, אבל גדודים של ליצנים ממושמעים יכולים להוות סכנה של ממש. ובגלל שיכול להיות שצחוק מתגלגל יצליח במקום שבו פצצות נכשלו.

אנחנו ליצנים כי מה עוד אפשר להיות בעולם כה אווילי. אנחנו ליצנים מפני שבתוך כל אחד מאיתנו יש ליצן פורע חוק שמנסה לפרוץ החוצה. מכיוון שאין דבר שמערער על סמכות יותר מאשר לצחוק עליה. בגלל שמאז ראשית הימים היו אנשי קונדס שלא חששו לחשוף את הסתירות של החיים, ולייצר תובנות מתוך הבלבול. משום ששוטה יכול להיות מאיים ותמים גם יחד, חכם ומטופש, צוחק ובוכה, שעיר לעזאזל וחתרני, מרפא וגם מושא ללעג. מפני שמוקיון תמיד מצליח להיכשל, תמיד אומר כן, תמיד מקווה לטוב ומרגיש הכל מעומק ליבו. בגלל שליצן מסוגל לצאת מכל צרה.

לקריאת המניפסט המלא


מניפסט החורף

קריאת תגר על שלטון הקיץ. מתוך מניפסט החורף שנכלל בגיליון #אינסוף של הפנזין AM שפורסם בהוצאה לאור המיתולוגית הוצאתצירופימקרים.

חם לכם? אין אוויר לנשימה? אתם מזיעים כמו בוילר והמהפכה שוב לא הצליחה כי שכחתם את המורדים בתנור? אל תאשימו את הממשלה, את בית הספר או את הצבא – תשרפו אותם. אך דעו לכם – הם אינם אלא כלי משחק בידיו של האויב האמיתי שלכם: הקיץ! – הגורם מספר אחד לתחלואי החברה שלנו, לסבל, לשחיתות, ולקצות העצבים השרופים.

מיליציית החורף היא ארגון טרור הלוחם כנגד הקיץ, החום והבצורת למען הגשמתו של חורף נצחי בארץ אבותינו ועוונותינו. אנו נאבק ללא היסוס, ללא פשרות וללא כניעה באויבי החורף. נבעיר את אנשי הקיץ באח, ואת החזאים מהשירות המטאורולוגי, אותן רכיכות חסרות מעוף וכוח רצון משלהן, נצלוב על השבשבת!!

לקריאת המניפסט המלא


מניפסט התנועה להתחדשות היהודית בפולין

לחזור לשורשים. התנועה להתחדשות היהודית בפולין, תנועה דמיונית שהמציאה יעל ברתנא הקוראת לשובם של 3,300,000 יהודים לאדמת אבותיהם ואמהותיהם.

לא לאוגנדה, לא לארגנטינה, לא לסוריה או למדגסקר. אף לא לפלסטינה. אל אירופה – אדמת אבותינו ואבות אבותינו – אנו נושאים מבטנו. בשוכבנו ובקומנו, בפולין אנו הוגים.

לקריאת המניפסט המלא


מניפסט ה-1 בספטמבר

להדיר את הצבאי מבתי הספר, כי מקומו של הצבאי – בצבא! מתוך מניפסט ה-1 בספטמבר מאת אליה שדה.

רוח עזה מהלכת על פני מדינת ישראל – רוח עזה של מיליטריזם, המהללת צבא ומאיימת במלחמה ומעלה על נס ערכים של כוחניות, כבוד ותהילה, והיא כבר משוקעת בכל הווייתה של המדינה ובנכסיה הגשמיים והרוחניים, וגם מערכת החינוך רוויה בה…

הגיעה השעה לשחרר את בתי הספר ואת גני הילדים מכבלי ההוויה הצבאית! את ספרי הלימוד נשחרר מעולו של עמלק ומיהדות השרירים! את קירות בית הספר נשחרר מפניהם של הגנרלים וראשי הממשלות המקשטים אותם, ומההמנון והדגל, ואת חצר בית הספר – משערי הברזל על השומרים החמושים המופקדים עליהם שאת נשקם נכתת לעטים.

אנו – תלמידי האתמול, ההיום והמחר – מכריזים בזאת כי קצנו בתסביך עמלק ובמיתוס מצדה ובשנאת האחר! אנחנו רוצים ללמוד מורשות של שלום ולא של קרב! אנחנו מאמינים כי בראש בית הספר צריך לעמוד אדם – אזרח – הנושא עימו כישורים ומטען תרבותיים, קהילתיים וחברתיים, ולא ניסיון צבאי!

לקריאת המניפסט המלא


המניפסט לשינוי של נוער עזה

זעקת כאב של צעירי רצועת עזה הנצורה. מתוך המניפסט לשינוי של הנוער העזתי שפורסם בשנת 2010.

שהחמאס ילך להזדיין. שישראל תלך להזדיין. שהפתח ילך להזדיין. שהאו"ם ילך להזדיין. שאונר"א ילך להזדיין. שארצות הברית תלך להזדיין!

אנו בני הנוער העזתי. נמאס לנו מישראל, מחמאס, מהכיבוש, מהפרות של זכויות האדם ומאדישות הקהילה הבינלאומית! אנחנו רוצים לזעוק ולשבור את חומת השתיקה, העוול והאדישות, כמו שמטוסי האף-16 הישראליים שוברים את מחסום הקול; לזעוק בכל הכוח שבנשמותינו על מנת לשחרר את התסכול העצום שמכלה אותנו בגלל המצב הדפוק שבו אנחנו נמצאים. אנחנו לכודים כמו כינה בין שתי ציפורניים, חיים סיוט בתוך סיוט, בלי מקום לתקווה, בלי מרחב לחירות…

אנחנו נתחיל בכך שנשמיד את הכיבוש שבתוכנו. אנחנו נשתחרר מהכלא המנטאלי הזה ונזכה שוב בכבודנו העצמי. אנחנו נישא ראשנו בגאון למרות שניתקל בהתנגדות. אנחנו נעבוד יומם וליל על מנת לשנות את התנאים המחפירים שבהם אנחנו חיים. אנחנו נבנה חלומות בכל במקום שבו ניתקל בחומות.

לקריאת המניפסט המלא (וגם ראיון עם הכותבים)


מניפסט יונבומר

טכנולוגיה היא כוח חברתי חזק יותר מהשאיפה לחירות. מתוך מניפסט יונבומר ("החברה התעשייתית ועתידה") אמת טד קזינסקי.

התקדמות טכנולוגית ככלל הולכת ומצמצמת את החירות שלנו, אולם כל פיתוח טכני חדש לכשעצמו נראה רצוי. חשמל, צנרת, תקשורת מהירה למרחקים… איך אפשר להתנגד לכל אחד מהדברים הללו, או לכל אחד מאין-ספור פיתוחים טכנולוגים אחרים שהפכו את החברה המודרנית למה שהיא? אולם סך ההתפתחויות הטכנולוגיות הללו כמכלול יצרו עולם שבו גורלו של אדם מהשורה אינו נמצא עוד בידיו, או בידי שכניו וחבריו, אלא בידיהם של פוליטיקאים, מנהלי תאגידים, וטכנאים וביורוקרטים אלמוניים שאין לו כל יכולת להשפיע עליהם…

מכיוון שאנשים רבים נוטים לחשוב שלא הגיוני שמספר רב של דברים טובים יכול להביא לתוצאה רעה, נמחיש טענה זו באמצעות דימוי. נניח שאדם א' משחק שחמט עם אדם ב'. אדם ג', שהוא רב אמן בשחמט, מציץ מעבר לכתפו של אדם א'. כמובן שאדם א' רוצה לנצח במשחק, כך שאם אדם ג' מראה לו מהלך טוב, הוא בעצם עוזר לאדם א'. אולם נניח כעת שאדם ג' אומר לאדם א' איזה מהלך כדאי לו לעשות בכל פעם שתורו לשחק. בכל אחד מהמקרים הוא עוזר לאדם א' בכך שהוא מראה לו את המהלך הטוב ביותר, אולם בכך שהוא מבצע עבורו את כל המהלכים הוא הורס לו את המשחק, מכיוון שאין טעם שאדם א' ישחק שחמט אם מישהו אחר עושה עבורו את כל המהלכים.

מצב האדם המודרני דומה למצבו של אדם א'. המערכת הופכת את חייו לקלים יותר באין ספור דרכים, אולם בעשותה כן היא שוללת ממנו את השליטה בגורלו.

לקריאת המניפסט המלא


מניפסט Kick It Over

כתב אישום נגד הכלכלה הנאו-קלאסית. מתוך מניפסט Kick It Over שניסחו מרצים וסטודנטים באוניברסיטת ברקלי בארה"ב.

אנו החתומים מטה, מאשימים בזאת: כי אתם, מרצי הכלכלה הנאו-קלאסית והסטודנטים שמסיימים את לימודיהם אצלכם, מנציחים הונאה ענקית וחובקת עולם…

אתם מסתתרים במשרדים שלכם, מוגנים על ידי הז'רגון המתמטי שלכם, בשעה שבעולם האמיתי, יערות נעלמים, מיני בעלי חיים גוועים וחייהם של בני אדם נהרסים בגסות. אנו מאשימים אתכם ברשלנות חמורה בניהול משק הבית של כדור הארץ…

גרמתם נזק רב, אך זמנכם מתקרב לקצו. המערכות שלכם מתפוררות, הפגמים שלכם הולכים ונחשפים. מהפכה כלכלית החלה, נחושה ומלאת תקווה כמו כל קודמותיה בהיסטוריה. העימות בין הפרדיגמות הכלכליות שלנו יגיע, וכך גם רגע האמת שלנו, שמתוכו עתידה לצמוח כלכלה חדשה – פתוחה, הוליסטית וממוקדת באדם.

באוניברסיטה ומחוצה לה, אנחנו נרדוף אתכם עד להדחתכם. ואז, בחודשים ובשנים הבאות, נתחיל לעמול על תכנות מחדש של מכונת יום הדין שיצרתם.

לקריאת המניפסט המלא


מניפסט ההורה הבטל

לשחק יותר ולעבוד פחות. מתוך מניפסט ההורה הבטל שנכתב בהשראת ספרו של טום הודג'קינסון The Idle Parent: How to enjoy Family Life.

אנחנו דוחים את הרעיון שהורות דורשת עבודה קשה. אנחנו עוזבים את ילדינו במנוחה. אנחנו מתנגדים לצרכנות הפרועה הפולשת לחייהם של ילדים מרגע היוולדם. אנחנו קוראים להם שירה וסיפורים פנטסטיים בלי מוסר השכל. אנחנו שותים אלכוהול בלי לחוש אשמה…

אנחנו נשארים במיטה כמה שרק אפשר. אנחנו משתדלים לא להתערב. אנחנו משחקים בשדות וביערות. אנחנו מגרשים את הילדים אל הגינה וסוגרים את הדלת כדי שנוכל לנקות את הבית. אנחנו עובדים כמה שפחות, בייחוד כשהילדים עוד קטנים.

לקריאת המניפסט המלא


מניפסט אנונימוס

מידע ובני אדם רוצים להיות חופשיים. מתוך מניפסט שפירסם קולקטיב ההאקרים האנרכיסטי אנונימוס שפרץ לתודעת הציבור העולמי בשנת 2009 לאחר שביצע פעולות תגמול מקוונות נגד גורמים שניסו להשתיק את אתר ויקיליקס. בשבועות האחרונים התגייס אנונימוס לעזרת מפגינים למען דמוקרטיה במדינות המזרח התיכון, והפיל בין השאר את אתרי האינטרנט של ממשלת מצרים ובורסת טוניסיה.

אנונימוס איננה ארגון או קבוצה של אנשים, והיא בהחלט לא "קבוצה של האקרים". אנונימוס היא תודעה חיה ברשת, המורכבת מאנשים שונים שהעקרונות והמטרות שלהם חופפים מעת לעת. אנונימוס מבוזרת ובתור שכזו היא חופשית.

לכל אורך ההיסטוריה הקצרה של אנונימוס, מספר האטומים שמרכיבים אותה וטבעם מעולם לא היו קבועים. במובן זה, אנונימוס דומה לנהר… עבור אנונימוס – ומיליוני אנשים אחרים ברחבי העולם – האינטרנט היא תודעה גלובלית וכלי שצריך לשמש לקידום התרבות שלנו.

לקריאת המניפסט המלא


מניפסט כנופיית בָּזָק

16 עקרונות של כנופיות בזק. מתוך מניפסט פלאש-מוב שפורסם במקור בשנת 2004.

1. אין מטרה מוגדרת לכנופיית בזק, אם כי היא עשויה לשמש לביטוי עמדה או אמירה.
2. אין מנהיגים לכנופיית בזק.

4. כנופיית בזק היא אוסף של פרטים, לעולם לא עדר.

8. לעולם אין לפרסם כנופיית בזק דרך תקשורת המונים.

11. המשתתפים צריכים להגיע כבודדים ולעזוב כבודדים.

15. אם התקשורת או הרשויות שומעים על האירוע, אל תעזבו את המקום. אם שואלים אותך למה את/ה שם, אפשר לתת תשובה מגוחכת בסגנון "אני אוהב לגדל בואשים" או "נגמרו לי הטמפונים". בכל מקרה, אין לתת לתקשורת הזדמנות לגבש עמדה רשמית לגבי האירוע.

לקריאת המניפסט המלא


מניפסט דוגמה 95

ליצור קיצוניות חדשה. מתוך מניפסט דוגמה 95 של לארס פון טרייר ותומס וינטרברג.

1. דוגמה הוא קולקטיב של בימאי קולנוע, אשר נוסד בקופנהגן באביב 1995.

3. דוגמה 95 היא פעולת הצלה!…
5. לדוגמה 95 הקולנוע אינו אינדיבידואלי!

9. המטרה "העילאית" של יוצר הסרטים הדקדנטי הוא להתל בקהל. האם על זה אנו גאים? האם זה מה ש-100 שנות קולנוע הביאו לנו?

12. בשביל דוגמה 95 הסרט איננו אשליה!

לקריאת המניפסט המלא


מניפסט הכל שקרים

מצע פוליטי עצבני. מתוך מניפסט הכל שקרים שפורסם בגיליון 3 של פנזין הכל שקרים שראה אור בשנת 1992.

אנחנו ב"הכל שקרים" רצינו להיות כמו כל המפלגות שעושות המון רוח. רצינו שם, פרסום, תשדירים נגד בחירות, והכי חשוב: מצע. אז החלטנו לקיים ועידה, והזמנו את העיתונות, אבל השרמוטות לא באו. לכן קוראים יקרים, תזכו לשמוע על המצע שלנו מפינו אנו.

א. המדינה, זה רע.
ב. המשטרה והצבא, עוד יותר רע.

ח. אנחנו מאמינים ב"פעולה ישירה". תעשו מה שאתם רוצים. איש איש בדרכו ובכוחו, ומתוך היצירתיות והמחשבה שלו. היו מציאותיים, דירשו את הבלתי אפשרי.

י"ד. החרימו את המסורת, כל יום חג.
י"ה. אנו מתחייבים בזאת לומר את האמת, רק את האמת וכל האמת – הכל שקרים.

לקריאת המניפסט המלא

כל מי שעדיין לא שבע ממניפסטים, מוזמן לבקר באתר מארב.

עוד באותו עניין...
מניפסט
שרה קיריון
מהי שמאלנות?
טד קזינסקי | תרגום: נמרוד הלפרן
מהי אוננות?
קופת חולים כללית
החברה התעשייתית ועתידה
תאודור קזינסקי | תרגום: נמרוד הלפרן

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew