השקר של השבוע: "ערבים יכולים לגור בכל מקום בירושלים"

פרס חשיפת השקר הציוני מוענק השבוע לחברה לפיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים בזכות ניסיונותיה לפנות דייר השוכר דירה ברובע, משום שאינו יהודי. בשונה מעמותות הימין שפועלות באופן פרטי להרחבת ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים, החברה לפיתוח הרובע היהודי היא חברה ממשלתית. מכאן שהחברה מחויבת לעמדה הישראלית הרשמית לפיה "ערבים יכולים לגור בכל מקום בירושלים" – אותה עמדה שמשמשת כצידוק לבניית שכונות ליהודים במזרח ירושלים. מנכ"ל החברה, שלמה אטיאס, היטיב לחשוף את השקר כאשר הכריז "נוצרים יכולים לגור ברובע הנוצרי".

כך כתב על המקרה יוסי גורביץ בבלוג שלו החברים של ג'ורג':

"אחת הטענות הקבועות של מערכת ההסברה היא שאסור למתוח ביקורת על תכניות הבניה של הממשלה במזרח ירושלים, כי הרי לערבים מותר לחיות איפה שהם רוצים בירושלים, ומי שמתיר זאת לערבים ואוסר ליהודים הוא אנטישמי או אפילו, רחמנא ליצלן, תומך בדה לגיטימציה של ישראל.

האם הנחת היסוד הזו – שערבים יכולים לגור בכל ירושלים – נכונה? ודאי שלא. בתור התחלה, הם לא אזרחים ישראלים. הם בקושי תושבי ירושלים, ומשרד הפנים משלבים ידיים בנסיון לשלול את תושבותם של כמה שיותר מהם. הם כל כך לא אזרחים, שלמרות הקשקוש הרשמי של "אוחדה לה יחדיו", צה"ל מדי פעם מטיל עוצר על שכונות במזרח העיר, מה שהוא עושה רק בשטחים הכבושים.

אבל זו טענה מסובכת, שדורשת הרבה זמן ומאמץ לזר המבולבל, שנמצא תחת הפגזת ההסברה. כמה טוב, אם כן, שקיבלנו הדגמה מוחצת השבוע לשקריותה של טענת "ערבים יכולים לגור בכל מקום בירושלים". החברה לפיתוח הרובע היהודי בירושלים – חברה ממשלתית, לא חברה פרטית – עושה כמיטב יכולתה להביא לגירושו של נוצרי המתגורר ברובע היהודי. החברה שלחה לבעלת הבית שלו מכתב הדורש את פינויו של הדייר, משום שהוא "אינו עונה לקריטריונים לאכלוס של החברה". מנכ"ל החברה, שלמה אטיאס – לשעבר סגן ראש העיר מטעם ש"ס – אישר באוזני כתב "הארץ" שהסיבה לדרישה היא שמדובר בנוצרי. נוצרים, הוא אומר, יכולים לגור ברובע הנוצרי".

ולסיום, קריקטורה של המאייר הברזילאי קרלוס לטוף.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew