טיסת השלום של אייבי נתן

בבוקר 28 בפברואר 1966 יצא אייבי נתן לטיסה למצרים במטוס פרטי שאותו צבע בלבן וכתב עליו את המילה "שלום" בעברית, ערבית ואנגלית. הוא טס נמוך מאד, בגובה מטרים ספורים מעל פני הים כדי להתחמק ממכשירי המכ"מ של חיל האוויר הישראלי, אך כשהיה מעל שטח מצרי נוכח שהדלק אוזל. במטוס לא היה מכשיר רדיו, אך למזלו של נתן הוא איתר את שדה התעופה של פורט סעיד, הנחית בו המטוס, ומיד נעצר. בקשתו להיפגש עם הנשיא גמאל עבד אל נאצר על־מנת למסור לו עצומה הקוראת לשלום, נדחתה. 

עקב טעות בדיווח, נפוצה בישראל ידיעה שהוא נהרג עקב התרסקות מטוסו בעת הנחיתה, ואנשים רבים התגודדו המומים ובוכים סביב מסעדת קליפורניה של נתן. עם זאת, כעבור זמן קצר התברר כי הדיווח מוטעה, וכי נתן נחת בשלום ואלפי האנשים שנאספו מול קליפורניה קיבלו בצהלות את הידיעה שהוא חי. למחרת גורש נתן ממצרים, ושב עם מטוסו לישראל. בכניסה לארץ הצטרפו עליו מטוסים של חיל האוויר ובשדה התעופה המתינו לו אלפים.

"פוליטיקאים חושבים שיש להם מונופול על עשיית שלום וכי לאדם הפשוט אין חלק בכך. אבל לכל אורך ההיסטוריה היו אלה אנשים פשוטים שהרימו את קולם ויצרו אווירה שאיפשרה לפוליטיקאים לשנות את דעתם ומדיניותם", אמר נתן לאחר ששב לארץ.

עוד באותו עניין...
איך משווקים "שלום"?
היכל הבחילה של התאגידים
חברה ללא הרג
מייריד מגווייר
לא רווחים, אלא חירות
אורסולה לה גווין
דגלים לבנים
ICY ו-SOT | Know Hope

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew