שמאל, ימין, שוטר רע, שוטר טוב

בסתיו 2008, באחד מאתרי החדשות, נתקלתי בשני נאומים פוליטיים שהופיעו זה ליד זה. הראשון היה של נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אשר נאם לאחר החלטתו להלאים חברות פיננסים אמריקאיות, בעקבות המשבר הכלכלי. בנאום זה, הוא אמר שהלאמת החברות היא צעד נכון ומוצדק, משום שהוא נעשה כדי להבטיח את המשך תפקוד כלכלת השוק, שהיא השיטה הכלכלית הטובה ביותר. רק כלכלת שוק, הוא אמר, תבטיח קיומו של עולם אשר בו לכל אדם, ללא הבדל גזע, דת או מין, תהיה הזדמנות להתעשר.

ממש לידו, פורסם נאום של נשיא ונצואלה, הוגו צ'אווס, בו התייחס להלאמת חברות האנרגיה בארצו. הוא טען שהלאמת החברות, היא צעד נכון ומוצדק, מכיוון שנעשתה כדי להבטיח את רווחתם הכלכלית של העניים, ואת כבודם. רק הלאמת החברות, אמר, תמנע מתאגידים רב-לאומיים לבזוז את אוצרות ונצואלה.     

בשם ערכים חברתיים וכלכליים, הלאימו נשיאי ארה"ב וונצואלה חברות. אחד למען כלכלת שוק והשני למען רווחתם וכבודם של בני אדם. על ערכים אי אפשר להתווכח, רק להילחם. כשאני שואל, למה בעצם ערך אחד נכון ואחר לא, אי אפשר לתת נימוק הגיוני. ככה אני מאמין, ובזה נגמר העניין. עולם הערכים הוא הניגוד המוחלט של גמישות מחשבה, בה כל עמדה יכולה להשתנות בהתאם לנסיבות.

ובו ברגע, שראיתי את שני הנאומים של בוש וצ'אווס, זה לצד זה באתר החדשות, נזכרתי בספרון סיטואציוניסטי קטן שקראתי לפני שנים. הספרון עסק בשאלה האם אידיאולוגיות המתיימרות להבטיח לנו חופש, אמנם מגבירות את החופש בעולמנו. ותשובתו, כל האידיאולוגיות מציעות למעשה רק כלובים גדולים יותר ושלשלאות ארוכות יותר, והחלוקה בין שמאל לימין אינה אלא תרגיל חקירה בנוסח "שוטר רע" ו"שוטר טוב".

וכך הוא העולם, כמו חקירה שאינה נגמרת. ובעולם זה אנשים נידונים לחיות.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
שקר התוצר המקומי
נמרוד הלפרן | על פי מרטין לותר קינג ורוברט קנדי
גרטה תונברג שרה מטאל
גרטה תונברג | ג'ון מולסק
לא רווחים, אלא חירות
אורסולה לה גווין
להיות שונה – כמו כולם
ממים אנרכיסטים
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew