אישה, ליברלית, פלסטינית


יש מי שקוראים לגרש אותה מהארץ ואחרים אומרים שהיא בוגדת וטרוריסטית. הכנסת כבר הספיקה להרחיק את ח"כ חנין זועבי לחצי שנה מהכנסת – העונש החמור ביותר מעולם שהוטל על ח"כ – וכעת ועדת הבחירות המרכזית פסלה את התמודדותה לכנסת. דמוקרטיה, עלאק.

עבור מי שרוצה להכיר את תפיסת עולמה של זועבי, הנה דברים שנשאה בדיון במליאת הכנסת ביולי 2010 אשר בו הוחלט – עקב השתתפותה במשט לעזה – לשלול ממנה את הדרכון הדיפלומטי, את זכותה לקבל מימון לסיוע משפטי ואת זכותה לצאת למקומות בחו"ל שאליהם נאסרה כניסה של אזרחים ישראלים.

 אישה, ליברלית, פלסטינית 

"תרשו לי להציג את עצמי, קוראים לי חנין זועבי, אני אישה, אני ליברלית, אני פלסטינית, אני במדינה הזאת, אני חברת כנסת ואני חברת כנסת מטעם בל"ד. אני ליברלית, משמע, אני מאמינה בערכים אוניברסליים של חירות, חופש, צדק ושוויון. והערכים האלה הם ערכים אוניברסליים. אני יודעת שיש הרבה חברי כנסת פה שלא מאמינים בערכים האלה, שהם ערכים אוניברסליים שאין להם שום קשר עם לאום, דת, גזע או מין.

אני פלסטינית, משמע, אני ילידה פה וזו המדינה שלי. לא מדינה ולא צבא ולא אלימות ולא כלא ולא הסתה ולא הפחדה ולא אנשים ולא חברי כנסת ישנו את העובדה הזאת ולא ימנעו ממני לפעול על פי העובדה הזאת שאני פלסטינית. אני אזרחית, משמע, שאני מקבלת את כללי המשחק של אזרחות, את יחס אזרח מדינה. אני חברת כנסת, משמע, שאני פועלת למען הערכים והעמדות שלי. אני חברת כנסת, לא רק שיש לי את הזכות לעשות ככה אלא גם את החובה להיאבק למען הערכים והעמדות שלי.

ואני חברת כנסת מטעם בל"ד, משמע, העמדות שלי שונות בהרבה מהעמדות של הליכוד, של קדימה ושל רוב חברי הכנסת פה. לכן, אני לא מייצגת את קדימה, אני לא מייצגת את העבודה, אני לא מייצגת את הליכוד, אני מייצגת את אלה שבחרו בי. במקרה שלי, אני מייצגת קונסנזוס של חברי הכנסת הערביים.

אני חברת כנסת מטעם בל"ד, משמע, שאני נגד הכיבוש, אני נגד המצור, אני נגד דיכוי עמים ואני פועלת ונאבקת נגד הכיבוש ונגד המצור. ואתם חברי הכנסת, הייתם דווקא אמורים להגן על הזכות שלי לפעילות פרלמנטרית או פוליטית חופשית. לכן אנחנו נמצאים באותו מקום.

לכן, אתם הייתם אמורים דווקא להגן עליי בפני הגזענות וההסתה ומפני אלה שרוצים לרדוף אותי ולצמצם את חופש הפעילות והביטוי שלי.

אבל תהיו בטוחים שאני יודעת והעולם יודע עד כמה אתם רחוקים מזה. מאות חברי הפרלמנט מכל רחבי העולם, ארגונים וגופים בינלאומיים שהביעו תמיכה בי ובהשתתפותי במשט, נגד יוזמתכם לשלול את זכויותיי הפרלמנטריות. ובמקרה שלי, כמו שאמרתי, לא רק שאני מייצגת את העמדות של המפלגה שלי, אלא אני גם כן מייצגת את העמדות של חברי הכנסת הערבים, אני מייצגת קונסנזוס ברחוב הערבי.

אני מייצגת גם כן קונסנזוס עולמי. ואני חושבת שתפקידכם הוא לא לייצר או לחזק אטימות חברתית כללית לגבי מה אומר העולם על המדיניות בישראל, אלא תפקידכם הוא דווקא לחדד את הרגישות של דעת הקהל ואת הביקורתיות העצמית של החברה פה, שהיא חלק מהביטחון של כל עם, ושבלעדיה אין אפשרות להתקדמות השלום באזור מסוכסך. אל תתנו לתחושות ולמדיניות הכוחנית, לא בצבא ולא בממשלה, לנצח. זה התפקיד שלכם, לכן אתם חברי כנסת, לכן אתם לא בצבא.

לגבי האטימות והסתרת העובדות ובחירה בכוחניות כתחליף למדיניות – נהרגו תשעה אנשים, פעילים פוליטיים שהיו על המשט. לפי ההיגיון, הם היו אמורים להיות הכי אלימים והכי טרוריסטים. כך אומר שר הביטחון, שהוא ביקש לאסוף מידע מודיעיני לפני כן ולא אספו.

אז למה שלא תתחילו לאסוף עכשיו מידע ביטחוני ומודיעיני על תשעה האנשים שנהרגו? נראה אתכם מוצאים חומר על איברהים, מהנדס החשמל בן 61 שנה. נראה אתכם מוצאים חומר מודיעיני על עלי, בוגר התרבות הערבית, על הסטודנט בן 19 שנה שהצבא הרג. נראה אתכם מוציאים עכשיו את המידע הזה.

חברי הכנסת, אתם לא בחרתם בי ואני לא אמורה לייצג אתכם, ואין לכם זכות של הצבעה שנייה לגבי העמדות שלי. זכות ההצבעה ניתנה לכם פעם אחת, לכלל האזרחים, ולא ניתן להעניק אותה לחברי הכנסת עוד פעם, לקבוע מי ייצג ומה ייצג.

וחבר הכנסת לוין, האם אתה באמת חושב שאני צריכה לקבל ממך או מכל חבר כנסת אחר את האישור לפני כל אמירה או לפני כל הפגנה או לפני כל השתתפות בפעילות פוליטית?

האם אתה חושב שאתה צריך לאשר ולהעניק לי לגיטימיות פה? אני לא חושבת כך.

וגם כן, מי נתן לכם את הזכות להנפיק תעודת כשרות פוליטית? למי יש פה את הזכות הזאת. דווקא בתור מיעוט אתם צריכים להגן עליי ועל חברי הכנסת הערבים יותר מכל חבר כנסת אחר. דווקא אתם צריכים להגן עלינו יותר, בגלל שאנחנו מיעוט ובגלל שאתם הרוב.  ובכלל אנחנו לא אמורים ואנחנו לא מייצגים קונסנסוס פה. וכן, אנחנו מחוץ לקונסנסוס, ודמוקרטיה לא נקבעת על-פי הקונסנסוס של הרוב. זו המשמעות של דמוקרטיה ואני היא זו שמגנה על הדמוקרטיה, לא אתם. ואני היא זו שמגנה על כללי המשחק הדמוקרטי ולא אתם. אתם מאיימים על הדמוקרטיה.

אדוני היושב-ראש, חברות וחברי הכנסת, בנוסף לכך ההתייחסות שלכם אליי, ההתייחסות של המדינה הזאת אליי ואל חברי הכנסת הערבים ואל ההנהגה הערבית, היא-היא המבחן לדמוקרטיה.

אין לכם חופש בחירה לגבי כללי המשחק הדמוקרטיים. אתם לא תבחרו בכללי המשחק הדמוקרטיים. יש כללים שהם קבועים וכללים אלה אינם משתנים כאוות נפשכם. אתם לא צריכים להגן על הדמוקרטיה ממני, אתם צריכים להגן עליי למען הדמוקרטיה. אתם מטילים עליי עונש הנובע מיצר הנקמה ואת זה צריכים לרסן. אני לא שטתי בשביל להטיל מצור על תל-אביב. אני שטתי ונהרגו תשעה בני אדם בגלל שהם נאבקו למען שחרורה של עזה.

כאשר מאיימים עליי וכאשר מאיימים על חברי הכנסת הערבים, וכאשר מאיימים על ההנהגה הערבית ועל זכותנו לקיום פוליטי, אז אתם בעצם מאיימים על האפשרות היחידה לקיום דמוקרטי ולקיום שוויוני אמיתי, ולקיום של שוויון אמיתי בין הערבים לבין היהודים במדינה הזאת".

עוד באותו עניין...

5 תגובות

 1. את ליברלית?
  אפר 29, 2015

  את כל כך ליברלית ומאמינה בחופש עד שהתוודית פעם בראיון שאת לא יוצאת עם גבר כי "אסור לך לעשות פאדיחות". במילים אחרות את "ליברלית" שיודעת שאם מישהו מהחברה ה"ליברלית" שממנה את באה ידע שיש לך קשר אישי עם מישהו ממין זכר אז חייך בסכנה. בדיוק כמו שאר ה"ליברליות" מהתרבות המהוללת שלכם שנירצחות על רקע "חילול כבוד המשפחה".

  להגיב

 2. G
  אפר 06, 2015

  צודקת. גיבורה בחושך הרב שרק ממשיך להחשיך.

  להגיב

 3. ניצן
  ספט 09, 2014

  בשם חופש ביטוי הכביכול שמדברים עליו פה היטלר עלה לשלטון בגרמניה. רוצים לדבר איתי על חופש בטוי? תחזירו את כ"ך לכנסת. לא כי אני תומך בהם אלא כי אני מאמין שבשם הפלורליזם יש מקום לאיזון בדעות לא יכול להיות שלשמאל מותר הכול. ח"כ הכנסת חנין זועבי היא הגורם העיקרי לעליית הגזענות כנגד ערביי ישראל שכן אין אף אדם שפוי שיכול לדבר על דו קיום עם ציבור שבוחר חברי כנסת שקוראים בגלוי להשמדתה של מדינת ישראל 2 מחבריי מפלגת בל"ד חשודים נכון להיום במגע עם זוכן זר אחד כבר ברח לחו"ל אחד בדרכו לכלא והיא אותה חברת כנסת חנין זועבי בשם חופש הביוטי תומכת ברצח 3 הנערים דבר שהוא לפי כל קנה מידה עובדתי מעשה טרור אזרחים לא חמושים נחטפים ונרצחים מעשה לכל דבר ועניין ולכן אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאירה שלמה להחזיר את כ"ך לכנסת או להוציא מהחוק את כל המפלגות הערביות שגורמות לסכסוכים מיותרים בין יהודים לערבים ולמלחמות ותמיכה בהם על המשט נהרגו 9 פעילי טרור לאחר שנעשה שימוש בנשק חם שהיה על הספינה כפי שהוכח בסרטים ממצלמות האבטחה אני אישית תומך בפסילה שלהם כי אני לא תומך בכ"ך אבל משהו צריך שיקרא ומיד

  להגיב

 4. si vis pacem para bellum
  יול 29, 2014

  ראשית, במדינה נורמלית לנורמה שנהוגה במזרח התיכון מתנהגים שונה לאנשים כמוה.
  כפיית אמות מוסר קולוניאליסטיות על ישראל במאבק בקולוניאליזם מובילה את השמאל למצב פרדוקסלי שהוא מתנגד למה שהוא בעד.
  שנית, אם חבר כנסת יהודי היה אומר שרוצחי הנער הערבי הם קדושים שמובילים את המאבק יש לי תחושה שהכל שקרים היו משקרים שקרים אחרים.

  ולבסוף אומר שאני גאה שבישראל לא עושים טיפול קדאפי (גנגבאנג, לינץ' וביזוי הגופה) לבוגדים כפי שנהוג במזרח התיכון, גאה שאין אונס למובס או רצח למביש, גאה בזה שדתות אחרות לא צריכות לשלם פרוטקשן או להמיר ובהחלט גאה שעדיין לא נסתלקה עלינו דעתנו למידה שניתן לתרבות כזו לכבוש אותנו.

  להגיב

 5. שפוי
  יונ 27, 2014

  מקומך בכלא

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew