טעם המוות

 


מנקה אסלות

קוקה קולה היא חומר ניקוי מצוין לאסלות שירותים.


קוקה קולה ממסטלת

האם אי פעם תהית למה קוקה קולה באה לך בטוב? הסיבה לכך היא שמדובר במשקה ממסטל. קוקאין אמנם כבר לא מוכנס למשקה זה יותר ממאה שנים, אבל הוא היה מיותר מלכתחילה. אז מה בעצם קורה לגוף שלך לאחר שתיית קולה?

10 הדקות הראשונות: 10 כפיות סוכר מציפות את הגוף שלך (כל צריכת הסוכר היומית המומלצת). את/ה לא תקיא/י ממכת הסוכר המטורפת הזו, בגלל חומצה זרחתית ששוברת את טעם המתיקות החזק ומאפשרת לבלוע את המשקה.

אחרי 20 דקות: רמת הסוכר שלך בדם מזנקת, וגורמת לפרץ אינסולין. הכבד שלך מגיב על כך בניסיון להפוך כמה שיותר סוכר לשומן.

אחרי 40 דקות: ספיגת הקפאין הסתיימה. האישונים שלך מתרחבים, לחץ הדם עולה, ובתגובה הכבד מפריש סוכר למחזור הדם. רצפטורים במוח גורמים לתחושת ערנות.

אחרי 45 דקות: הגוף מגביר את ייצור הדופאמין וגורם בכך לגירוי מרכזי ההנאה במוח. הרואין, דרך אגב, עושה פעולה דומה.

אחרי 60 דקות: החומצה הזרחתית שבמשקה גורמת לסידן, קלציום ואבץ להתקבץ במעי הדק, דבר שמביא למטבוליזם מהיר ורב יותר.

אחרי 60 דקות: הקפאין גורם לשתן מוגבר, אשר אוסף איתו סידן, מגנזיום ואבץ שהיו מיועדים לחיזוק ובניית העצמות.

אחרי 60 דקות: התגובות לקולה מתחילות להתפוגג, הגוף סובל מנפילה חדה בסוכר. לעיתים מורגשת עצבנות או כבדות. בשלב זה כבר סיימת להשתין את כל המים שהיו בקולה, יחד עם חומרים שהיו אמורים לסייע לחיזוק או בנייה של העצמות והשיניים.

בהמשך, אחרי מספר שעות, מגיעה נפילה חדה בקפאין. (בתוך שעתיים אם את/ה מעשנ/ת). אבל אין מה לדאוג, תמיד אפשר לשתות עוד קולה כדי להרגיש טוב יותר.


הלהיט "תשפכו את הקוקה קולה לביוב"

"צבא צועד על קיבתו ונופל בגלל צמא. לקוקה קולה היתה תשובה, ועכשיו העולם חי תחת קללה. אז הנאצים הזמינו משלוחים של קולה בטענה שהיא טובה ללב ולראש. קוקה קולה היא רוע, תשפכו את קוקה קולה לביוב". שיר בביצוע גארי קיי. (לקריאת כל מילות השיר).


קוקה קולה הורגת (את העובדים שלה)

בשעות הבוקר המוקדמות של החמישי בדצמבר 1996 הגיעה קבוצה של אנשים חמושים למפעל של קוקה קולה בקולומביה. ראש איגוד העובדים במפעל, איסידרו סגונדו גיל, אשר יצא לקראתם לברר מה רצונם, נורה למוות. כעבור שעה, נחטף חבר נוסף בוועד העובדים של המפעל. למחרת, שוב הגיעו החמושים למפעל. הם כינסו את כל העובדים ודרשו מהם באיומי נשק לחתום על מכתבים שבהם הודיעו על ביטול חברותם בוועד. "אם לא תעשו כן", הם אמרו, "גורלכם יהיה כגורלו של גיל".

כצפוי, החליטו מרבית העובדים לפרוש מהוועד, ועובדים רבים אחרים התפטרו מחשש לחייהם. העובדים שעזבו, אשר הרוויחו כ-400 דולר לחודש, הוחלפו בעובדים חדשים ששכרם עמד על 130 דולר לחודש בלבד. החמושים המשיכו לבקר במפעל במשך חודשיים, אולם קוקה קולה לא טרחה לפנות לרשויות החוק במדינה.

זו לא היתה הפעם הראשונה שבה נרצחו ראשי ועדי עובדים במפעלי קוקה קולה בקולומביה. לאור האדישות שהפגינה החברה ביחס לאלימות כלפי עובדי מפעליה בקולומביה, נולד קמפיין Killer Coke, ומאז נחשפו מקרים של רצח, חטיפה ועינויים של נציגי ועדי עובדים גם במפעלי קוקה קולה בטורקיה, סין, הודו, אל סלבדור, ומקסיקו. כך למשל, רק בשנת 2010 הוגשה תביעה נגד קוקה קולה בגין אלימות ואיומים נגד פעילי איגודים במפעליה בגואטמלה.

הסרט "תיק קוקה קולה" (The Coca Cola Case) עוקב אחרי מלחמתה של החברה נגד שיפור תנאי העובדים במפעליה.

לצפייה בסרט המלא


קוקה קולה מזהמת מקורות מים

כרזות מחאה על זיהום מקורות מים בהודו על ידי מפעלי קוקה קולה.


קוקה קולה הורסת את כדור הארץ

ב-8 במאי 1886 נמכר הבקבוק הראשון של קוקה קולה. סרטון אנימציה על ההיסטוריה של קוקה קולה והשפעתה על כדור הארץ.


כיסוח פרסומות

"לפני מיליארד שעות החלו החיים האנושיים על פני כדור הארץ. לפני מיליארד דקות נולדה הנצרות. לפני מיליארד פחיות קוקה קולה – היה אתמול בבוקר". (מתוך הדו"חות הכספיים השנתיים של קוקה קולה בשנת 1996).

תגובה אחת

  1. יעקוביאן זנט
    אוג 21, 2014

    ארגז ספרייט קנוי מסופר פתחתי אחד בלי גז עם טעם חמוץ איך יכול להיות מפעל גדול
    כמו שלכם יקרה כזה דבר

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew