קלקלת הכלכלה

אוסף סרטונים, מאמרים, סאטירה ועצות לקראת עידן של שגשוג כלכלי ללא צמיחה.

שקר הכסף והמערכת הבנקאית


איך נוצר כסף? על ההונאה הכלכלית הגדולה בהיסטוריה ו"החלום האמריקאי" (יש סיבה שקוראים לו חלום).

"מס רובין הוד". בשנה שעברה החל קמפיין ציבורי בבריטניה שמטרתו לקדם חוק למיסוי עסקות פיננסיות ספקוליטיביות של המגזר הבנקאי. היוזמה צברה מאז תמיכה בינלאומית וכעת שותפים לה יותר מ-100 ארגונים מיותר מ-25 מדינות בעולם ועל תומכיה נמנים חתני פרס נובל לכלכלה כמו ג'וזף שטיגליץ ופול קרוגמן.

המס המוצע, בשיעור זעום של 0.05% מעסקות בנקאיות ספקולטיביות עשוי להכניס מדי שנה מאות מיליארדי ליש"ט בבריטניה לבדה. ההכנסות מהמס אמורות לשמש להבטחת זכויות בסיסיות של בני אדם ברחבי תבל, ובכלל זה חינוך, בריאות ומים ואוויר נקיים.

בסרטון הבא, שהופק על ידי קמפיין מס רובין הוד, נראה "בנקאי" מתפתל מול שאלות המראיין על מדוע מיסוי הבנקים אינו מוצדק.

קפיטליזם במשבר


כלכלת אושר. חזרה אל כלכלה מקומית תסייע לתיקון המערכת הכלכלית, האקולוגית, החברתית והרוחנית שלנו. הרחק ממוקדי הכוח הישנים, אנשים מתחילים לגבש עתיד שונה לחלוטין. מתוך הסרט התיעודי "כלכלת אושר". לקריאה נוספת על המושג כלכלת אושר.

תיאוריית כלכלת הטפטוף מלמעלה. הקומיקאי האמריקאי סטיבן קולבר ביקש להסביר לצופים בתוכניתו הסאטירית הקולבר ריפור את משמעותה בפועל של תיאוריית כלכלת החלחול או הטפטוף מלמעלה (Trickle-down Theory)- תיאוריה כלכלית שלפיה הטבות כספיות הניתנות על ידי הממשלה לעשירים יזלגו, בסופו של דבר, כלפי מטה וייטיבו עם כולם.

תיאוריה זו היא שעמדה ביסוד החלטת נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש הבן, להעניק בתחילת כהונתו הטבות מס ל-3% העשירים ביותר בארה"ב. בתקופת אובמה עלו בממשל קולות בעד ביטול הטבות המס, ותועמלני המיליונרים מיהרו להכתיר את הכוונה לבטל אותן בתור "פצצת מס". (קולבר המליץ בתגובה לעשירים להימלט אל מקלטי מס).

בניסיון להסביר כיצד פועלת תיאוריית הטפטוף מלמעלה, ערך קולבר הדמיה קצרה בעזרת גופו ובקבוק בירה:

"נניח שאני שייך ל-3% העשירים ביותר בארה"ב, ושבקבוק הבירה הזה הוא הטבת מס מרעננת. ככל שהטבת המס (בקבוק הבירה) שלי גדולה יותר, כך תגדל כמות הכסף שאוכל להכניס לתוך המערכת [קולבר לוגם מבקבוק הבירה]. ואז, כעבור זמן קצר, ההטבות יעשו את דרכן במורד המערכת, ויטפטפו מטה בתור שתן אל 97% העניים יותר, שיוכלו לשתות ממנו כאוות נפשם".

קפיטליזם והטבע האנושי. האנתרופולוג וחוקר התרבות דיוויד הרווי קורא תגר על התפיסה הרווחת של הטבע האנושי המשמשת להצדקת הקפיטליזם העולמי. סרטון אנימציה קצר המבוסס על הרצאה של הרווי.

כמעיין המתדלדל. איין ראנד, הפילוסופית החביבה על חסידי כלכלת השוק, ומלחמתה נגד חמלה.

שגשוג ללא צמיחה. "משכנעים אותנו להוציא כסף על דברים שאין לנו, דברים שאנחנו לא צריכים, כדי להשאיר רושם חולף על אנשים שלא אכפת לנו מהם". המומחה הבריטי לפיתוח בר קיימא, טים ג'קסון, עורך מעין חשבון נפש כלכלי במסגרתו הוא מציג את המושג שגשוג מזווית חדשה, ומדבר על כלכלה שמתאימה למטרות שמקדמות את האנושות והסביבה. לטענתו השינוי שנדרש מאיתנו אינו מנוגד לטבע האדם, אלא מדגיש צדדים אחרים בו, צדדים ש"נגנזו" על ידי תרבות השגשוג והקדמה כפי שהכלכלה שלנו מציגה אותם כיום. הרצאה בכנס TED.

[hana-flv-player
video="http://video.ted.com/talks/dynamic/TimJackson_2010G-medium.flv"
width="500"
height="350"
clicktarget="_blank"
player="5"
autoplay="false"
loop="false"
autorewind="true"
skin="mejs-wmp"
/]

Degrowth. האם צמיחה כלכלית הפכה לבלתי כלכלית?

צדקה היא לא צדק. כמה עשרות מיליארדרים אמריקאים התחייבו בקיץ שעבר לתרום יותר ממחצית מהונם למטרות צדקה. היוזמה – בה שותפים בין השאר ביל גייטס, וורן באפט, מייקל בלומברג, ג'ורג' לוקאס וטד טרנר – זכתה לשירי הלל בתקשורת והוכתרה כעוד דוגמא לכך שיתכן "קפיטליזם עם פרצוף אנושי".

תרגום קטע מתוך הרצאה של הפילוסוף והסוציולוג סלבוי ז'יז'ק, אשר חלקים ממנה עובדו לסרט אנימציה.

"צדקה בקפיטליזם איננה פתרון. למעשה היא רק מחמירה את הבעיה. המטרה הנכונה שבה צריך להתמקד היא לנסות לבנות מחדש את החברה באופן שיהפוך את העוני לבלתי אפשרי…

בעלי העבדים הגרועים ביותר היו אלה שהתייחסו יפה לעבדים שלהם, מכיוון שהם מנעו שינוי של המערכת מהיסוד… שימוש ברכוש פרטי לתיקון העוולות האיומות שיוצר המוסד של רכוש פרטי – הוא בלתי מוסרי… זהו ניסיון נואש אחרון לגרום לקפיטליזם לעבוד בשביל סוציאליזם. במקום להיפטר מהרוע, מנסים לגרום לכך שרוע יעבוד למען מטרות טובות… חשוב שנהיה מודעים לכך שישנו יסוד של צביעות בצדקה".

של המאיון העליון, על ידי המאיון העליון, למען המאיון העליון. "לא רק שהעשירים הולכים ומתעשרים, הם מרוויחים יותר בזמן שכל השאר מרוויחים פחות". ג'וזף שטיגליץ בראיון לתוכנית Democracy Now בעקבות מאמר שפירסם באחרונה במגזין "ואניטי פייר" על התרחבות הפערים המעמדיים בארה"ב.

מותו של החלום האמריקאי. האמריקאי האחרון שעדיין האמין כי ארה"ב היא ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות התפכח מהחלום. כתבה מבית היוצר של אתר הסאטירה The Onion.

שקר הנתונים הכלכליים והסטטיסטיקה


בדיחה ישנה מספרת כי שעון עומד מדויק יותר בממוצע משעון הממהר בחמש דקות בכל יום. זאת משום ששעון עומד מדייק בשעה פעמיים ביום, בעוד ששעון שממהר בחמש דקות מדייק רק פעם בחמישה חודשים, לאחר שמחוגיו הקדימו את השעה בסיבוב שלם בן 12 שעות. כמו בדוגמת השעון, כך גם בסטטיסטיקות של נתוני מקרו כלכליים. סטטיסטיקה כלכלית היא כמו מיטת סדום. הם מקצרת את הארוכים ומאריכה את הקצרים. עבור אדם פרטי, אין לה כל משמעות.

אינפלציה למשל. מדד המחירים לצרכן מבוסס בדרך כלל על סל הוצאות ממוצע, בעוד שבפועל חלוקת סעיפי ההוצאות של כל משק בית היא שונה בתכלית. כך יתכן מצב שבו מחיר החשמל מתייקר באופן ניכר, אולם נתוני האינפלציה יצביעו על עלייה מתונה במחירים רק משום שסעיף מסוים שזוכה למשקל גדול במדד המחירים – נניח המחיר של מכשירי סלולר חכמים – צנח בשיעור חד. לא מאמינים? הלשכה לסטטיסטיקה בבריטניה כבר הודתה בכך.

אותו הדבר נכון גם לגבי רמת השכר במדינה נתונה. די בכך שקומץ מיליארדרים יגדיל את הכנסתו באופן משמעותי בשעה שרמת השכר של מרבית ציבור העובדים תתכווץ בכדי שבכל זאת תהיה צמיחה בשכר הממוצע בשוק העבודה. זו הסיבה שבמדינות רבות נוהגים לפרסם רק את השכר הממוצע במשק ומקפידות להימנע מפרסום השכר החציוני, אשר משקף יותר את מגמות השכר של כלל האוכלוסיה.

עוד דוגמה. שיעור הצמיחה הכלכלית כפי שהוא מחושב בתוצר המקומי הגולמי (GDP) אינו משקף את הצמיחה שממנה נהנים חלק ניכר מהאנשים החיים בחברה נתונה. נמרוד הלפרן כתב על שקר הצמיחה הכלכלית, בהשראת נאומו המפורסם של רוברט קנדי:

"התוצר המקומי הגולמי, המדד הרשמי לחישוב צמיחה כלכלית בארץ ובעולם, הוא פברוק. הוא תכסיס שנועד לטשטש את ההבדל בין ייצור להרס. בין דברים מועילים למזיקים. בין "טובין" ל"רעין". ניתן להמשיל זאת לאדם שמביט בדף החשבון שלו בבנק, מבלי להבחין בין שורת הזכות לשורת החובה, או בין מינוס ליתרה. כל עניינו הוא בגודל המספרים, בכמות ההפקדות והמשיכות, אך לא במצבו הכספי האמיתי.

אותו הדבר נכון גם בחישוב צמיחה כלכלית. התמ"ג של ישראל מסתכם כיום ביותר מחצי טריליון שקל, אבל הוא כולל בתוכו מכירות סיגריות, בניית מפלצות בטון על החופים, ואמבולנסים לטיפול בקורבנות הקטל בכבישים. הוא כולל הכנסות של מפעלים מזהמים ואת עלות ניקוי הנחלים שהם זיהמו, וגם את נזקי טילי הקסאם שנופלים בשדרות ומחיר הפצצות שאנו מטילים בעזה. הוא כולל את המנעולים שאנחנו מתקינים על דלתות בתינו, ואת בתי הכלא שבהם כלואים אלה שפורצים מנעולים אלו. הוא כולל עמלות של עורכי דין המטפלים בגירושין, וייעוץ פסיכולוגי לילדים ממשפחות הרוסות. כמו גם את האוכל המשמין שהיינו מעדיפים לא לאכול, ואת הכסף שאנחנו מוציאים כדי להשיל משקל עודף.

עם זאת, התמ"ג אינו מחשב את בריאות ילדינו, את איכות החינוך שלהם, או את שמחתם בעת שהם משחקים. הוא אינו מודד התנדבות למען הקהילה או זמן בחיק המשפחה, וגם לא את יופייה של השירה העברית, פריחת השקד או קינון הנשרים. הוא אינו כולל את הדמיון או היצירתיות שלנו, ולא את חוכמתנו או כושר הלמידה שלנו, וגם לא את החמלה או האהבה שבלבנו. למעשה, התמ"ג מודד הכל למעט את אותם דברים שהופכים את חיינו לראויים. הוא מסוגל לומר לנו הכל על ישראל, חוץ מאשר מדוע כדאי לחיות בה".

לקריאת המאמר המלא

שקר התמ"ג. זה שנים שכלכלנים מגדירים את חוסנה הכלכלי של מדינה על פי התוצר המקומי הגולמי. הבעיה היא שבכל פעם שכורתים יער – התמ"ג גדל. בעקבות כל אסון דליפת נפט – התמ"ג גדל. בכל פעם שמאבחנים חולה בסרטן – התמ"ג גדל. האם כך אנחנו מודדים התקדמות כלכלית? כלכלנים צריכים ללמוד להחסיר. סרטון של Adbusters.

לקריאה על מדדים חלופיים לתוצר המקומי הגולמי

שקר לימודי הכלכלה באוניברסיטה


 

מה לא מלמדים במבוא לכלכלה? מרגע לידתו ועד הגיעו לבגרות מינית, משקלו של מכרסם מוכפל מדי שבוע. אם הוא לא היה מפסיק לגדול לאחר שהגיע לבגרות, כדרכם של בעלי חיים, והיה ממשיך להכפיל את משקלו מדי שבוע, הרי שביום הולדתו הראשון היה עומד בפנינו מכרסם מפלצתי במשקל של 9,000,000,000 טון.

המכרסם הענק היה מסוגל לאכול את כל יבולי החיטה השנתיים בעולם, ביום אחד, ועדיין להישאר רעב. יש סיבה לכך שבטבע דברים צומחים בגודלם רק עד לנקודה מסוימת. אז מדוע מרבית הכלכלנים והפוליטיקאים חושבים שהכלכלה יכולה לצמוח לנצח נצחים?

כלכלנים לא מבינים בעוני. תרגום קטע מתוך ראיון עם הכלכלן הצ'יליאני מנפרד מקס-ניף בתוכנית Democracy Now.

"עבדתי כעשר שנים באזורי עוני באמריקה הלטינית. יום אחד, בתחילתה של אותה תקופה, מצאתי את עצמי בכפר אינדיאנים בפרו. מזג האוויר היה מגעיל, וכל היום ירד גשם. עמדתי באמצע שיכון עוני. מולי, עמד בחור בבוץ – לא בשכונת עוני, אלא בבוץ. הוא היה נמוך, רזה, רעב ומובטל עם חמישה ילדים, אשה וסבתא. אני הייתי כלכלן מכובד מאוניברסיטת ברקלי. הבטנו זה בזה, ולפתע הבנתי שאין לי שום דבר לומר לאיש הזה בנסיבות הללו, וכי כל השפה שלי ככלכלן היתה חסרת תועלת. האם עלי לומר לו שהוא צריך לשמוח כי התוצר המקומי הגולמי צמח בחמישה אחוזים או משהו כזה? הרגשתי שהכל מגוחך. כלכלנים חוקרים ומנתחים עוני במשרדים הנחמדים שלהם, יש להם את כל הנתונים הסטטיסטיים, הם יוצרים את כל המודלים ומשוכנעים שהם יודעים הכל. אבל הם לא מבינים בעוני".

לצפייה בראיון המלא

אנו מאשימים בזאת. קטע מתוך מניפסט Kick It Over שפורסם במסגרת הקמפיין באותו שם:

"אנו החתומים מטה, מאשימים בזאת: כי אתם, מרצי הכלכלה הנאו-קלאסית והסטודנטים שמסיימים את לימודיהם אצלכם, מנציחים הונאה ענקית וחובקת עולם.

אתם מתיימרים לעסוק במדע טהור של נוסחאות וחוקים, אולם אתם חלק ממדעי החברה, על כל החולשות וחוסר הודאות הכרוכים בכך. אנו מאשימים אתכם בהתחזות לדבר-מה שאינכם.

אתם מסתתרים במשרדים שלכם, מוגנים על ידי הז'רגון המתמטי שלכם, בשעה שבעולם האמיתי, יערות נעלמים, מיני בעלי חיים גוועים וחייהם של בני אדם נהרסים בגסות. אנו מאשימים אתכם ברשלנות חמורה בניהול משק הבית של כדור הארץ".

לקריאת המניפסט המלא

עושים כלכלה אחרת


שאלון טביעת רגל אקולוגית. כמה כדורי ארץ היו נדרשים לו כולם היו חיים כמוך? שאלון באדיבות מרכז השל. כנסו לשאלון.

המפקיד. אם יש לכם ציוד שאתם לא משתמשים בו באופן שותף, השכירו אותו למי שרוצה להשתמש בו (בקשו פקדון) והרוויחו כסף. השוכר לא יקנה את הציוד וכך ייצרו פחות, והסביבה שלנו תרוויח. כנסו לאתר המפקיד.

פרויקט אגורה. מערכת שיתוף החפצים הראשונה בעולם. כנסו לאתר אגורה.

לקריאה נוספת:
הנסיך הקטן והמשקיע
כלכלה אקולוגית – אקו ויקי
Kick It Over

עוד באותו עניין...
גרטה תונברג שרה מטאל
גרטה תונברג | ג'ון מולסק
שמאל, ימין, שוטר רע, שוטר טוב
נמרוד הלפרן | על פי ישעיהו ליבוביץ
משפט הבנקאים: המדינה התקפלה
מדור אסונות יחסי ציבור
החברה התעשייתית ועתידה
תאודור קזינסקי | תרגום: נמרוד הלפרן

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew