ויטוריו אריגוני 1975-2011

רק בחודש שעבר צוין יום השנה השמיני למותה של פעילת תנועת הסולידריות הבינלאומית (ISM) רייצ'ל קורי, אשר נדרסה למוות על ידי דחפור צה"לי בעת שניסתה להגן בגופה על בית פלסטיני ברפיח שנועד להריסה, וכעת שוב מתאבלים בעזה על רציחתו חבר בתנועה.

גופתו של ויטוריו אריגוני, עיתונאי ופעיל זכויות אדם איטלקי שנחטף ונרצח בעזה, נמצאה תלויה בבית נטוש זמן קצר לאחר שחוטפיו העלו לאינטרנט סרטון בו הוא נראה עם עיניים קשורות ומדמם. כמו שאר חברי תנועת הסולידריות הבינלאומית, גם אריגוני, בן 36, דגל בהתנגדות לכיבוש הישראלי באמצעות פעולה ישירה לא אלימה.

נשמה יפיפייה ולב גדול. "גם אחרי שראינו את סרטון הוידיאו המבעית לא העלנו על דעתנו שהם יוכלו לפגוע בו, כי היתה לו נשמה יפיפייה וכל מי שבא איתו במגע היה מבין כמה הוא מסור… כל מה שאני יכולה לומר על ויטוריו זה שהוא היה אחת הנשמות היפות ובעלי הלב הגדול ביותר שהיה לי הכבוד להכיר. הריגתו היא אובדן של ממש, לא רק עבור אלו מאיתנו שהכירו אותו, אלא עבור פלסטין כולה". חוויידה עראף, פלסטינית אזרחית ארה"ב וממייסדות תנועת הסולידריות הבינלאומית (ISM) מספרת על אריגוני בראיון לתוכנית Democracy Now.

במילים שלו. "הגעתי לרצועת עזה ב-23 באוגוסט 2009, על ספינה של התנועה לשחרור עזה, עם כ-40 פעילים מ-17 מדינות שונות. הגענו ושברנו מצור שנמשך מ-1967. אני זוכר את היום הזה כאחד הימים השמחים והמרגשים ביותר בחיי… אני מגיע ממשפחה של פרטיזנים. אבותיי נלחמו ומתו במאבק נגד כיבוש, כיבוש אחר, באיטליה זה היה הנאצי-פאשיסטי. מסיבה זו, ככל הנראה, ב-DNA שלי, בדם שלי, יש חלקיקים שדוחפים אותי להיאבק למען חופש וזכויות אדם". אריגוני מספר על היום שבו הגיע לעזה ועל פעילותו בתנועת הסולדיריות הבינלאומית.

המחשבה של היום. "אדם עושה את מה שהוא צריך לעשות, יהיו אשר יהיו התוצאות האישיות, יהיו אשר יהיו המכשולים, הסכנות או הלחצים. זהו הבסיס לכל המוסר האנושי". הציטוט הזה – מאת השופט האיטלקי ג'ובאני פלקונה שנרצח בשל מאבקו במאפיה – הופיע בשדה "המחשבה של היום" בבלוג של אריגוני ביום בו נרצח אריגוני.

אבל בעזה. בעזה מתאבלים על אריגוני, וראש ממשלת חמאס, איסמעיל הניה, הודיע כי הוחלט לקרוא רחוב על שמו.

נפרדים מויטוריו. ארגונים ברחבי פלסטין והעולם הוציאו הודעות לזכרו של אריגוני. אוסף הודעות כאן.

ויטוריו וחנדלה. הילד חנדלה, דמות הקומיקס המפורסמת של הקריקטוריסט הפלסטיני נאג'י אל-עלי (שאף הוא נרצח), צועד יד ביד עם אריגוני. איור לזכרו של ויטוריו מאת המאייר הברזילאי קרלוס לטוף.

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew