תוכנית ויסקונסין

עדכונים באתר טוויטר על האירועים במדינת ויסקונסין

יום לאחר שמושל מדינת ויסקונסין בארה"ב אישר בחתימתו חוק השולל מעובדי המגזר הציבורי את זכותם לנהל משא ומתן באופן קולקטיבי על תנאי העבודה, הפגינו יותר מ-100 אלף בני אדם בבירה מדיסון. סיקור ההפגנה בתוכנית Democracy Now.

מוקדם יותר הצליח המושל סקוט ווקר להביא לאישור תוכניתו בסנאט של ויסקונסין באמצעות מחטף פרוצדורלי. התרגיל איפשר לרפובליקאים בסנאט לעקוף את הדרישה למספר מינימלי של סנאטורים כדי להעביר חקיקה, לאחר שבמשך שבועות עוכבה ההצבעה בסנאט מכיוון ש-14 סנאטורים דמוקרטים נמלטו מחוץ לגבולות ויסקונסין כדי למנוע את השגת מספר הסנאטורים המינימלי הנדרש. בעקבות אישור החוק בסנאט פרצו מפגינים לתוך בניין גבעת הקפיטול בבירת ויסוקנסין, מדיסון, תוך קריאות "בושה!, בושה!".

האם אתה שומע את האנשים שרים את שירי האנשים העובדים? בבירה מדיסון התקיימו ההפגנות לא רק מחוץ לבניין הקפיטול, אלא גם בתוכו. קבוצה של מוסיקאים ואמנים שהתארגנה תוך שעות ספורות ביצעה בלב בניין הקפיטול שיר מחאה מתוך המחזמר "עלובי החיים" המבוסס על הרומן באותו שם של ויקטור הוגו.

דוקטרינת ההלם נוסח ויסקונסין. נעמי קליין מדברת על המתקפה על האיגודים המקצועיים בארה"ב בתוכנית Democracy Now.

במאמר שפירסם באחרונה בעיתון "ניו יורק טיימס", טען הכלכלן חתן פרס נובל פול קרוגמן כי הניסיון של מושל מדינת ויסקונסין לשלול מהעובדים את זכותם לנהל משא ומתן באופן קולקטיבי על תנאי העבודה, הוא דוגמא מובהקת ליישום "דוקטרינת ההלם" שתיארה העיתונאית נעמי קליין בספרה באותו שם (ומתומצתת בסרטון קצר של קליין ובמאי הקולנוע המקסיקני אלפונסו קוארון).

במאמר, שכותרתו "דוקטרינת ההלם, ארה"ב", כתב קרוגמן כי שיטת הקפיטליזם של האסון – השתלטות תאגידים על כלכלות שנתונות בהלם כפי שאירע במהפכה של פינושה בצ'ילה ב-1973, לאחר טבח טינאנמן בסין ב-1989, ובעקבות כיבוש עיראק על ידי ארה"ב בשנת 2003 – מיושמת כעת בארה"ב.

"מה שמתרחש בוויסקונסין זה מחטף – ניסיון לנצל את המשבר התקציבי כדי להרוס את משקל הנגד האחרון נגד הכוח הפוליטי של התאגידים והעשירים", כתב קרוגמן, אשר ציין כי תוכניתו של ווקר מבקשת לשבור את האיגודים המקצועיים ולבצע הפרטה גורפת במדינה בכסות של ניסיון לאזן את התקציב.

נעמה נגר הסבירה במאמר באתר הגדה השמאלית כי למעשה מדינת ויסקונסין כלל אינה סובלת מגירעון בתקציב השנה.

המושל ווקר העלה להצבעת בזק בפרלמנט תיקון לחוק התקציב לשנה הנוכחית מטעמי "חירום", זאת על אף שלמדינה אין כלל גירעון תקציבי השנה. למעשה, כפי שהעירו פרשנים רבים, הסיבה לגירעון הצפוי נובעת מהפטור ממיסים שהעניק אותו מושל עצמו לתאגידים. התיקון המוצע מכיל גזירות דרקוניות על עובדי המגזר הציבורי וביניהן, קיצוץ בשכר, העלאת המיסוי והגדלת הפרשות העובדים לפנסיה ולביטוחי בריאות. אולם הגזירה החמורה ביותר היא הפגיעה האנושה באיגודי העובדים המרכזיים במדינה, למעט מספר קטן של איגודים המייצגים עובדים בשירותים חירום – במיוחד המשטרה ומכבי האש – שהם אותם האיגודים שהעניקו לווקר את תמיכתם בתקופת הבחירות.

אם ניכנס לפרטים, מדובר על ביטול החוזים הקיבוציים של עשרות איגודים מקצועיים במדינה ועל הפקעת זכותם של האיגודים למשא ומתן קיבוצי בכל נושא שאינו שכר הבסיס. במילים אחרות, לא יהיה בכוחם של האיגודים להתדיין בסוגיות של תנאי עבודה, שעות עבודה, פיצויים שאינם כספיים וכיוצא באלה זכויות שביטולן יחשוף את העובדים לניצול מוחלט. בשפה פשוטה, מדובר בניסיון לסרס לחלוטין את כוחם של איגודי העובדים – שהם גם בסיס התמיכה של המפלגה הדמוקרטית במדינה – ולא במהלך "תקציבי"' גרידא. לסיפור הזה יש גם היבט מגדרי, היות שאיגודי המשטרה ומכבי האש מייצגים בעיקר גברים בעוד שהארגונים הנפגעים, כמו ארגון עובדי ההוראה, מייצגים בעיקר נשים.

מאבקים נגד תוכניות דומות לפגיעה בזכויות העובדים מתחוללים גם במדינות אוהיו, אינדיאנה, טנסי, איידהו וקנזס. עם זאת, המאבק במדינת ויסקונסין זוכה בעיקר הסיקור התקשורתי, אולי משום שבשנת 1959 הפכה ויסקונסין למדינה הראשונה שהעניקה לעובדי המגזר הציבורי זכות לנהל משא ומתן באופן קולקטיבי על תנאי העבודה, ועד אמצע שנות ה-60 הלכו בעקבותיה 16 מדינות נוספות. כיום, רק תשע מדינות בארה"ב ממשיכות לשלול מעובדי המגזר הציבור את הזכות למשא ומתן קולקטיבי.

המאבק הנוכחי בויסקונסין שואב השראה גם ממאבקי השחרור ששוטפים באחרונה את העולם הערבי, ומפגינים בבירת ויסקונסין הכתירו את אזור בניין הקפיטול בתואר "כיכר תחריר". באחת ההפגנות במצרים, ניתן אפילו היה לראות שלט הזדהות עם מאבק העובדים בויסקונסין.

המאבק גם עורר אהדה בעולם, ואף זכה לתמיכתו של איגוד העובדים הפולני סולידריות, שהפגנותיו בשנות ה-80 תרמו לזירוז נפילת ברה"ב. מנגד, ההפגנות בבירת ויסקונסין לא ממש מצאו חן בעיניו של סגן התובע הכללי של המדינה, ג'ף קוקס, אשר קרא לפזר את המפגינים באש חיה. ציוציו הנזעמים בטוויטר עלו לו בתפקידו.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew