חשיפה: המשוריינים של באב אל-ואד הם פברוק מבוים

ד"ר מיכאל אסף, מדריך הטיולים וחינוך ידיעת הארץ הוותיק, חשף כי שרידי המשוריינים העומדים בשער הגיא – הנחשבים לסמל המאבק העיקש על הדרך לירושלים במלחמת 1948 ואשר הונצחו בשיר באב אל-ואד – הם בעצם פברוק מבוים, דיווח העיתון "זמן ירושלים".

למעשה, השלדים מחוררי הכדורים כלל אינם הרכבים המקוריים, לפי התכתבות בין הגורמים השונים שהקימו את האנדרטה המפורסמת. מתברר שכעשור לאחר מלחמת 48 פנו מקימי האנדרטה לחיל החימוש בצה"ל ונתנו הוראה לקחת רכבים שיצאו מכלל שימוש – גם כאלה שכלל לא היו בארץ בזמן מלחמת העצמאות – לירות בהם, לשרוף אותם ולהציב אותם בשער הגיא. את המשוריינים המקוריים הם דאגו לפנות למגרש גרוטאות.

"גם אני גדלתי בתור ילד צעיר על כך שהמשוריינים שאני רואה בדרך לירושלים הם אלה שנותרו לנו לזיכרון והנצחה כעדות ממלחמת השחרור. כמו כל אדם אחר במדינה האמנתי שאלה המשוריינים האותנטיים", אמר אסף, שעשה מחקר מקיף על אתרי מורשת ברחבי הארץ. "אלו אפילו לא מכוניות אמיתיות, זה רק נראה ככה. לקחו שלדות והרכיבו בצורת קופסה מעל לוחות עץ וברזל".

תגובה אחת

  1. פאקינג
    אפר 02, 2015

    פאקינג הייט ת'יס פיס אוף שיט קאנטרי נו וואי טו סקסיד היר אקספט איף יור פאקינג קורפט. איי וואנה ליב ת'יס פיס אוף שיט פלייס בת איי פאקינג קנט. ביבי רואינד יזראל אנד דיסטרויד אני גוד ת'ינג ת'את האז אבר ווז היר. איי וונט ת'יס פאקינג פיס אוף שיט פלייס טו בי ברנד דאון אנד פאקינג דיסאפיר

    להגיב

להגיב

*

אתר זה משתמש ב- Akismet להפחתת דואר זבל.

he_ILHebrew