בשבח המחלוקת: אם אין חיכוך, אין מסה

לציון שש שנים לפטירתו של הרב מנחם פרומן זצ"ל, התקיים ביישובו תקוע אירוע בסימן "יהודי שנוי במחלוקת".

"השנה בחרנו להעלות על נס את האהבה הגדולה שהיתה לו בחיים: המחלוקת", הסביר בנו של הרב פרומן, שיבי פרומן, בראיון לכתב ערוץ 7 חזקי ברוך. "אבא שלי היה מאמין גדול במחלוקת, גם בתוך האדם, שאדם צריך לשאת ניגודים ולשאת מחלוקות בתוכו, וגם אהבה גדולה לזה שחלקו עליו".

"הוא ראה במחלוקת איזה אופציה של בירור בעולם הזה, של הזדככות, של לידה של רעיונות חדשים, של גאולה מהדוגמות ומהאידיאולוגיות הנוקשות ומהאמת הממיתה. ולכן היתה לו אהבה גדולה למחלוקת" סיפר פורמן הבן.

לדבריו, לאירוע לזכר אביו הוזמנו אנשים שחלקו ועדיין חולקים על דרכו של הרב ברבדים השונים שבהם פעל בעולם, גם בתחום הפוליטי (השלום), גם בתחום הרוחני (אופן עבודתו את השם) וגם בחיי הנפש והרוח.

"לאבא שלי זכרונו לברכה היתה מליצה כזאת שאומרת שהקללה הכי גדולה בציבור הדתי זה להיות שנוי במחלוקת. לפעמים עדיף שיהיה רב גנב ולא רב שנוי במחלוקת", נזכר שיבי פרומן.

לדבריו, אביו נהג לומר כי בשבילו להיות שנוי במחלוקת זה הגילוי האלוהי וכי זו העמדה שבה אדם יכול להיות קרוב לעניין האלוהי. "גם שנוי במחלוקת בתוכו וגם המחלוקת סביבו שמהווה אינדיקציה לזה שהוא עושה משהו בעולם הזה. כי אם אין חיכוך, אין מסה".

צפו בכתבה המלאה של חזקי ברוך בערוץ 7.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
תיקון שנאת חינם באהבת חינם
הרב מנחם פרומן ואהוד בנאי
15 תגובות מפתיעות לשנאה
אופטימיות להמונים
שיחות לילה
ליידי וינטר
גרטה תונברג שרה מטאל
גרטה תונברג | ג'ון מולסק
מחשבים יותר אנושיים מבני אדם
נמרוד הלפרן | על פי ויליאם מקפי
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew