האם ישראל גנבה את הפלאפל?

במסגרת גיבוש הזהות הישראלית בעשורים הראשונים של המדינה, הלאימה התרבות הישראלית את הפלאפל והפכה אותו לסמל ה"ישראליות". זאת, למרות שמקור הפלאפל הוא במצרים. גם בימינו נמשך מיתוג הפלאפל כישראלי, ודי להציץ בשפע הגלויות הנמכרות לתיירים אשר מכתירות את הפלאפל כמאכל הלאומי של ישראל.

"דרך הפלאפל", פרויקט וידיאו משותף של במאית הקולנוע הפלסטינית לריסה סנסור והאמנית הישראלית אורית אשרי המתגוררות שתיהן בלונדון, מציג את השאלה 'האם ישראל גנבה את הפלאפל מהפלסטינים' כנקודת מוצא לדיון על מחיקת ההיסטוריה והזהות התרבותית הפלסטינית על ידי ישראל.

הפרויקט מתעד שיחות שקיימו סנסור ואשרי עם בעלי דוכני פלאפל ברחבי לונדון. "יש בלונדון מסעדות ישראליות שטוענות שהן מקור הפלאפל", אמרה סנסור בראיון לרשת אל-ג'זירה באנגלית. "בפרויקט ניסינו להסביר למה ישראל רוצה לנכס לעצמה את הפלאפל".

"הגלויה המפורסמת עם מנה פלאפל ודגל ישראל עליה מעצבנת אותי במיוחד. היא מסמלת בעיני את העובדה שישראל מניפה את הדגל שלה בכל מקום בנוף הפלסטיני. פשוט מניפים דגל ואומרים זה שלנו. כמו שעיירות פלסטיניות הופכות לפתע לעיירות ישראליות ומעברתים את שמן, וכמו שפלאפל הפך פתאום לגאווה לאומית ישראלית", אמר בעל דוכן פלאפל פלסטיני בראיון לפרויקט.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew