ניר שליו עזב למציאות אחרת

ניר שלו מת.

ניר הוא אחת מדמויות המפתח בהיסטוריה של התנועה לשחרור בעלי-חיים בישראל.

ניר הוא שתרגם לעברית את הספר "טבח החפים מפשע" של הנס רוש – ספר שבמשך שנים היה אחד מעמודי התווך של התנועות נגד ניסויים בבעלי-חיים. הספר שם דגש על הטיעון המדעי כנגד ניסויים בבעלי-חיים: הוא מציג את ההיסטוריה של הוויוויסקציה, מנתח את המניעים שלה, ומביא ראיות לכך שלא רק שלא קידמה את הבריאות של בני-אדם אלא גרמה לאסונות רבים.

בראשית שנות התשעים היה ניר גם הכותב והעורך הראשי של פרסומי האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי-חיים, ועיצב את הקמפיינים של האגודה – בין היתר, את הניסיון להשפיע על חוק הניסויים בבעלי-חיים ואת ראשית המאבק נגד חוות-מזור.

בשנת 1991, אותה שנה בא יצא לאור "טבח החפים מפשע", היה ניר שותף גם לפעולה הגדולה ביותר של החזית לשחרור בעלי-החיים בהיסטוריה של ישראל. בליל ה-12-13.10.1991 פרץ ניר, יחד עם חמישה אחרים, למעבדת הכאב של החוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. הם השמידו ציוד בשווי מאות אלפי שקלים ששימש לעינוי של בעלי-חיים, ואספו חומר רב שתיעד את ההתעללות בבעלי-חיים במקום (למרבית הצער, ככל הידוע לי, עיתונאי שלא כיבד את האמון שניתן בו, החזיר את החומר למעבדה מבלי שאנשי החזית הספיקו לנתח אותו באופן ביקורתי). הפעולה באוניברסיטת תל-אביב עוררה גל של הזדהות ושל עניין במאבק בניסויים בבעלי-חיים, העצימה את הפעילים.ות, והיתה נקודת מפנה וזינוק עבור התנועה לשחרור בעלי-חיים בארץ.

ניר עצמו שילם על הפעולה החשובה הזו מחיר יקר. לצד המעצר הקשה (המשפט הסתיים בגזר דין של עבודות שירות), הופסקו לימודיו בחוג לספרות באוניברסיטה.

היסודיות של ניר, הדייקנות שלו, והיכולת שלו לחפור במסמכים, להיכנס לפרטים ולזהות כשלים וסתירות היו במשך שנים אחד הנכסים המשמעותיים של התנועות לשחרור בעלי-חיים. בהמשך תרם ניר את היכולות האלו למאבק בכיבוש. העבודה היסודית שלו היתה רבת משמעות עבור המאבק המשפטי בחומת ההפרדה בבלעין. הידע העצום שצבר בתחום התכנון והבניה שימש מאבקים רבים נגד הדיכוי בשטחים.

ניר אמר פעם על עצמו שהוא אדם לא אישי. הוא שידר ענייניות, עבודה, סגפנות. אני חושב שהוא נשא מטעני-עתק של כאב ושל עצב. המסירות שלו לאנשים היקרים לו היתה נטולת גבולות – ובראשם ניל, שניר טיפל בו במסירות, מסביב לשעון, במשך שנים של חולי, ושמותו שבר אותו.

לניר היתה עליי השפעה מכריעה. באופן ישיר, בזכות הדוגמה האישית שנתנו הוא ורחל פאיאנס, הפכתי בשנת 1992 מצמחוני לטבעוני. ובאופן עקיף, בדיון המעצר שלו פגשתי לראשונה את דיוויד מסי, שבהמשך הכניס אותי לתנועה האנרכיסטית וגרר אותי להצטרף אליו בייסוד של אנונימוס.

ההשפעה של ניר על העולם ועל אנשים ממשיכה. טביעת האצבע שלו היא כאן כדי להישאר (גם אם רבים לא מזהים אותה כשלו). במובן הזה, החיים שלו, כמו החיים של כולנו, הם חלק מהמשכיות אחת, שלא באמת מתחילה בלידה ומסתיימת במוות. ובכל זאת, העולם בלעדיו טוב פחות.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew