הטייקונים: "קשרי הון שלטון בישראל לא מספיק הדוקים"

פורום ראשי המשק, גוף פרטי בו חברים בעלי שליטה רבים בחברות ישראליות בהם יצחק תשובה, שרי אריסון, עידן עופר ומוזי ורטהיים, שלח מכתב לוועדה ממשלתית שבוחנת אפשרות להגביל את הריכוזיות של הטייקונים בכלכלת ישראל.

במכתב נטען כי אין ריכוזיות במשק הישראלי ושלכן אין צורך לקבוע הגבלות כלשהן על קומץ המשפחות ששולטות בכלכלה. יתר על כן, הטייקונים התלוננו במכתבם כי מדינת ישראל סובלת למעשה מנתק גדל והולך בין הון לשלטון.

הטייקונים לא שכחו להתייחס גם לתקשורת העוינת עמה הם נאלצים להתמודד (ואשר כבר נמצאת רובה ככולה בבעלותם), וטענו במכתבם כי אחד האיומים על המשק הישראלי הוא "סביבה תקשורתית בעייתית".

ניתן לראות כאן כיצד השתנתה מפת שליטת הטייקונים בתקשורת (לחצו על המפה להגדלה).

אתר העין השביעית ריכז את הסיקור התקשורתי של מכתב הטייקונים:

גד ליאור מהעיתון "ידיעות אחרונות" דיווח כי "במכתב ששיגר 'פורום ראשי המשק' לחברי הוועדה לבדיקת הריכוזיות במשק שמינה ראש הממשלה, טוענים אנשי עסקים בכירים: 'אין כלל ריכוזיות עודפת במשק הישראלי, ועל כן אין צורך לקבוע מדיניות כלשהי לטפל בסוגיה זו".

על-פי הידיעה, "בנשיאות הפורום חברים, בין היתר, כמה מאנשי העסקים המובילים בישראל, המכונים 'טייקונים': יצחק תשובה, חיים כצמן, דודי ויסמן, מוזי ורטהיים, יעקב פרי ואיזי בורוביץ". שני שמות של אנשי עסקים בולטים החברים בפורום ולא מצאו את דרכם לידיעה מאת ליאור ב"ידיעות אחרונות" הם שרי אריסון ועידן עופר.

"מסמך העמדה של פורום ראשי המשק הוא, למרבית ההפתעה, תוכנית העבודה הטובה ביותר שיכלה לקבל לידיה הוועדה להגברת התחרותיות", כותב חזי שטרנליכט ב"ישראל היום". "אפשר לקחת את רוב הסעיפים ולפעול בצורה הפוכה להמלצות הפורום".

על המכתב דיווח אתמול לראשונה מתן חודורוב, כתב מערכת "חדשות 10". שם צוין כי תחת ההגדרה "איומים נוספים על המשק" נמנתה, בין היתר, "סביבה תקשורתית בעייתית".

ח"כ שלי יחימוביץ' סוגרת לנגד עינינו מעגל קטן עם תגובה שמסרה על מכתב הפורום. "חבורת חתולים שמנים יושבים מסביב לשמנת, ומייללים שלאף אחד אחר אסור לגעת בשמנת", אמרה לחודורוב.

"דרמה לילית בהרצליה-פיתוח", קראה בחג שמחת-תורה האחרון כותרת ב"מעריב". "נוחי דנקנר זימן את עשירי המשק לדיון לילי מיוחד בווילה שלו. בין הנוכחים: יצחק תשובה, האחים עופר, שרי אריסון, מוזי ורטהיים, לב לבייב, אליעזר פישמן, דודי ויסמן ויוסי מימן. בעקבות הדיון הוחלט: אין בישראל מספר מצומצם של משפחות ששולטות במשק. המשתתפים התחייבו להפיץ את ההחלטה באמצעות כלי התקשורת, הבנקים, רשתות המזון וחברות הסלולר שבבעלותם".

הטקסט שלעיל פורסם במדור סאטירי שכתבו ערן סורוקה, יאיר טרצ'יצקי ויואב ריבק, במסגרת מוסף חג מיוחד שצורף ל"מעריב" כמחווה לעיתון "הפטיש". פחות משנה חלפה מאז. "מעריב" הפך לעיתון בבעלות דנקנר, והבדיחה – למציאות.

ואם אנחנו כבר בענייני טייקונים: מומלץ לצפות בתוכניתם של שי ניב ודרור פויר, "העשירון התחתון"  (לשעבר "מכסחי הטייקונים").

אוהבים את הכל שקרים

עזרו לנו להמשיך לשקר

אנחנו נהנים ליצור ולכתוב את "הכל שקרים". אבל זה דורש עשרות שעות עבודה והוצאות של מאות שקלים מדי חודש. היכולת להציע חוויית גלישה ללא פרסומות – שחשובה לנו, ואנחנו מקווים שגם לך – מתאפשרת בזכות התמיכה הנדיבה של קוראים כמוך. כל סכום יתקבל בברכה. כי תרומה שבאה מהלב היא מסוג המחוות שגורמות לנו להרגיש תחושת הערכה חמימה ונעימה.  

בחירת שיטת תשלום
פרטים אישיים

מידע כרטיס אשראי
זהו תשלום SSL מוצפן ומאובטח.

סה"כ תרומה: 25.00₪ חודשית

{amount} + {fee_amount} לכיסוי העמלות

בנוסף אפשר לתרום במטבעות הדיגיטליים לכתובות הבאות: 

ביטקוין: 3Dc9kNFmvpnuADrwHDmHsYGY1hATY2Yyey

אתריום: 0x737FA1c1e2EecB6CE66a9C460277b090a60B9e52 

לחץ/י על לשונית בכדי לבחור פלטפורמה להשארת תגובה

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew