איזה ספר החזיק בידו מייסד ויקיליקס בזמן שנעצר?

מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' העביר היום מסר נוקב באמצעות ספר שהחזיק בידו בזמן מעצרו.

אסאנג' נעצר על ידי משטרת בריטניה לאחר שהוצא בכוח משגרירות אקוודור בלונדון בה שהה בשבע השנים האחרונות, מאז זכה למקלט שם. הוא סירב לעזוב את השגרירות מחשש לחייו במקרה שייעצר ויוסגר לארה"ב בשל הדלפת מאות אלפי מסמכים חסויים דרך אתר ויקיליקס.

בעת הוצאתו מהשגרירות, אסאנג' החזיק בידו את ספרו של האינטלקטואל והפרשן הפוליטי האמריקאי גור וידאל, "היסטוריה של מדינת הבטחון הלאומי", העוסק באירועים ההיסטוריים שהובילו לעלייתו של הקומפלקס הצבאי-תעשייתי.

בהמשך היום, בזמן שהמתין בתא הנאשמים בבית המשפט, קרא אסאנג' בספר, אשר מבוסס על ראיונות עם וידאל במגוון נושאים פוליטיים שערך עמו פול ג'יי מרשת החדשות Real News.

"זו הפעם הראשונה שאני רואה נאשם כלשהו קורא ספר מסוג כלשהו בתא הנאשמים, במקום לעיין במסמכים המשפטיים שלו", כתב עיתונאי שדיווח מבית המשפט.

משרד המשפטים האמריקאי הגיש נגד אסאנג' כתבי אישום בגין פרסום מסמכים סודיים ומזימה לפרוץ למחשבים של הממשל. ארה"ב מאשימה את אסאנג' שקשירת קשר ביחד עם חיילת צבא ארה"ב צ'לסי מנינג לפרוץ למחשב מסווג של הממשל. אסאנג' מואשם כי סייע למנינג, לשעבר אנליסטית במודיעין האמריקאי, לפצח סיסמה שסייעה לה לחזור למחשבי הפנטגון.

הממשל האמריקאי מבקש זה שנים לשים את ידו על אסאנג', ובתקופה בה כיהנה כשרת החוץ של ארה"ב, הציעה הילרי קלינטון לבצע חיסול ממוקד שלו באמצעות מטוס ללא טייס.

ויקיליקס, שנוסד על ידי אסאנג' בשנת 2006, זכה לפרסום עולמי רק ארבע שנים לאחר הקמתו כאשר החל לפרסם חומרים שמנינג הדליפה לארגון. המידע שהודלף על ידי מנינג לויקיליקס כלל למעלה מ-700 אלף מסמכים מסווגים, סרטוני וידאו, מברקים דיפלומטים ודיווחים על קרבות שחשפו אין ספור שקרים, פשעי מלחמה ושחיתויות של צבא ארה"ב.

הראיונות עם וידאל

גור וידאל, אשר מת בשנת 2012, נודע בכתיבתו על ההיסטוריה של ארה"ב ועל החברה האמריקאית, ובמיוחד על האופן שבו מדיניות חוץ מיליטריסטית הפכה את ארצו לאימפריה מנוונת ומושחתת.

הנה מספר קטעים מתוך הראיונות עמו שנכללו בספר "היסטוריה של מדינת הבטחון הלאומי".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew