גרטה תונברג שרה מטאל

גרטה תונברג, הצעירה השבדית שהציתה מחאה כלל עולמית על אוזלת היד של ממשלות העולם בהתמודדות עם משבר האקלים, נאמה בפני ועידת האקלים של האו"ם בניו יורק ב-23 בספטמבר 2019.

המוסיקאי ג'ון מולסק הלחין את הנאום בתור שיר בסגנון דת' מטאל, עיוות את קולה של תונברג, ונתן למנהיגי העולם סיבה אמיתית לפחד ממנה.

הנה הנאום המקורי של תונברג, ואחריו תרגום מלא שלו לעברית.

תרגום מלא של נאומה של תונברג באו"ם

"אנחנו צופים בכם. כל זה לא בסדר – אני לא צריכה להיות כאן, אני צריכה להיות בבית הספר, בקצה השני של האוקיינוס. ועדיין, כולכם פונים אלינו – האנשים הצעירים – בשביל תקווה. איך אתם מעזים? גנבתם את החלומות שלי ואת הילדות שלי עם המילים הריקות שלכם, ואני עוד אחת מבני המזל. אנשים סובלים, אנשים מתים. המערכות האקולוגיות שלנו מתמוטטות, ואנחנו בתחילת הכחדה המונית, וכל מה שאתם יכולים לדבר עליו זה כסף וסיפורי אגדות על צמיחה כלכלית נצחית – איך אתם מעזים?

"יותר מ-30 שנה שהמדע אומר את זה באופן ברור כשמש. איך אתם מעזים להמשיך להפנות את מבטכם הצידה ולומר שאתם עושים מספיק, כשהפוליטיקה והפתרונות הנדרשים עדיין לא נראים בשום מקום. אתם אומרים שאתם שומעים אותנו ושאתם מבינים את הדחיפות, אבל לא משנה כמה עצובה וכועסת אני – אני לא רוצה להאמין לזה, מפני שאם אתם באמת מבינים את המצב ועדיין מסרבים לפעול – זה אומר שאתם רשעים, ובזה אני מסרבת להאמין.

"הרעיון הפופולרי לקצץ את הפליטות שלנו לחצי ב-10 שנים נותן לנו רק סיכוי של 50% להישאר מתחת ל-1.5 מעלות צלזיוס וסיכון להפעלת תגובות שרשרת בלתי הפיכות שאינן בשליטת האדם. אולי 50% מקובלים עליכם, אך המספרים הללו אינם כוללים נקודות המפנה, לולאות משוב של תגובות שרשרת, התחממות נוספת הנסתרת על ידי זיהום אוויר רעיל או היבטי שוויון וצדק אקלימי. הם גם מסתמכים על כך שהדור שלי ישאב מהאוויר מאות מיליארדי טונות של CO2 שלכם, בטכנולוגיות שבקושי קיימות. אז סיכון של 50% פשוט לא מקובל עלינו – אלה שצריכים לחיות עם ההשלכות.

"בינואר 2018 ד"וח הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים קבע שכדי להישאר מתחת לעלייה של 1.5 מעלות צלזיוס אסור לנו לפלוט יותר מ-420 מיליון טון זיהום. לפי החישובים, כיום נותרו לנו פחות מ-350 מיליון טון מה"תקציב" שהוגדר.

"איך אתם מעזים להעמיד פנים שהמשבר יכול להיפתר אם נמשיך להתנהג כאילו "העסקים כרגיל" ובעזרת כמה פתרונות טכנולוגיים? עם רמות הפליטה כיום, תקציב פליטות הפחמן דו-חמצני ייגמר לחלוטין בשמונה וחצי שנים הקרובות. לא יהיו פתרונות או תוכניות הולמות שיוצגו כאן היום, כי המספרים האלו יותר מדי לא נוחים, ואתם עדיין לא בוגרים מספיק כדי לספר את המציאות כפי שהיא. "אתם מכשילים אותנו, אבל הדור הצעיר מתחיל להבין את הבגידה שלכם. העיניים של כל הדורות הבאים נשואות אליכם. אם תבחרו לאכזב אותנו, לעולם לא נסלח לכם ולא ניתן לכם לחמוק מאחריות. כאן ועכשיו, אנחנו קובעים את הקו האדום. העולם מתעורר, והשינוי בדרך, בין אם אתם אוהבים את זה ובין אם לא".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew