מדריך לאישה המשוחררת

יום האישה הבינלאומי צוין בראשונה באופן רשמי בראשונה באירופה ב-8 במרץ 1911. לרגל 100 שנים ליום האישה הבינ"ל מובא בזאת המדריך המלא לאישה המשוחררת.

איך צריך להיראות?

להקפיד לציית להוראות הדיקטטורה של היופי. "פני בובה", סרטו של אנדרו הואנג.

להתרחק מדיבורים על אסתטיקה חדשה. שירה, לא פחות.

אף פעם לא להיות מרוצה מהמראה שלך. (לא) לאהוב את הגוף שלך. או לְשָׁגֵּל אותו. להאכיל אותו. להגן עליו. לחבק אותו. לרחוץ אותו. לקשט אותו. להעריץ אותו. לשמור עליו. לכבד אותו. לעסות אותו. לגלות אותו. לפנק אותו. לצבוע אותו. להריח אותו. לענג אותו. להקניט אותו. להקשיב לו. לחשוף אותו. להלביש אותו. להפשיט אותו. לסגוד לו. לחלוק אותו. לאהוב אותו.

לציית לקוד הלבוש הקבוע בחוק. בשעה שבישראל הצעת החוק לאיסור רעלות נמצאת בהליכי אישור, בצרפת החוק כבר אושר. שתי סטודנטיות צרפתיות, אחת מהן מוסלמית, החליטו למחות על החוק בדרך מקורית: הן הסתובבו ברחובות פריז כשהן לובשות חצאית מיני יחד עם ניקאב. המעשה של השתיים, אשר הכתירו את עצמן בכינוי ניקאביצ'ס (Niqabitches), עורר דיון בין חברות מערכת אתר Muslimah Media Watch.

למרבה הצער, בעניין יצירת קוד לבוש אחיד עוד נותרה לנו עבודה רבה, כפי שמעידות גלריות צילומי נשים מרחבי העולם.

לשמור מרחק מטרוריסטיות-פמיניסטיות!

לא לשחרר את ברבי! בשנת 1992 החלו לייצר בארה"ב בובות ברבי מדברות שאמרו משפטים כמו "אני אוהבת לערוך קניות", "מה אעשה אם לא יהיו לי מספיק בגדים?" ו"חשבון זה נורא קשה". כלומר, נשיות שווה טמטום. בחג המולד של שנת 1993 החליט הארגון לשחרור ברבי לעשות מעשה, ואנשיו החליפו בחשאי את מנגנוני הדיבור של מאות בובות ברבי שהופצו בחנויות לקראת החג, עם מנגנונים של בובות לוחמי "כוח המחץ". ילדות שפתחו את האריזה הופתעו לשמוע בובת ברבי האומרת משפטים כגון "גבר מת לא משקר!", ואילו בנים מצאו את עצמם מקשיבים לבובות של חיילים לוחמים אומרות "בואו נעשה מסיבת פיג'מות".

לא לעשות גרפיטי. (פה זה לא לונדון).

לא לתמוך במרי אזרחי. עצומת הזדהות עם פעולות אי ציות אזרחי של הסופרת אילנה המרמן.

לא לנקוט יוזמה. באמצע שנות ה-90, ארבע נשים הסתננו למפעל נשק בבריטניה ובעזרת פטישים הרסו מטוסי קרב חדשים שהיו מיועדים למכירה לצבא אינדונזיה, אשר ביצע באותה עת פשעי מלחמה במזרח טימור. בית המשפט זיכה אותן בטענה כי במעשיהן פעלו לאכיפת החוק הבריטי האוסר יצוא נשק שעשוי לשמש לביצוע רצח עם.

לא להשפריץ נגד הציונות. "אנחנו חוגגות היום 40 שנה לזיקפה הלאומית ו-60 שנה של מיליטריזם, שובניזם וסקסיזם, ואנחנו הולכות להשפריץ נגד הציונות".

איך להתנהג בחברת גברים?

לא להתלונן. פרויקט תחנה חדשה נגד הטרדות מיניות בתחבורה הציבורית.

לא לקרוא תגר. להקת פוליאנה פרנק מבצעת את השיר גיבור צבא ההגנה בהופעת האיחוד בשנה שעברה.

לא לשאול שאלות. אליס ווקר, מחברת הרומן "הצבע ארגמן", מקריאה את הנאום המפורסם "אני לא אישה?" שנשאה פעילת זכויות הנשים והשחורים האמריקאית סוג'ורנר טרות' ("אמת זמנית") בשנת 1851 – עשרים וארבע שנים אחרי ששוחררה מעבדות. (תרגום לעברית פה).

לזכור את תפקידך בעולם. מתוך עדותה של הסופרת אנדריאה דבורקין משנת 1986 בפני ועדה ממלכתית שהוקמה לבדיקת נושא הפורנוגרפיה בארה"ב.

ללמוד לשתוק מגיל צעיר…

רייצ'ל קורי, בת 10, מדברת על חלומותיה. כעבור 13 שנים נדרסה קורי למוות על ידי דחפור צה"לי בעת שניסתה להגן בגופה על בית של רוקח פלסטיני מרפיח, שביתו נועד להריסה לצורך הרחבת ציר פילדלפי. (תרגום לעברית פה).

"ברשות הנוכחים המכובדים, בשם השאהידים שלחמו על החירות, אני רוצה לדבר. אני רוצה למתוח ביקורת על בני ארצי באולם. למה אתם מרשים לפושעים לשבת באסיפה הזאת? הם האחראים למצבה של אפגניסטן היום. הם דיכאו נשים והרסו את הארץ. צריך להעמיד אותם לדין. האפגנים אולי יסלחו להם, אבל ההיסטוריה לא תסלח להם לעולם". מלאלאי ג'ויה במושב הפתיחה החגיגי של אפגניסטן 'המשוחררת' בשנת 2003.

השנה היא 1992, ומעל בימת הנואמים בפסגת כדור הארץ בברזיל, ילדה בת 12 בשם סוורן סוזוקי קראה למנהיגי העולם לשנות את דרכיהם.

…אחרת כשתגדלי תהיי ככה

"לאהוב. להיות נאהב. לחפש שמחה במקומות העצובים ביותר. לרדוף את היופי עד למאורה שלו. לעולם לא לפשט את המסובך ולא לסבך את הפשוט. לכבד עוצמה, לעולם לא כוח. מעל הכול, לפקוח עין. לנסות להבין. לעולם לא להסב את המבט. ולעולם, לעולם לא לשכוח". (הסופרת ההודית ארונדהטי רוי, מחברת "אלוהי הדברים הקטנים", מנסה להסביר מהו מימוש עצמי).

יום האישה הבינלאומי שמח!!!

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

להגיב

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.