תנו לאטום לנצח

7 סיבות להקים עוד כורים גרעיניים בישראל, ההבדל בין כור לצרכי שלום לכור לייצור פצצות, תסריט אימים על אסון בדימונה, שיר של מרדכי ואנונו, דוקטור סטריינג'לאב כחול-לבן ועוד.

בעקבות האסון הגרעיני שהתרחש כביכול באחרונה ביפן, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל תשקול מחדש את התוכנית להקים תחנת כוח גרעינית בדרום הארץ. כדי לחזק את ידיו של ראש הממשלה במאבקו נגד התעמולה הירוקה על "סכנות" האטום, ערכנו רשימה של 7 סיבות מדוע יש להקים כורים גרעיניים נוספים בישראל.

התוכנית להקים תחנת כוח גרעינית בשבטה שבנגב, מרחק עשרות קילומטרים בלבד מהשבר הסורי אפריקאי, עשויה לפתור אחת ולתמיד את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. היות שרעידות אדמה חזקות פוקדות את אזורנו בערך אחת למאה שנים (השתיים האחרונות אירעו ב-1837 וב-1927), ומאחר שישראל היא מדינה קטנה, הרי שתאונה חמורה עשויה לפזר נשורת רדיואקטיבית על פני כל המדינה ולפתור באחת את כל בעיותינו.

לא רק את ארצנו יצילו הכורים. התעשייה הגרעינית תציל את העולם כולו ממשבר האקלים בדרך ידידותית לסביבה ונטולת פליטות גזי חממה. כמובן שיש תמיד ירוקים למיניהם שמתעקשים לומר שייצור חשמל בכורים גרעיניים דורש שימוש בדלקים מאובנים מזהמים, החל מתהליך כריית האורניום וכלה בעיבוד שלו. אבל כל מה שמעניין אותם זה כסף והם לא יהססו לשקר בשביל רווח קל. ראו למשל כיצד הם מעמידים פני "מתים" עקב "אסון גרעיני" בבריטניה.

לקריאת הרשימה המלאה של הסיבות לחצו כאן.

בעקבות הדליפה בכור הגרעיני ביפן יצאו מהחורים שלהם כל מיני אנשי מערות ופרימיטיביסטים שמיהרו להכריז בחגיגיות על "אסון צ'רנוביל 2". היה אפילו מישהו שטרח לכתוב תסריט אימים של אסון גרעיני בכור בדימונה.

חושך עטף את המדבר. הירח טרם עלה, והכוכבים נצצו בשמים השחורים כיודעי סוד. השענתי את גבי על סלע, וראשי נשמט לאחור. ואז, שבריר שנייה לפני שצאלים שטוחי צמרת נדלקו כלפידים ומשאיות בצומת הערבה הוטחו בצוקים כמו מכוניות צעצוע, ראיתי את פניו הארוכות מביטות אלי מבעד לשביל החיוור שחצה את הרקיע. שפתיו קמוצות. עיניו יוקדות. "לא השטן ברא את אושוויץ, אלא אני ואתה", הוא הרעים בקולו, "כשם שלא השטן יצר את הפטרייה הגרעינית כי אם אני ואתה…"

ברק מסנוור עיניים האיר את השמיים. בדרום, מעבר להר כיפון, התרומם כדור אש ענק. עוד הספקתי לראות אותו לובש צורה של פטריה, כשגל ההדף פגע בי.

לקריאת כל הסיפור לחצו כאן.

אם בתוכנית הגרעין של ישראל עסקינן, אי אפשר שלא להתייחס למסית והמדיח הגדול מכולם: מרדכי ואנונו. הבחור הזה, שחשף את סודות האטום של ישראל, כתב בשנת 1987 שיר שכולו חירות מחשבה. פשוט גועל נפש. הנה קטע מתוך "אני המרגל שלך".

אני הפקיד, הטכנאי, המכונאי, הנהג, אמרו לו תעשה כך וכך. אל תסתכל ימינה שמאלה, אל תעיין בדף. אל תסתכל על כל המכונה. אתה אחראי רק על בורג אחד. אתה אחראי רק על חותמת אחת. תתעסק רק בעניין אחד. על תתעניין בדברים שהם למעלה ממך. אל תחשוב במקומנו…

הפקיד הנהג הטכנאי המכונאי הרים ראש. התרחק מעט וראה איזו מפלצת. לא מאמין חזר שיפשף עיניו ואכן – אני בסדר גמור. אני אכן רואה מפלצת. אני חלק מהמערכת, אני חתמתי על הטופס הזה. ורק עכשיו אני קורא את המשכו. הבורג הזה הוא אני.

לקריאת כל השיר לחצו כאן.

הבעיה העיקרית של כל יפי הנפש הללו היא שהם לא מבדילים בין כור גרעיני לצרכי שלום (חשמל) לבין כור שמטרתו ייצור פצצות. זה מאוד פשוט. כור שלנו הוא תמיד לצרכי שלום, וכור של כל אחד אחר נועד לייצור פצצות. הרי גם לו היו לישראל פצצות אטום, היא לא היתה משתמשת בהן אלא במקרים שבהם ממש לא היתה ברירה.

כמו למשל המאמר שפירסם לפני מספר חודשים פרופסור מיכאל כהן מאוניברסיטת בר אילן בו הציע להטיל פצצות אטום על עזה וביירות. ירוקי נפש ומחרחרי שלום מיהרו להכתיר אותו בתור דוקטור סטריינג'לאב כחול-לבן, אולם למעשה מדובר במדען בעל שם שהעלה הצעה סבירה לחלוטין. הוא גם חקר את העניין לעומק והוציא כבר לפני תריסר שנים ספר בשם "תוכניות המגירה למלחמת עולם שלישית" (בהוצאת משרד הביטחון). ממש מלח הארץ.

אם כבר מדברים על דוקטור סטריינג'לאב, אז האיש שבאמת עונה להגדרה זו הוא 'אבי פצצת האטום', רוברט אופנהיימר. בצעירותו עוד הלך אופנהיימר בדרך הישר כאשר מילא תפקיד מרכזי בפיתוח הפצצה הגרעינית הראשונה. אולם בהמשך התבלבלה עליו דעתו, והוא החל לומר דברים מוזרים מסוג זה:

"אחרי הפעלת פצצת האטום הראשונה ידענו שהעולם לא יהיה כפי שהיה. אנשים אחדים צחקו. אחרים בכו. הרוב שתקו. יש קטע בכתבי הקודש של ההינדו בו האל וישנו מנסה לשכנע את הנסיך למלא את חובתו. כדי להרשים אותו, הוא לובש את צורתו רבת הזרועות, ואומר: 'עכשיו הפכתי למוות. למחריב עולמות'. אני מניח שכולנו הרגשנו כך".

איך אומרים? בקרוב אצלנו.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...

תגובה אחת

 1. יגאל בור
  ינו 20, 2016

  אני לא אוהב את הסוג הזה של ביקורת צינית.
  ללוא היה לנו כור אטומי ישראל הייתה נכחדת כבר מזמן, ודווקא עלידי מדינה נוצרית ולא ערבית.
  היום מדינה קטנטונת בעולם נחשבת למעצה שהכול מקשיבים לה והכל מנסים להכניס מקלות בגלגלים שלה עלידי דירבון אידיוטי שנוותר לערבים שאינם רוצים שלום.
  אם הם רציניים שילכו אל הערבים וישכנעו אותם רק בדבר אחד: שמדינת ישראל היא המדינה היהודית היחידה בעולם בעוד שלכל האומות יש שטח הרבה יותר גדול, ולחלקם יותר ממדינה אחת.
  יגאל בור
  צור יגאל

  להגיב

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew