היותך בן חורין

פורסם במקור באתר העוקץ.

משמעות היותך בן חורין נטועה ברצונך הפנימי בחירות. אין החירות נוצרת מכוח חוק או פקודה והיא גם לא בת נתינה. היא כמעיין המתפרץ ממעמקי האדמה שכופה את עצמו כעובדה מוגמרת.

בהתפרצותו אין המעיין שואל בעצתו של איש זה או אחר, ואין הוא שועה לקריאות הביניים של אדמה צחיחה כאן או אדמה פורייה שם. המעיין נותן כי הנתינה עצמה, היא סוד מהות המעיינות. כך גם השמש נותנת את אורה, חומה ואת החיים עצמם, כי בזה סודה ומהותה.

וסוד האדם באנושיותו אשר מתבטאת בחירותו, החירות לומר "לא" גם אם כל העולם אומר "כן", כאשר הלא הוא "רעיון". והחירות לומר "כן" גם אם כל העולם צורח "לא", כאשר הכן הוא "רעיון".

העניין איננו קשור בהיותך אגואיסט, אם כי בהיותך בן אנוש אשר כורה אוזן לעולם: זה חושב בצורה מסוימת תתדיין איתו על מחשבותיו, ואחר חושב בצורה אחרת תתווכח איתו על רעיונותיו. אך בסוף, יהיה זה אתה שחייב להבנות ולהצדיק את מה שתגיע אליו מחשבתך באמצעות נכסי הרעיונות ונתוני המחשבה שהיא צברה לאורך מסעה. אנושיותך היא היא החירות עצמה.

* * *

הקטע המופיע לעיל לקוח מתוך נאום של סייד מוחמד חוסיין פדלאללה, אחד מחכמי הדת הגדולים בעולם המוסלמי בכלל והשיעי בפרט, אשר הלך לעולמו בשבוע שעבר. פדלאללה היה אחת הדמויות ההלכתיות והתרבותיות המרתקות ביותר, שהתפרסם בעיקר בזכות מאמציו ההלכתיים והציבוריים בקידום זכויות אדם, זכויות נשים, איחוי הקרע בין האסלאם הסוני לאסלאם השיעי וקידום של שיח רב-תרבותי בתוך השיח הערבי והמוסלמי. הוא פעל במיוחד בתוך הספירה הלבנונית והעיראקית, וכן נאם נגד המדיניות הישראלית-אמריקאית במזרח התיכון והיה לאחד ממתנגדיה החריפים ביותר.

לקריאת המאמר המלא על פדלאללה מאת תאמר מסאלחה.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew