5 עצות ליום המים הבינלאומי

חישוב טביעת הרגל המימית האישית שלך, הצטרפות למרד תשלומי מים, פתרונות פשוטים לחיסכון במים ועוד. אוסף המלצות לכבוד יום המים הבינלאומי.

 1. להבין את ההקשר הרחב של משבר המים העולמי 

כיצד קומץ תאגידים הצליח לגנוב לנו את המים? Flow, סרטה התיעודי של איירין סלינה, מציג את הגורמים למשבר המים הגלובלי ופתרונות אפשריים.

 2. להצטרף למרד תשלומי המים בישראל  

"המים הם מתנה של אלוהים לאדם ולא ניתן להפוך אותם למכרה זהב של בעלי ההון" (ג'קי אדרי). תנו יד למאבק נגד תאגידי המים והפרטת משק המים בישראל.

 3. לזכור שהרעיונות הפשוטים הם הכי טובים 

עבור מי שאינם נהנים מאספקת מים סדירה – רעיון מבית היוצר של פרויקט TippyTap.

 4. מה טביעת הרגל המימית שלך? 

רוצה להקטין את טביעת הרגל המימית (water footprint) שלך? התחלה טובה יכולה להיות חישוב טביעת הרגל המימית האישית שלך. חישובים זה לא העניין שלך? – אז אפשר פשוט להפוך לטבעונית או צמחוני, כי ייצור מזון מהחי דורש כמויות גדולות של מים. חובבות המספרים מוזמנות להציץ ברשימה קצרה הבאה, שפורסמה באתר Water Footprint, ומציגה את מספר הליטרים של מים הנדרשים לייצור קילוגרם אחד של סוגי מזון שונים.

ק"ג תפוזים – 500 ליטר מים
ק"ג תפוחי עץ – 700 ליטר מים
ק"ג תירס או תפוחי אדמה – 900 ליטר מים
ליטר חלב – 1,000 ליטר מים
ק"ג שעורה או חיטה – 1,300 ליטר מים
ק"ג סויה –  1,800 ליטר מים
ק"ג ביצים – 3,300 ליטר מים
ק"ג בשר עוף – 3,900 ליטר מים
ק"ג גבינה – 5,000 ליטר מים
ק"ג בשר בקר – 15,500 ליטר מים

 5. להפסיק לשתות מים מינרלים 

איך זה קרה? כיצד הפכו המים, יסוד החיים שמהווה שני שלישים מגופנו, לסחורה ככל הסחורות? איך הפך הנוזל שזורם בנהרות ושופע ממעיינות, היורד מעננים וקופא בפסגות, למוצר שנמכר בבקבוק, כמו נוזל כביסה או רוטב-מוכן-מראש? ולמה לעזאזל מים מינרלים יקרים פי 1,000 ממי ברז?

יתכן כי התשובה לשאלות אלו טמונה באותו יום שבו פתאום, בדרך פלא, בדיוק כאשר חברות המשקאות גילו את הפוטנציאל של שוק המים המינרלים, התעורר בנו לראשונה החשש כי המים בביתנו אינם ראויים לשתייה. ובעקבותיו ההכרה הכואבת כי הזכות לפתוח את הברז ולצפות שייצאו ממנו מים ראויים, כבר איננה מובנת מאליה. אפשר לקרוא לזה בגידת מוסדות המדינה באזרחים או לדבר על קונספירציה של חברות המים המינרלים. אפשר אפילו לדבר על הפרטה ושיפור באיכות מי השתייה. אבל בינתיים, ממשיכים לסחוב הביתה שישיות מים מינרלים.

והיו גם הפרסומות. צלילי פכפוך מעיינות. גבעות מוריקות ממעוף ציפור. צעירים משתכשכים במי מפל זכים. משפריצים זה על זה. יפים. צוחקים. לוגמים מים מינרלים מבקבוק. "השמפניה של הטבע" אמנם לא הבטיחה לנו חיי נצח, אבל היא נתנה סוג של תקווה. כמו סגולות המרפא של "מי נהר הירדן הקדושים" שרוכשים צליינים נוצרים בביקורם בארץ. כמו מסיכות האב"כ שמאופסנות בבוידם. אם זה לא יעזור, זה וודאי לא יזיק. מים מינרלים הפכו לסם ההרגעה של ציבור הצרכנים מבועת-הנגיפים-והחנקות. וכדרכם של סמים, אסור להיתקע בלעדיהם. לא משום שהם חיוניים, אלא בגלל שהיעדרם עלול לחשוף את ההונאה שביסודם.

להמשך הכתבה

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

עוד באותו עניין...
לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew