העליב את הצבא ונשלח לכלא לשלוש שנים

בית משפט צבאי במצרים גזר שלוש שנות מאסר על סרבן מצפון פציפיסטי לאחר שהורשע בכך ש"העליב את הצבא". כל חטאו של מייקל נביל סנד – אחד מסרבני המצפון הפציפיסטים המוצהרים הראשונים בהיסטוריה של מצרים המודרנית – היה כי כתב בבלוג שלו על כך שחיילים וקצינים בצבא המצרי התעללו במפגינים ועינו אותם.

סנד, שהקים בשנת 2009 את תנועת "לא לכפיית שירות צבאי" – התנועה הראשונה במצרים הפועלת למען עקרונות פציפיסטים, זכותם של אזרחי מצרים לסרב לשירות צבאי מטעמי מצפון, וקידום מערכת גיוס צבאי התנדבותית כתחליף לגיוס חובה – נעצר בביתו ב-28 במרץ לאחר שבחודשים האחרונים השתתף באופן פעיל במהפכה להפלת השלטון, ופירסם דרך קבע מאמרים פוליטיים בגנות הצבא המצרי.

כעבור כשבועיים, ב-10 באפריל, הוא נידון לשלוש שנות מאסר לאחר שהורשע ב"העלבת הצבא בכך שפירסם חדשות כוזבות לגביו" ו"שיבוש בטחון הציבור". יתר על כן, פסק הדין ניתן בלא נוכחות עורכי הדין ובני משפחתו של סנד. הצבא שיקר להם ואמר שהדיון נדחה, בשעה שסנד הורשע בגפו בבית המשפט.

ארגון מתנגדי המלחמות הבינלאומי, המאגד למעלה מ-80 ארגונים פציפיסטים ואנטי-מיליטריסטים מיותר מ-40 מדינות בעולם, גינה את מאסרו של סנד. "אמנותיו הפציפיסטיות כבר גררו בעבר עימותים בין סנד לצבא מצרים", נאמר בהודעת הגינוי שפירסם הארגון. "אולם הפעם נראה כי הצבא רדף אותו בנחישות רבה במיוחד בשל מאמר שפירסם סנד, תחת הכותרת 'הצבא והעם מעולם לא הלכו יד ביד', אשר ביקר את התנהלות הצבא במהלך המהפכה. סנד ביקש לנפץ את המיתוס לפיו הצבא עמד לצד העם במהלך ההתקוממות, וביסס את המאמר רק על מידע גלוי שכבר פורסם באינטרנט. במאמרו, תיאר סנד כיצד הצבא עצר ועינה פעילי אופוזיציה, וממשיך בכך עד עצם היום הזה. למרבה הצער, מעצרו מוכיח שיש אמת בדבריו", נכתב בהודעה.

בשנה שעברה התעורר חשש כי סנד ייכלא בגין סירובו להתגייס לשירות חובה של שלוש שנים בצבא. סנד הצליח לדחות את הגיוס לאחר שנרשם ללימודי וטרינריה באוניברסיטה, אולם משסיים את לימודיו בסתיו האחרון, קיבל צו גיוס. בסופו של דבר, קיבל סנד פטור משירות לאחר יום אחד במעצר.

להלן קטע מתוך מכתב גלוי שהעלה סנד לבלוג שלו באוקטובר 2010, ימים ספורים לפני תאריך הגיוס שלו:

"אני פציפיסט, מתנגד לאחוז בנשק, ומתנגד להצטרף לשורות הצבא ונספחיו. הסכמה לגיוס תהיה בניגוד לצו מצפוני ולעקרונות שאני מאמין בהם. אינני מוכן לחתור תחת אמונותיי, יהיה המחיר אשר יהיה.

כמו כן, אינני מוכן להוות חייל שח-מט במרוץ החימוש והעימותים שותתי הדם באזור זה. אינני מוכן לאחוז בנשק נגד צעיר ישראלי שגויס אף הוא בכפייה. אינני מוכן להיות עוד מספר שהגנרלים ישחקו בו בעסקי המלחמה במזרח התיכון".

לקריאת המכתב המלא

לקריאה נוספת:

האתר של סנד
מייקל נביל נכלא – המאבק על מצרים נמשך / חגי מטר
אני מסרב לשרת בצבא מצרים – מכתב גלוי של סנד
עדכונים על מצבו של סנד באתר ארגון מתנגדי המלחמה הבינלאומי
ראיון עם סנד באתר ynet

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew