רוסיה: מתקפת נשיקות נגד שוטרות

לאחר שסבלו במשך מספר שנים מהתנכלות מתמשכת מצד המשטרה, החליטו חברות קולקטיב האמנים הרוסי המחתרתי וואינה ("מלחמה" ברוסית) להשיב מלחמה נגד רשויות החוק – באמצעות מתקפת נשיקות. 

במהלך ינואר ופברואר 2011 יזם הפלג הפמיניסטי-מיליטנטי של הפיקוד העליון של וואינה סדרה של מתקפות נשיקות נגד שוטרות ברחובות מוסקבה ובתחנות רכבת תחתית בעיר. במסגרת מתקפות הפתע ניגשו נשות וואינה אל מאות שוטרות שונות ונישקו אותן בפתאומיות על שפתיהן וללא הסכמתן.

הנה סרטון בו קובצו מיטב מתקפות הנשיקות. הפס-קול הוא שיר מחאה יידי-אנרכיסטי ישן נגד שלטון הצאר, שמילות פזמונו הן: "היי, היי, הלאה המשטרה! הלאה שלטון היחיד ברוסיה!".

חודשים ספורים אחרי מתקפת הנשיקות, בקיץ 2011, שתיים מחברות וואינה ייסדו את להקת "פוסי ריוט".

קולקטיב וואינה נודע בפעולות אמנות ישירה ומיצגים-תעלולים, וחבריו כבר הספיקו לצייר זין ענק על גשר מתרומם הממוקם סמוך למטה שירותי הביטחון של רוסיה, להפוך על ראשן ניידות משטרה (חלקן עם שוטרים בפנים), לקיים הופעת פאנק באולם בית משפט ולבצע לינץ'-דמה הומופובי במרכז קניות.

קולקטיב וואינה התפרסם בראשונה בפברואר 2008, יומיים לפני הבחירות ברוסיה שבהן הועבר השלטון מהנשיא ולדימיר פוטין לדמיטרי מדוודב, כאשר 12 מחבריו – בהם אשה בהריון – נכנסו למוזיאון וקיימו אורגיה פומבית במחאה על הדלת-המסתובבת הפוליטית של פוטין ומדוודב שאותה הגדירו בתור "פארסת בחירות פורנוגרפית".

בקיץ 2010, הם ביצעו את אחת הפעולות החינניות ביותר שלהם, כאשר ציירו (תוך 23 שניות בלבד) זין ענק על גשר מתרומם הממוקם סמוך למטה שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (פ.ס.ב – היורש המפוקפק של ק.ג.ב) בעיר סנט פטרבורג. אחד מחברי הקולקטיב אמנם נתפס על ידי השומרים וחטף מכות, אבל כאשר הגשר התרומם, והזין האימתני (באורך 65 מטרים) הזדקף ממש מול חלונות בכירי פ.ס.ב – קשה היה שלא להתרשם (ולהצטלם למזכרת). 

"זין החלל הגלקטי הענק", כפי שהכתירו אותו חברי וואינה, פגע כנראה בנקודה רגישה אצל שירותי הביטחון הרוסים, שהחלו מאז לרדוף את חברי הקולקטיב. בחוגי האמנות ברוסיה ישנה לא מעט ביקורת כלפי וואינה, אולם הרדיפה המשטרתית של חברי הקולקטיב עורר אהדה רבה, ו"זין החלל הגלקטי הענק" אף זכה בפרס אמנות עכשווית יוקרתי של משרד התרבות של רוסיה.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew