גלי הצונאמי הקטלניים בהיסטוריה

גלי הצונאמי הענקיים שהכו בחופי יפן בשנת 2011 הבהילו אותך? תאר/י לעצמך גלים גבוהים פי מאה. או לחילופין צונאמי בגובה 40 מטרים בדרכו אל חופי ישראל. מפחיד? אז אולי עדיף שלא תמשיכ/י לקרוא על גלי הצונאמי הקטלניים ביותר בהיסטוריה.


 1  בשנת 1490 לפני הספירה גרמה התפרצות הר הגעש סנטוריני וקריסתו לתוך הים לגל צונאמי עצום שהכה בכל האגן המזרחי של הים התיכון והחריב כליל את התרבות המינואית באי כרתים. יש הגורסים כי אירוע זה היה המקור של סיפור שקיעת יבשת אטלנטיס המוזכר בכתבי הפילוסוף היווני אפלטון, ואילו אחרים סבורים שגל הצונאמי הוא התופעה המתוארת בספר שמות כחציית ים סוף – ראשית נסוג הים ואפשר לבני ישראל לעבור, ובהמשך הופיע הגל והטביע את המצרים.

 2  ההיסטוריון הערבי אבן אל עטיר תיאר גל צונאמי בגובה של 30-40 מטרים שבשנת 1033 פגע בחופי יפו בעקבות רעש אדמה חזק באזור קפריסין, וגרם לאלפי הרוגים.

 3  רעידת האדמה שהחריבה כמעט לחלוטין את העיר ליסבון בפורטוגל בשנת 1755 יצרה גל צונאמי בגובה 20 מטרים שהגיע עד לצד השני של האוקיינוס האטלנטי. רעש האדמה וגלי הצונאמי שבאו בעקבותיו הרגו עד 100 אלף בני אדם.

 4  בקיץ 1958 גרמה רעידת אדמה באלסקה להתמוטטות חלק מהר לתוך מפרץ לטויה. כתוצאה מכך נוצר גל צונאמי מקומי בגובה של יותר מ-500 מטרים (חצי קילומטר) – הגל הגבוה ביותר שתועד במאה ה-20. הגל חצה את המפרץ השומם והתרסק בצדו השני. ארבעה בני אדם שהיו באותה עת בשתי סירות במפרץ נהרגו. סירה נוספת, בה היו אב ובנו, הצליחה לשרוד את הנחשול.

 5  רעידת אדמה בעוצמה של 9.5 בסולם ריכטר, רעש האדמה החזק ביותר שתועד מעולם, שהתחוללה מול חופי צ'ילה בשנת 1960 גרמה לצונאמי בגובה 25 מטרים אשר חצה את האוקיינוס השקט והגיע עד אוסטרליה ויפן. גרם למותם של כ-6,000 בני אדם.

 6  יום לאחר חג המולד בשנת 2004 גרמה רעידת אדמה בעוצמה של 9.1 בסולם ריכטר לגלי צונאמי ענקיים באוקיינוס ההודי שפגעו בעיקר בחופי אינדונזיה, סרי לנקה, הודו ותאילנד. גלים אלו גבו את חייהם של יותר מ-280 אלף בני אדם.

 7  בחודש מרץ 2011, רעידת אדמה בעוצמה של 9 בסולם ריכטר שהתרחשה סמוך לחופי יפן גרמה לגל צונאמי בגובה של 10 מטרים, אשר גבה את חייהם של כ-19 אלף בני אדם וגרם לדליפה הגרעינית החמורה ביותר בהיסטוריה.

 8  2012. התפרצות סולרית שגורמת לליבת כדור הארץ לרתוח יוצרת בין השאר גל צונאמי בגובה 1,500 מטרים שגולש ממורדות הרי ההימלאיה. התוצאה: השמדה מוחלטת של האנושות למעט כ-400 אלף בני אדם (בדיוני).

 9  היום שאחרי מחר. שינויים אקלימיים גורמים לסופות הוריקן ברחבי כדור הארץ ולנחשול ענק שמתרסק לתוך העיר ניו יורק. מיליונים מוצאים את מותם (בדיוני).

וגם אסטרואיד יכול לגרום לגל צונאמי…

 10  נסיים בנימה קצת יותר חיובית עם גל ענק שאינו צונאמי ואשר לשם שינוי לא הרג איש. הגולש מייק פרסונס תופס גל בגובה 12 מטרים בהוואי ויוצא מזה ללא פגע.

מקור חלקי: ויקיפדיה

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew