של מי הפרצוף הזה?

פרויקט הצילום של אמן הרחוב הצרפתי JR שהוצג במאהל המחאה בשדרות רוטשילד בתל אביב, מהווה חלק מפרויקט אמנות חובק עולם בשם Inside Out, אשר מבקש להעניק לכל אדם בתבל "הזדמנות לחלוק עם העולם את מי הוא ומה הוא מייצג".

פרויקט Inside Out, שהושק מוקדם יותר השנה, מזמין אנשים מרחבי העולם "לצלם מישהי/ו יקר לך ולתלות את הצילום במקום בעל משמעות". במסגרת הפרויקט, ניתן לשלוח אל JR צילום שצילמת, והוא יישלח לך בחזרה פוסטר ענק של הצילום שאותו תתבקש/י להדביק היכן שתרצה/י.

JR, שהיה כבר מי שהכתיר אותו בתור התשובה של צרפת לאמן הגרפיטי המסתורי בנקסי, חשף בראשונה את פרויקט Inside Out בכנס TED בתחילת חודש מארס השנה. להלן הסרטון של הרצאתו בכנס.

זו אינה הפעם הראשונה שבה JR עושה שימוש בצילומי פורטרט גדולי מימדים כדי לתת קול לאלה שקולם לא נשמע. עם זאת, עד כה הוא נהג לצלם בעצמו את הפורטרטים, ובכך שונה פרויקט Inside Out מקודמיו.

בשנת 2007, במסגרת פרויקט "פנים אל פנים", צילם JR פורטרטים של פלסטינים וישראלים והדביק פוסטרים ענקיים של הצילומים, זה לצד זה, על חומת ההפרדה. "איש לא ידע לומר מי בצילומים הוא פלסטיני ומי ישראלי", סיפר JR.

"90% מהעבודות שלי ברחבי העולם הן בלתי חוקיות. אני לא יכול לחזור ולבקר במרבית המדינות שבהן הייתי, משום שכבר מכירים אותי שם בשמי האמיתי", סיפר JR בראיון לעיתון הבריטי "טלגרף". "עקרון חשוב מאוד בשבילי הוא להימנע ממיתוג או קבלת חסויות מתאגידים. רק כך אני יכול להיות מחויב לעצמי ולמושא האמנות בלבד", אמר JR בהרצאה בכנס TED. "אמנות אמנם לא נועדה לשנות את העולם, אבל היא יכולה לשנות תפיסות, ובכך להביא לשינוי העולם".

JR זכה בראשונה לפרסום במהלך הפגנות המהגרים בפריז באמצע העשור הקודם, כאשר שהדביק במרכז העיר פוסטרים ענקיים של צילומי פניהם של מהגרים משכונות העוני שבשולי הבירה הצרפתית. בכך הוא אילץ את תושבי העיר להתבונן היטב בפניהם של מי שגרו לא רחוק מהם אך בו בזמן בעולם אחר לגמרי. המפורסם שבהם היה פוסטר של גבר שחור צעיר שאוחז בידו מה שנראה במבט ראשון כתת מקלע אך מתגלה במבט מדוקדק יותר כמצלמה גדולה.

במסגרת פרויקט אחר בשנת 2009, לאחר ששווייץ החליטה לאסור בניית צריחי מסגדים, הדביק JR צילום בגודל אמיתי של צריח מסגד על מגדל בעיר השווייצרית וֵבֵי (Vevey).

אחד הפרויקטים הגדולים ביותר שיזם JR הקיף לא פחות משלוש יבשות. במסגרת הפרויקט "נשים הן גיבורות" הוא צילם פורטרטים של נשים משכונות עוני בהודו, אפריקה וברזיל, ואחר כך יצר פוסטרים עצומים שלהם ושילב אותם בנוף העירוני. כך למשל, במשכנות העוני של העיר ניירובי בקניה הודבקו הפוסטרים לגגות הפחונים, וכך גם אטמו אותם מפני גשם משום שהפוסטרים יוצרו מחומר עמיד למים.

"ככה אנשים השאירו את הפוסטרים על הגגות. האמנות הפכה לשימושית. כשחזרתי לשם לפני כמה חודשים, גיליתי שחלק מאחד הפוסטרים שהודבק לגג הפחונים נעלם", סיפר JR. "כאשר ביררתי מדוע, אמרו לי שהאיש שגר שם עבר לגור במקום אחר, ולקח איתו את חלק הפוסטר שהוצמד לגג ביתו".

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew