הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון: "עיתונאים חיים בפחד מתמיד מהשב"כ"

"אם יש משהו שהאירועים האחרונים ביפן יכולים ללמד אותנו, זה שאסור לסמוך על המערכת שתבדוק את עצמה. כמו שאסור לסמוך על הטבע, כך אי אפשר לסמוך על מהנדסים שבונים כור ואומרים שהוא בטוח באופן מוחלט. בישראל… אנשי מערכת הביטחון מבטיחים שהכול בסדר, שיש על מי לסמוך, כשבעצם אין". כך אמר העיתונאי רונן ברגמן בראיון לעיתון "גלובס".

בראיון התייחס ברגמן גם להחרפה בתהליך של רדיפת עיתונאים בישראל על ידי רשויות הבטחון. "בלתי אפשרי שעיתונאי יעביר חומר לצנזורה כאזרח שומר חוק, ואחר כך החומר הזה שהוא העביר עושה סיבוב ומשמש כדי להגיש תלונה נגדו על ריגול חמור. ביקשתי פעם מהצנזורית שתגיד לי אם היא או מישהו מהמערכת שלה קם פעם באיזה בוקר או הלך לישון או ישב לאכול בפחד מתמיד שהשב"כ ידפוק לו בדלת; שאלתי אותה אם הם מכירים את ה'סטייט-אוף-מיינד' הזה; שאולי אם היו מכירים, לא היו מצדיקים באופן כל כך גורף את הרמטכ"ל דאז אשכנזי, שעשה מצדו הכול כדי שיבואו לביתי שב"כ ומשטרה, ידפקו על הדלת ויקחו אותי ואת החומר שלי", אמר ברגמן.

"מה שאני אומר הוא שאני נמצא במרכזו של תהליך שמחריף. בהתחלה היה ריטואל קבוע שקוראים לי ליאחב"ל, מראים לי את הכתבה שהעברתי לצנזורה ושואלים אותי מי המקורות. הייתי טוען להגנה על מקורות עיתונאיים וסירבתי לענות. עם הזמן החקירות נעשו יותר אגרסיביות, ועברו לחיפושים וחקירות וחדירה למחשב הפרטי שלי. לפני שנתיים קראו לי בגלל פרשת מלחמת יום כיפור ופתחו לי תיק על ריגול חמור. ועכשיו, כדי לחסום את הספר "הבור", אשכנזי פנה בתחילה לשב"כ ואחרי זה ליועץ המשפטי לממשלה, וטען שאנחנו מחזיקים חומר סודי, ושצריך לפעול נגדנו כמו שפעלו נגד אורי בלאו. לכן התעכבה יציאת הספר".

בתשובה לשאלה "עד כמה הסעיף 113ג' לחוק העונשין (הסעיף שבו מואשם בלאו), שנמצא תחת הכותרת 'ריגול חמור' ואוסר על החזקת מידע סודי, מטריד אותך?", ענה ברגמן: "השימוש התכוף בסעיף הזה נעשה כדי להפחיד עיתונאים. זהו ניסיון מתמשך של מערכת הביטחון להשתיק את הביקורת עליה באצטלה של בטחון המדינה. ההגדרות של הסעיף הזה הן כל כך דרקוניות וגורפות עד שבכל רגע נתון יש עשרות עיתונאים שמפירים אותו. דווקא כשהתקשורת הופכת גלויה יותר, מאמצי ההשתקה נעשים אלימים ומסוכנים יותר".

בחודש שעבר הודיעה הפרקליטות על ביטול ההסכם עם העיתונאי אורי בלאו, שקיבל את המסמכים המסווגים מענת קם, ועל כוונתה להעמידו לדין בעבירה של החזקת ידיעות סודיות על ידי מי שאינו מוסמך לכך.

בלאו, כתב עיתון "הארץ", שב לישראל אחרי תקופה ממושכת בחו"ל, בעקבות הסכם עם הפרקליטות, אחרי שהעביר לידי המדינה כ-1,550 מסמכים מסווגים שקיבל מידי קם. לדבריו, מדובר בכל המסמכים שקיבל ממנה. מלבד זאת התחייב בלאו להעביר לשב"כ, למשטרה ולפרקליטות מסמכים סודיים שהגיעו אליו במהלך השנים שלא מידיה של ענת קם.

וכאילו לא די ברדיפות מערכת הבטחון, עיתונאים מפחדים גם מהטייקונים.

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

פרטי כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew
he_ILHebrew