הגדה לפסח של הפנתרים השחורים

ראובן אברג'ל בהשקת הגדת הפנתרים השחורים בקפה אלבי (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מהדורה מחודשת של הגדה לפסח שהוציאו חברי הפנתרים השחורים בשנת 1971 תחת הכותרת "מעבדות לחירות", נמכרת בעמוד פייסבוק של יוזמת ארכי פרחי, הארכיון האזרחי למאבקים חברתיים. כל ההכנסות תרומה לעמותת עמר"ם.

ההגדה נכתבה לאחר ההפגנה הראשונה של הפנתרים השחורים וכוללת גרסאות שהם ניסחו לשירי פסח השונים, בהם "מה נשתנה?", "די דיינו", "הא לחמא עניא", "אחד מי יודע" – שבו המדינה היא האחד במקום אלוהים. השירים המעודכנים עוסקים בבעיות דיור, פרנסה ואלימות משטרתית ממנה סבלו, ובאפליה הממוסדת בין אשכנזים למזרחים.

המהדורה החדשה של ההגדה, שהושקה בקפה אלבי בתל אביב ב-16 באפריל 2019, יצאה בעיצוב המקורי משנת 1971, וכוללת גם טקסטים פוליטיים וצילומים מאותה תקופה.

הגדת הפנתרים השחורים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

במבוא למהדורה המחודשת, סיפר הפנתר ראובן אברג'ל על הפגישה בה נכתבה ההגדה. "נפגשנו חמישה פנתרים בשעות הצהריים בצריף פח וחשוך ברחוב הע״ח בשכונת מוסררה, שהיה מטה הפנתרים השחורים. היינו רפי מרציאנו, עמרם בוטבול, דוד לוי, יעקב אלבז ואנוכי. זרקנו כולנו משפטים באוויר כשרפי יושב על הרצפה ומקליד על מכונת כתיבה ישנה".

"לא היה לנו נסיון בהקלדה ומכיוון שהאותיות היו מפוזרות על המכונה באופן אקראי, נפלו טעויות דפוס רבות שהחלטנו להשאירם כפי שהם גם במהדורה הנוכחית ולא לעשות שום מניפולציה או הגהה מחודשת. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שכל מי שיקרא את ההגדה, יזהה את הטעויות. בנוסף, ישנן טעויות כתיב שהשארנו מתוך מקום לא מתנצל על מה שהיינו וכדי שהנוסח יהיה אותנטי", כתב אברג'ל.

"על ההגדה עבדנו ברצף כמה שעות עד שהתחיל להחשיך. כשסיימנו את הכתיבה היו שישה עמודים בידינו והיינו מרוצים מהתוצאה. ההקלדה נעשתה ישירות על דף סטנסיל כדי שיהיה אפשר מיד להתחיל את ההדפסה עם מכונת הסטנסיל שהייתה ברשותנו במטה, מכונה שגנבנו ממטה המפלגה הליברלית העצמאית ברחוב הלל ושימשה להדפסות ותעמולה".

צילום מתוך ההגדה המקורית
עוד באותו עניין...

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew