כובעי גרב: לאזרחים אסור אבל לשוטרים מותר?

האם מערכת הביטחון תציל את יצרני כובעי הגרב? בשעה שבכנסת מקדמים הצעת חוק שתאסור על אזרחים לכסות את פניהם בפומבי, המשטרה דווקא מגבירה את השימוש בשוטרים רעולי פנים.

בסוף השבוע האחרון, פוזרה ההפגנה השבועית בשייח ג'ראח בפעם הראשונה על ידי שוטרים רעולי פנים, דיווח העיתון "הארץ". בסרט וידיאו שצילמו המפגינים נראים השוטרים עוטים על עצמם את המסכות רגע לפני שהם התחילו לפעול באלימות נגד המפגינים.

שופטת בית המשפט השלום בירושלים, רבקה גרטל, שבפניה הובאו העצורים מההפגנה, ביקרה את שימוש המשטרה בכובעי גרב. "זה נראה כמו איראן", אמרה גרטל לאחר שהוצגו לה צילומים מההפגנה. ההערה לא נרשמה בפרוטוקול.

הסתרת הפנים על ידי אנשי כוחות הביטחון הפכה לשכיחה בשנים האחרונות בגדה המערבית, ונראה כי תכליתה למנוע תיעוד שיכול לתמוך בתביעה משפטית נגדם ובה בעת להטיל מורא פסיכולוגי על הצד השני.

בזמן שהמשטרה מרחיבה את השימוש ברעולי פנים, בכנסת דווקא מקדמים הצעת חוק של ח"כ מרינה סולודקין (קדימה) המבקשת לאסור על אזרחים (וביקר אזרחיות מוסלמיות) לכסות את פניהם בפומבי. לפי הצעת החוק, מי שיחבוש כיסוי פנים, מלא או חלקי, מרצונו החופשי, במקום ציבורי, באופן שאינו מאפשר לזהותו בבירור – דינו יהיה חודש מאסר או קנס של 500 שקלים.

"מדובר בחוק אוניברסלי, הקובע כי אדם, לא תלוי מאיזה עדה, גזע, לאום, מין, נטייה מינית, לא יוכל לכסות את פניו", אמרה סולודקין בראיון לאתר וואלה. "לראות שבסוריה יש איסור מוחלט לחבוש רעלה בתוך אוניברסיטה ובמדינת ישראל מותר – לי זה מוזר".

עם זאת, החוק גם ספג ביקורת, ולא רק מצד חובבי כובעי גרב. "החוק מטיל עונש של חודש מאסר על כל אדם בישראל שיעז ללבוש על פניו כובע צמר בחורף", כתבה המשפטנית אורית קמיר בבלוג שלה בעקבות הצעת החוק של סולודקין. "שומרים הניצבים בפתח בתי קפה וחיילים במשמרת לילה בחרמון יסתכנו בחודש מאסר אם יחבשו 'כובע גרב' שיכסה את פניהם או חלק מהם. גם מפגינים שאינם רוצים שמצלמת המשטרה תקלוט אותם, בין שהם מפגינים למען שחרורו של גלעד שליט ובין שהם מפגינים נגד ניסויים בבעלי חיים, יעברו עבירה פלילית אם יכסו חלק מפניהם כדי להגן על פרטיותם מפני פלישה דורסנית של הרשויות. לעומת זאת, נשים שיוכפפו לדיכוי פטריארכאלי חמור, בין אם מוסלמי, יהודי או נוצרי, לא תזכנה לשום סעד מן החוק המוצע – בלבד שפניהן לא יכוסו 'באופן שלא ניתן לזהותן בבירור'. אם הן ייאלצו לכסות את כל חלקי גופן, לרבות כפפות על ידיהן, אך הרעלה על פניהן תהיה כזו שמאפשרת לזהותן בבירור – החוק המוצע לא יגן עליהן".

"ומנין בכלל הגיעה ההתייחסות ל'זיהוי הפנים בבירור'? מהתירוץ ה'בטחוני' שהצעת החוק מתייפיפת בו בדברי ההסבר: 'מחבלים או גורמים עוינים אחרים עלולים להשתמש בכיסוי פנים במסווה של חופש דת לצורך ביצוע מעשי טרור או מעשי איבה אחרים כנגד מדינת ישראל ו/או נגד אזרחיה'. כלומר, במקום לומר שהחוק בא להגן על נשים מוסלמיות ויהודיות מפני פרקטיקות פנאטיות, החוק מתיימר להגן עלינו מפני מחבלים, ולכן אינו מגן לא מפני מחבלים ולא מפני פנאטיות דתית", סיכמה קמיר.

ועכשיו גם יש לנו שוטרים רעולי פנים על הראש. איזו מדינה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

להגיב

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.