אני המרגל שלך

אני הפקיד, הטכנאי, המכונאי, הנהג, אמרו לו תעשה כך וכך. אל תסתכל ימינה שמאלה, אל תעיין בדף. אל תסתכל על כל המכונה. אתה אחראי רק על בורג אחד. אתה אחראי רק על חותמת אחת. תתעסק רק בעניין אחד. על תתעניין בדברים שהם למעלה ממך. אל תחשוב במקומנו. סע. תמשיך לנסוע. הלאה. הלאה.

חשבו הגדולים, החכמים, המבינים בעתידנות. אין חשש. אין פחד. הכל עובד, דופק. הפקיד הקטן שלנו הוא עובד חרוץ. הוא טכנאי פשוט. הוא הקטן. כמו כל הפקידונים, אוזניים להם ולא ישמעו, עיניים להם ולא יראו. ראש לנו ולא לקטנים.

ענה להם, חשב לעצמו, בינו לבינו האזרח הקטן. האיש עם הראש אבל לא קטן. מי כאן הבוס, מי יודע לאן הרכבת נוסעת? איפה הראש שלהם. גם לי יש ראש. מדוע אני רואה את כל המכונה, מדוע אני רואה את התהום, האם יש נהג לרכבת הזאת?

הפקיד הנהג הטכנאי המכונאי הרים ראש. התרחק מעט וראה איזו מפלצת. לא מאמין חזר שיפשף עיניו ואכן – אני בסדר גמור. אני אכן רואה מפלצת. אני חלק מהמערכת, אני חתמתי על הטופס הזה. ורק עכשיו אני קורא את המשכו. הבורג הזה הוא אני.

איך לא ראיתי, ואיך אחרים ממשיכים להבריג. מי עוד יודע. מי ראה, מי שמע. המלך אכן עירום. אני רואה אותו. מדוע אני. זה לא בשבילי. גדול עלי. קום קרא. קום והודעת לעם הזה. אתה יכול. אני הבורג, המכונאי, הטכנאי. אתה כן. אתה הסוכן החשאי של העם הזה. אתה העיניים של המדינה. סוכן מרגל גלה מה ראית. גלה לנו מה המבינים, החכמים, מסתירים מאיתנו. אם אתה לנו, תהום לנו. שואה לנו. אתה ורק אתה יושב על ההגה ורואה את התהום.

אין לי ברירה. אני קטן, אזרח, עמך, אבל אני אמלא את חובתי. אני שמעתי את קולו של מצפוני. ואין לאן לברוח. העולם הוא קטן. קטן לעומת האח הגדול. הנני בשליחותכם. הנני ממלא את תפקידי. קחו את זה ממני. בואו ושפטו. הקלו מעלי את המשא. שאו אותו יחד איתי. המשיכו את מלאכתי. עצרו את הרכבת. תרדו מהרכבת. התחנה הבאה שואה גרעינית. הספר הבא, המכונה הבאה, לא. אין דבר כזה.

שיר פרי עטו של חושף סודות האטום הישראלי מרדכי ואנונו שהורשע ב-28 במרץ 1988 בבגידה ובריגול חמור, ונגזרו עליו 18 שנות מאסר. ואנונו הוחזק בבידוד מוחלט במהלך 11 שנות המאסר הראשונות, וגם לאחר שסיים את ריצוי עונשו ושחררו ממאסר, ממשיך השב"כ להטיל עליו מגבלות רבות, ומונע ממנו לעזוב את ישראל. השיר נכתב בשנת 1987 בזמן שהותו של ואנונו בכלא.

2 תגובות

 1. די לנשק גרעיני
  מאי 07, 2019

  כל הכבוד

  להגיב

 2. יוסףה מקיטון
  ספט 06, 2015

  איש מדהים.

  להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew