שוחררו ממעצר אמנים רוסים שציירו זין ענק מול מטה ק.ג.ב

שניים מחברי קולקטיב האמנים הרוסי המחתרתי וואינה ("מלחמה") שנעצרו בחודש נובמבר בגין חלקם בפעולה שבמסגרתה הפכו על ראשן מספר ניידות משטרה במרכז סנט פטרבורג, שוחררו בערבות.

אולג וורוטניקוב (בן 35) ולאוניד ניקולאייב (בן 27) נעצרו לפני שלושה חודשים וחצי על ידי עשרה שוטרים ללא מדים שפרצו לדירתם. השוטרים אזקו את השניים, כיסו את ראשיהם בשקים, ובעטו והתעללו בהם במשך מספר שעות. מאז הוחזקו וורוטניקוב וניקולאייב בבית המעצר הידוע לשמצה של סנט פטרבורג.

מעצרם של השניים בא לאחר שקולקטיב וואינה בו הם חברים ביצע בשלוש השנים האחרונות שורה של מיצגים-תעלולים. חברי הקולקטיב כבר הספיקו לבצע לינץ'-דמה הומופובי במרכז קניות, לערוך הופעת פאנק באולם בית משפט, ולהפוך על ראשן שבע ניידות משטרה (חלקן עם שוטרים בפנים) ברחבת כיכר הארמון בסנט פטרבורג. בגין הפעולה האחרונה נעצרו וורוטניקוב וניקולאייב, והם צפויים לעונש של עד שבעה חודשי מאסר.

בדיון בבית משפט שהתקיים השבוע, קבע השופט כי השניים נדרשים להפקיד ערבות בסך 600 אלף רובל (יותר מ-20 אלף דולר – סכום שהיה מחוץ להישג ידם של וורוטניקוב וניקולאייב). עם זאת, תרומה של אמן הרחוב המסתורי בנקסי איפשרה את תשלום הערבות באופן מיידי, והשניים שוחררו במקום. בחודש דצמבר, העמיד בנקסי למכירה מהדורה מוגבלת של הדפסים שיצר באתר Pictures on Walls, ותרם את כל ההכנסות בסך 150 אלף דולר למימון ההוצאות המשפטיות של הקולקטיב.

קולקטיב וואינה התפרסם בראשונה בפברואר 2008, יומיים לפני הבחירות ברוסיה שבהן הועבר השלטון מהנשיא ולדימיר פוטין לדמיטרי מדוודב, כאשר 12 מחבריו – בהם אשה בהריון – נכנסו למוזיאון וקיימו אורגיה פומבית במחאה על הדלת-המסתובבת הפוליטית של פוטין ומדוודב שאותה הגדירו בתור "פארסת בחירות פורנוגרפית".

בקיץ האחרון, הם ביצעו את אחת הפעולות החינניות ביותר שלהם, כאשר ציירו (תוך 23 שניות בלבד) זין ענק על גשר מתרומם הממוקם סמוך למטה שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (פ.ס.ב – היורש המפוקפק של ק.ג.ב) בעיר סנט פטרבורג. אחד מחברי הקולקטיב אמנם נתפס על ידי השומרים וחטף מכות, אבל כאשר הגשר התרומם, והזין האימתני (באורך 65 מטרים) הזדקף ממש מול חלונות בכירי פ.ס.ב – קשה היה שלא לצהול משמחה ולהצטלם למזכרת.

"זין החלל הגלקטי הענק", כפי שהכתירו אותו חברי וואינה, פגע כנראה בנקודה רגישה אצל שירותי הביטחון הרוסים, שהחלו מאז לרדוף את חברי הקולקטיב. בחוגי האמנות ברוסיה קיימת לא מעט ביקורת כלפי וואינה, אולם מעצרם של שני חברי הקולקטיב עורר אהדה רבה, ו"זין החלל הגלקטי הענק" אף הוכרז כמועמד לפרס האמנות העכשווית היוקרתי של רוסיה.

ניתן לקרוא ראיון עם חברי וואינה באתר "וואלה".

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew