בעזרת השם: רשויות החוק נגד שמות ערביים לרחובות

עיריית עכו מאיימת להגיש תלונה במשטרה נגד אמן ערבי שתלה שלטים עם שמות הרחובות מתקופת הטורקים ליד השמות העבריים, דיווח אתר ynet. הפסל והצייר וליד קשאש, תושב העיר, הציב שלטים עם השמות הערביים שניתנו לרחובות העיר העתיקה בעכו עוד לפני קום המדינה, לצד השלטים שבהם השמות הקיימים.

כך, לצד רחוב צלאח ובצרי, הנקרא על שם שני הרוגי מלכות, חלוצי המחתרת הציונית בעיראק, נתלה שלט שנקרא רחוב אל-ח'מאמיר (רחוב בתי המרזח). "אני רוצה שילדי והדורות הבאים יידעו ויכירו את המורשת שלנו, שתעצים את זהותם ואת תחושת השתייכותם לעירם על שכונותיה, רחובותיה וכיכרותיה, שאותם, למרבה הצער, העירייה מנסה פה למחוק", אמר קשאש. "שמות הרחובות האלה קיימים ושייכים להיסטוריה של העיר העתיקה, עוד מימי הצלבנים והטורקים, כך שאין צורך לאשר אותם בוועדת השמות או במועצת העיר", הוסיף.

לדברי קשאש, לערבים מהעיר העתיקה נמאס מהקיפוח ומהניסיון לדחוק אותם לשוליים ולהתעלם מהתרבות ומהמורשת הערבית בעיר. "אני שריד למשפחה שחיה בעיר במשך 800 שנה, שמבקש לשמר את המורשת. אני וחברי התעוררנו מתרדמת של עשרות שנים, ולא נחכה יותר שעיריית עכו תחליט או תאפשר לנו להנציח את ההיסטוריה שלנו. אם העירייה תסיר את השלטים, זו תהיה הוכחה לכך שהיא מקפחת אותנו", אמר קשאש בראיון לאתר ynet.

"אני יכול לתת עוד אינספור דוגמאות ולהוכיח שמדובר בקיפוח מובהק של הציבור הערבי", המשיך קשאש בן ה-52. "למשל, מעל לבניין העירייה כתוב 'עיריית עכו' רק בעברית. זו עיר מעורבת. למה לא נכתב גם בערבית, כמו בעיריית חיפה? למה הזלזול הזה בערביי העיר? אנו, ערביי עכו, רוצים לחיות ביחד, בכבוד ובדו-קיום אמיתי, ולא כסיסמה. אני לא גזען, לא איש דתי או איש פוליטי. אני אמן שנמאס לו והחליט להתקומם".

לא רק בעכו רודפות הרשויות בערים מעורבות את מי שמנסה לתת לקומץ רחובות גם שמות מן התרבות וההיסטוריה הערבית. כך למשל, בשנת 2007 הפסיקה המשטרה באלימות סיור לימודי בעיר רמלה שבמסגרתו תלו המשתתפים שלטי רחובות עם שמות ערביים. המשטרה גם עצרה שלושה ממשתתפי הסיור, שנערך על ידי עמותת זוכרות בשיתוף בית מוזאיקה, במטרה לספר את ההיסטוריה של המקום ויושביו. היוזמה לצאת לסיור נבעה מתגובתו הגזענית של יואל לביא, ראש עיריית רמלה, לבקשה של תושבי עירו לתת לרחובות בשכונות הערביות שמות ערביים.

אם כבר בשינוי שמות רחובות עסקינן, שווה לצפות בסרט "35 במאי" המראה בין השאר כיצד החליפו חבורת צעירים תל אביבים שובבים את שמותיהם של רחובות במרכז העיר. כך למשל הוחלף השלט של רחוב "נצח ישראל" בשלט עם השם "פה גדול" ורחוב "אבן גבירול" הוחלף לשם "גרגמל".

עוד באותו עניין...

תגובה אחת

 1. מרי
  יול 25, 2014

  לחברי 35 במאי הקולוניאליסטים- אתם כופים תרבות אירופית-מערבית על אנשי המקום.

  תשאירו את הדרדסים ואריך קסטנר הארים בצד,
  שיתייבשו בשמש

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew