בית משפט בארה"ב: הזכות להפנות אצבע משולשת לשוטר – מעוגנת בחוקה

בית משפט בארה"ב פסק כי הפניית אצבע משולשת לעבר שוטר מוגנת בזכות לחופש הביטוי המעוגנת בחוקה האמריקאית.

פסיקת בית המשפט לערעורים במדינת מישיגן באה בעקבות תביעה שהגישה דברה קרוז לאחר ששוטר בפרברי דטרויט רשם לה דו"ח תנועה לאחר שהחוותה תנועה מגונה לעברו בשנת 2017.

השוטר, מתיו מינארד, רשם תחילה לקרוז דו"ח על עבירת תנועה פחות חמורה. אולם לאחר שנתן לה את הדו"ח והחל לנסוע לדרכו, קרוז הניפה לעברו אצבע משולשת. מינארד שב ויצא מהניידת ורשם לה קנס על עבירה חמורה יותר מכפי שרשם קודם לכן.

בתגובה, קרוז הגישה תביעה נגד השוטר בטענה כי מעשיה מוגנים בזכות לחופש הביטוי המעוגנות בחוקה. בפסק הדין, שניתן ב-13 במרץ 2019, קבע בית המשפט כי השוטר "היה אמור לדעת להתנהל אחרת", גם אם הנהגת התנהגה כלפיו בגסות.

השופט ג'פרי סאטון כתב בהכרעת הדין כי ישנם שפע של תקדימים של תיקים שנגעו למקרים שבהם אזרחים שהניפו אצבע משולשת לעבר שוטרים, וכי התנועה המגונה אמנם "גסה אך לא פלילית".

"תנועת יד עתיקה זו במטרה להעליב אינה מהווה בסיס לחשד סביר להפרת חוקי תנועה או לכך שפעילות פלילית עומדת להתרחש", כתב השופט סאטון.

בית המשפט קבע כי לא היתה כל הצדקה להחלטת השוטר לרשום לקרוז דו"ח על עבירה חמורה יותר לאחר שזקרה אצבע לעברו, וכי בכך הוא הפר את זכותה על פי התיקון הרביעי לחוקה המגן מפני חיפוש או תפיסה שרירותיים, ואת מימוש זכותה לחופש ביטוי.

המסורת של זקירת אצבע לשם הבעת זלזול היא בת אלפי שנים. התנועה מוזכרת במחזה "העננים" של המחזאי היווני אריסטופאנס בן המאה החמישית לפני הספירה, ויש המפרשים גם את דברי הנביא ישעיהו "אִם-תָּסִיר מִתּוֹכְךָ מוֹטָה, שְׁלַח אֶצְבַּע וְדַבֶּר-אָוֶן" כהתייחסות לתנועה זו. הרומאים כינו את התנועה דיגיטוס אימפודיקוס – אצבע מחוצפת.

בתקופת ימי הביניים נאלצה האצבע המשולשת לרדת למחתרת, אולם במאה ה-19 שבה והופיע הודות להמצאת הצילום. הפיתוי להניף אצבע אמצעית רגע לפני הבזק המצלמה פשוט היה גדול מדי. התנועה המגונה המשיכה לצבור פופולריות לאחר המצאת הרכב, אשר איפשרה לזקור אצבע מתוך המרחב המוגן יחסית של מכונית נוסעת. כיום כבר ניתן למצוא אותה כמעט בכל מקום, החל מחצרות בתי ספר והפגנות, וכלה בשערי מגזינים, סרטים וסדרות טלוויזיה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew