משפט הבנקאים: המדינה התקפלה

בעיצומו של מה שזכה לכינוי "משפט הבנקאים", זמן קצר לפני שהיה אמור להעיד במשפט מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן, הודיעה הפרקליטות על מחיקת מרבית האישומים נגד ברק כהן וחברי תנועת באים לבנקאים, שהוגשו בשל פעולות מחאה שלהם נגד ראשי המערכת הבנקאית.

"זהו, נגמר. המדינה התקפלה באמצע ההליך המשפטי. ורקפת עדיין גנבת וציון קינן אנס", נכתב בעמוד פייסבוק של משפט הבנקאים.

הפרקליטות הודיעה ב-28 במאי 2019 לבית משפט השלום בתל אביב כי חתמה על הסדר טיעון עם פעילי באים לבנקאים. במסגרת ההסדר, נמחקו כלל האישומים נגד ארבעה מתוך שבעה נאשמים: אילן פלד, יגאל רמב"ם, ערן ורד ואמנון פורת.

גם נגד שלושת הנאשמים הנותרים, כהן, משה מנקין ואיליה מרשק, יבוטלו כל האישומים החמורים – בהם סחיטה באיומים, הטרדה, תקיפת שוטר, העלבת עובד ציבור וקשירת קשר לביצוע פשע – והם יודו במסגרת ההסדר בעבירה של פגיעה בפרטיות בגין חלוקת כרזות מחוץ לביתה של מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, שבהם נכתב "דנה לא אשמה שאמה פושעת".

כהן יודה בעבירה נוספת של פגיעה בפרטיות בשל הפגנה מחוץ לבית ספרה של בתה של המנכ"לית, וכן יודה שהטריד את רוסק עמינח בכך שהתקשר אליה וחשף את קוד הגישה שבו השתמשה לצורך סינון שיחות, התקשר לגיסה ובהמשך לאמה ופרסם את תיעוד השיחות בפייסבוק.

העונש לא הוסכם בין הצדדים והוא ייקבע על ידי בית המשפט. כחלק מההסדר, נמחקו האישומים בגין הפגיעה בפרטיות והטרדה של מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן.

כהן מסר לאחר החתימה על הסדר הטיעון: "ברוכה השכינה, אשר שוב, חילצה אותנו מהציפורניים הרעילות של שלטון ההון. הניסיון המופרע להטביע בנו, פעילים פוליטיים, חותמת של קושרי קשר לפשע – נכשל בגדול. את פעילותנו נגד המשטר, היכן שפוגע ביושבות ויושבי הארץ, נמשיך ללא חשש, חרף המחירים הקשים שמנסים לגבות מאיתנו. בצד הביקורת העמוקה על גופי האכיפה והתביעה במהלך השנים, חשוב לי לציין את טיפולה הענייני של פרקליטה אחת, בשם דפנה יבין וצוותה, שמשלב מסוים החליטה לסיים בתבונה את התיק".

איך הכל התחיל?

באוגוסט 2014 הגיעו מעקלים לדירתם של לאה וברק כהן בתל אביב. בעקבות צו העיקול שהוצא כנגד בת זוגתו של ברק על חוב לא לה (כי אם של ברק). בעקבות הטראומה וההשפלה שספגה, החליט כהן לפתוח במאבק כנגד ראשי הבנקים.

במאבק זה, כהן יצר מודל חדש של התנגדות אזרחית לא אלימה, מודל התובע אחריות אישית מכל מקבלי ההחלטות, בעלי התפקידים, עוזריהם ומשרתיהם.

בתגובה, החלו אנשי השררה ועושי דברם ברשויות, לרדוף את פעילי המאבק ואף הגישו תביעה נגדם. אבל הנאשמים החליטו להפוך את היוצרות, ולהפוך את המשפט נגדם למשפטם של הבנקאים – קרי "משפט הבנקאים".

משפט הבנקאים שבר את כל הכללים ואילץ את בכירי הבנקים להתייצב מול אזרחים שהחליטו להפסיק לשתוק לנוכח שחיתותם של האנשים החזקים ביותר במערכת הפיננסית.

יתר על כן, בפסק דין מלפני שנתיים של השופט גרשון גונטובניק מבית המשפט המחוזי בתל אביב, נחשף שנציגי איגוד הבנקים קיימו פגישה עם קצינים בכירים במשטרה בנוגע לבאים לבנקאים. עוד נחשף כי נערכו שתי פגישות בפרקליטות המדינה לגבי ההתמודדות עם "תופעת ברק כהן", בהן השתמשו בביטויים מטרידים – כלשונו של ביהמ"ש המחוזי.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew